Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dowód osobisty. Jak wygląda?

Anna Piwowarska [email protected]
Nowy dowód osobisty. Jak wygląda?
Nowy dowód osobisty. Jak wygląda?
Już niedługo próżno będzie szukać w dowodzie osobistym informacji o adresie, kolorze oczu czy wzroście. To jedne ze zmian, które czekają dokumenty.

Na szczęście nie oznacza to, że wszyscy posiadacze dowodów osobistych będą musieli z nadejściem nowego roku wymienić dokument na nowy.

- Wymiana dowodów osobistych nie będzie obowiązkowa. Będzie przeprowadzona sukcesywnie, zgodnie z upływem ich terminu ważności. Chyba że obywatel będzie chciał dokonać takiej wymiany wcześniej - uspokaja Katarzyna Chalecka z biura prasowego słupskiego urzędu miasta.

Co dokładnie zmieni się w naszych dowodach osobistych od nowego roku?

Po pierwsze, wygląd zdjęcia. Zamiast lewego półprofilu, w dokumencie widniała będzie fotografia taka, jak w paszportach, czyli wykonywana na wprost. Do tego trzeba będzie ją zrobić nie wcześniej, jak pół roku przed złożeniem wniosku. Nie zmienią się natomiast wymiary zdjęcia, te nadal wynosić będą 35x45 mm.

Nie będzie już dowodów osobistych wydawanych na czas nieoznaczony.

Będą one miały termin ważności 10 lat. Z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej piątego roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.

Ponadto z dowodów znikną niektóre informacje, dotychczas znajdujące się na dokumencie, poczynając od zeskanowanego podpisu posiadacza dokumentu.

- Zgodnie z nowymi ustaleniami, od stycznia 2015 roku dowody osobiste będą wydawane bez wskazywania adresu stałego i czasowego. Nie będzie również wymagane podanie danych dotyczących rysopisu, czyli koloru oczu i wzrostu. W nowych dowodach pojawi się również jasny zapis dotyczący posiadanego obywatelstwa - mówi Katarzyna Chalecka.

Jak widać, większość zmian będzie miała charakter czysto kosmetyczny. Niektóre z nich będą jednak miały na nas realny wpływ. - Zapewniamy, że obywatele nie odczują wprowadzonych zmian w dowodach w negatywny sposób. Wręcz przeciwnie. Nie będzie trzeba na przykład wymieniać dowodów osobistych w przypadku zmiany adresu - mówi Katarzyna Chalecka.

Na takim rozwiązaniu zarobi również budżet państwa, który w ten sposób zaoszczędzi pieniądze dotychczas przeznaczane na wyrobienie nowych dokumentów.

To jednak nie jedyne udogodnienie. Nowością będzie również elektroniczny rejestr dowodów osobistych, do którego dostęp będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego złożyć będzie można w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

A jak zmiany oceniają słupszczanie?

- To dobrze, że nie będzie trzeba już wymieniać dowodu przy zmianie zameldowania. Ale skoro już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało się na rewolucję w dowodach, to mogli wprowadzić jakieś bardziej radykalne zmiany, np. tak hucznie zapowiadane chipy - mówi Kalina Bartosik.

Rzeczywiście, pierwotnie pojawiały się informacje, że nowe dowody będą w sobie kryły nowinki techniczne. Niestety, pozostają one nadal w sferze dalekosiężnych planów. Dlaczego? Przez brak czasu. Gdyby MSW jeszcze dłużej odwlekało sprawę i nie wprowadziłoby nowych dowodów osobistych od początku przyszłego roku, Polska mogłaby stracić dotację unijną przeznaczoną właśnie na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza