Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworoczne zmiany w przepisach drogowych

ces
Rewolucyjnych zmian w kodeksie nie ma. Jednak jest sporo innowacji, o których kierowcy i piesi użytkownicy dróg nie tylko powinni, ale i wręcz muszą wiedzieć. Inaczej skończy się to w najlepszym razie mandatem, a może też być powodem tragedii - stwierdzili policjanci z koszalińskiej drogówki, zasiadając przy redakcyjnym telefonie. Dyżur pełnili: podinspektor Wiktor Kamiński i aspirant Marek Leciaho

Czytelnicy dopytywali się przede wszystkim o sposób przewożenia dzieci w samochodach, uzyskania prawa jazdy, badań lekarskich i o to, jakie osoby mogą nie używać podczas jazdy pasów bezpieczeństwa.
- Ludziom wydaje się, że zmiany obejmują przede wszystkim kierowców. Tymczasem dotyczą również, chociaż oczywiście w mniejszym stopniu, pieszych, rowerzystów, kandydatów na prawo jazdy, policjantów, drogowców i instruktorów oraz egzaminatorów nauki jazdy - podsumował telefoniczne rozmowy podinspektor Wiktor Kamiński.
Policjant podkreślił, że należy wiedzieć o tym, iż zmieniły się zasady przewozu dzieci w samochodach osobowych i dowozu ich do szkoły (chodzi o gimbusy); korzystania z telefonów komórkowych, używania świateł zewnętrznych i pasów bezpieczeństwa, jazdy rowerem po poboczu, rejestracji i przebudowy pojazdów, uzyskania prawa jazdy i badań lekarskich.
- Niektórzy z dzwoniących dziwili się wielu zmianom. Twierdzili wręcz, że są zbyteczne i dodatkowo komplikują życie. Tymczasem większość z nich wynika z chęci poprawy bezpieczeństwa podróżujących. Prosty przykład z fotelikami dla dzieci. Tylko nierozważny rodzic nie zgodzi się z tym, że jazda w specjalnym foteliku podczas wypadku pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia - ocenili policjanci nowe uregulowania. I właśnie foteliki dla dzieci wywoływały najwięcej kontrowersji.

Czy 11-letnie, wyrośnięte dziecko, mające ponad 150 cm wzrostu, też będzie musiało siedzieć w foteliku? Co to znaczy "inne urządzenia ochronne"? - pytali czytelnicy.

- Tu są dwie kwestie: przewożenie dzieci na przednim siedzeniu i przewożenie samochodem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Otóż od 1 stycznia można przewozić dziecko na przednim siedzeniu bez fotelika, jeśli ma co najmniej 12 lat. Młodsze podróżują tylko w foteliku ochronnym. Dotyczy to wszystkich pojazdów - nie tylko samochodów osobowych.
Należy jednak pamiętać, że na przednim siedzeniu nie można stosować innych urządzeń ochronnych niż foteliki. "Inne urządzenia ochronne" to np. siedziska lub poduszki.
Ważne jest jednak, aby miały one atest i były oznaczone symbolem bezpieczeństwa.
Kolejną zmianą jest obowiązek przewożenia w fotelikach lub innych urządzeniach ochronnych dzieci do lat 12 lub mających mniej niż 150 cm wzrostu. Dzieci starsze lub wyższe używają pasów bezpieczeństwa.

Mam zaświadczenie wydane przez lekarza, że nie mogę jeździć w pasach bezpieczeństwa. Usłyszałem, że nie będą już honorowane i będę musiał legitymować się orzeczeniem lekarskim. Skąd je wziąć?

- Na razie nie ma przepisów wykonawczych kto ma taki dokument wydawać, jakie warunki należy spełnić, jaka będzie odpłatność za wystawienie. Dotychczas orzeczenia wydawane były przez komisje lekarskie. Jak teraz będzie, jeszcze nie wiadomo. Artykuł 5 znowelizowanego kodeksu drogowego mówi, iż do czasu wydania przepisów wykonawczych obowiązują przepisy dotychczasowe, ale nie dłużej jak przez 24 miesiące od daty jego wejścia w życie.

W jaki sposób można teraz rozmawiać przez telefon komórkowy podczas jazdy? Czy muszę mieć zestaw głośno mówiący? A może wystarczy słuchawka podłączona do telefonu? Czy przepis dotyczy też użytkowników CB-radia?

- Można powiedzieć, że nic się tak naprawdę nie zmieniło. Do tej pory przepisy zezwalały na korzystanie z telefonów komórkowych, jeżeli używano do tego urządzenia głośno mówiącego. Zmieniony od 1 stycznia tego roku przepis ostatecznie przesądza, że zabronione jest korzystanie z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W naszym rozumieniu prawa nie dotyczy to zestawu słuchawkowego. Nadal przepis ten nie obejmuje użytkowników CB-radia.

Kiedy mogę używać świateł postojowych, a kiedy pozycyjnych? Czy mogę ich używać podczas jazdy?

- Zasady te zostały sprecyzowane w taki sposób, że światła postojowe lub pozycyjne mogą być używane tylko podczas zatrzymania się nie wynikającego z warunków jazdy. Przykładowo: jeżeli czeka pan na przejeździe kolejowym, to musi pan używać świateł mijania. Podobnie będzie, gdy zatrzyma się pan na sygnalizacji świetlnej lub w korku ulicznym.

(Dalszą część relacji z dyżuru policjantów Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zamieścimy w kolejnym dodatku "Auto")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza