Nowoczesne pracownie w Akademii Pomorskiej w Słupsku [zdjęcia]

Kinga Siwiec

Wideo

Zobacz galerię (32 zdjęcia)
Akademia Pomorska w Słupsku finalizuje projekt "Rozwój systemu kształcenia o profilu praktycznym w ramach Słupskiego Ośrodka Akademickiego". Dzięki nie mu na słupskiej uczelni powstały nowoczesne pracownie, nowe kierunki a kadra przeszła praktyczne staże.

Z okazji finalizacji projektu w auli Akademii Pomorskiej na ul. Arciszewskiego odbyło się spotkanie, którego najważniejszym punktem była możliwość zwiedzenia nowych pracowni. Ale Słupski Ośrodek Akademicki to nie tylko zmiany w infrastrukturze uczelni. To wielkie przedsięwzięcie wzbogacenia oferty kształcenia Akademii Pomorskiej w Słupsku i dostosowania jej do rynku pracy i potrzeb firm z regionu. Koszt tego projektu przekracza 19 mln zł, z czego ponad 16 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Partnerami AP są Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku.

- Słupski Ośrodek Akademicki to największy jak do tej pory projekt realizowany na naszej uczelni. To wielomilionowe wsparcie pozwoliło nam w sposób szybki uzyskać nasze cele priorytetowe, które głównie dotyczą podniesienia naszych kompetencji, naszej kadry, jak i też zapewnienie najwyższego poziomu kształcenia. To wszystko, co zrobiliśmy miało na celu zapewnienie odpowiednich kierunków kształcenia, które niezbędne są dla rozwoju naszego regionu i subregionu - powiedział Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej. - Efektem jest powstanie 19 nowoczesnych pracowni i laboratoriów w murach naszej uczelni. Maja one zapewnić wysoki poziom kształcenia. Ale oprócz tych inwestycyjnych rzeczy, które już miały miejsce bardzo ważnym aspektem tego projektu jest podniesienie kompetencji naszej kadry. Pracownicy naukowo-dydaktyczni odbywali staże w renomowanych firmach i weryfikowali swoja wiedzę teoretyczną z praktyką.

W czasie trwania projektu zrobiono naprawdę wiele. Między innymi zakupiono sprzęt hydrologiczny i geologiczny, wyposażono salę, na której ćwiczą przyszli fizjoterapeuci, przeprowadzono gruntowne remonty, między innymi w laboratorium biologicznym i bibliotece. Sama renowacja biblioteki kosztowała około 4 milionów złotych. Efekt? Budynek został uratowany przed niszczeniem (konieczne były prace przy fundamentach), zyskał nowoczesną, zautomatyzowaną salę oraz został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu utworzono też nowe kierunki kształcenia, które mają spełniać wymogi i oczekiwania regionalnego rynku pracy. Także kadra Akademii Pomorskiej zyskała – profesorowie i doktorzy mogli wziąć udział w stażach, na których uzupełniali wiedzę teoretyczną o praktykę. To właśnie tę część projektu marszałek województwa pomorskiego uznał za kluczową, gdyż nawet jeśli praktyki były krótkie, to pozwoliły nawiązać kontakt pomiędzy środowiskiem akademickim a przedsiębiorcami. Wskazał tez powiązanie między jakością kształcenia a przyszłością regionu.

- Samorząd regionalny nie odpowiada za system kształcenia na poziomie wyższym i krótko mówiąc nie mamy nic do tego, jednak mam absolutne przekonanie, że to właśnie od kadr, od wykształcenia zależy jak rozwijać się będzie nasz region, jaka będzie jego pozycja na mapie Unii Europejskiej – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Mamy coraz większy odsetek osób z wykształceniem wyższym, ale mamy problem, w jaki sposób to wykorzystać. Musimy zrobić to tak, aby ci ludzie znaleźli swoje miejsce pracy, swoją ścieżkę kariery zawodowej. Mówię nie tylko do kadry naukowej, ale też do reprezentacji studentów – nie uciekajcie ze Słupska, z regionu, z Pomorza. Żeby nie szukali swojej ścieżki kariery gdzieś na zachodzie. To jest ogromna odpowiedzialność wykładowców, aby pokazali jak tworzyć warunki do rozwoju dla studentów, zapewnić dobra jakość życia w miejscu w którym się urodzili.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

:( :( :(

Dodaj ogłoszenie