Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kierunek studiów na słupskiej uczelni

Anna Piwowarska [email protected]
Nowy kierunek studiów na słupskiej uczelniSiedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku.
Nowy kierunek studiów na słupskiej uczelniSiedziba Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku. Archiwum
Wkrótce na Wyższej Hanzeatyckiej Szkola Zarządzania w Słupsku rusza nowy kierunek studiów podyplomowych, dotyczący odnawialnych źródeł energii.

W najbliższą środę w WHSZ odbędzie się konferencja promująca nowy kierunek studiów. Jej współorganizatorem jest Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku. W trakcie krótkich wykładów prelegenci przedstawią założenia projektu i charakterystykę nowego kierunku studiów podyplomowych, które rozpoczynają się już w kwietniu.
Pełna nazwa dwusemestralnych bezpłatnych studiów podyplomowych brzmi: "Zarządzanie i inwestycje w odnawialnych źródłach energii". Na realizację tego przedsięwzięcia WHSZ otrzymała unijne dofinansowanie. Na początek przewidywane są dwie edycje nowego kierunku studiów, łącznie kształcić ma się do 72 osób.

- Studia skierowane są do osób zatrudnionych w branży odnawialnych źródeł energii, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje, zmienić swój profil zawodowy albo lepiej radzić sobie na dynamicznym rynku pracy - mówiła w grudniu dr Agnieszka Sałek-Imińska, dziekan WHSZ w Słupsku.

Kierunek powstał w odpowiedzi na badania dotyczące rozwoju regionalnego w najbliższych latach i plany związane z budową farm wiatrowych na Bałtyku. Zgodnie z dyrektywami unijnymi do 2020 roku 15 procent energii w Polsce musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Idealne warunki do pozyskania energii z wiatru panuja na polskiej części Bałtyku. Dlatego państwo liczy na rozwój w tym właśnie kierunku. Rok temu potwierdziło się, że główne lokalizacje tych inwestycji mają powstać na morzu u wybrzeża słupskiego. W związku w styczniu ubiegłego roku WHSZ, PARR i Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej zorganizowały konferencję pt. "Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym przemysłu i regionów nadmorskich".

- Elektrownie wiatrowe na morzu to szansa dla tego regionu - przekonywał wtedy Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. - Małe porty środkowego wybrzeża mogłyby się stać zapleczem logistycznym tych inwestycji, a potem już działających siłowni.

Jednym z wielu wniosków płynących z zeszłorocznej konferencji był jednak brak infrastruktury i zaplecza technicznego, które ułatwiłyby rozbudowę elektrowni wiatrowych i zagwarantowałyby wykwalifikowanych specjalistów z regionu. Ten problem częściowo rozwiązać ma właśnie nowy kierunek studiów na słupskiej WHSZ.

- Potencjał naszego regionu w temacie odnawialnych źródeł energii jest ogromny, musimy tylko zadbać o kształcenie specjalistów. Dopiero wtedy pojawią się inwestycje i rozwój - przekonuje dr inż. Monika Zajkowska, rektor WHSZ w Słupsku.

Konferencja dotycząca nowych studiów podyplomowych i ich wpływu na rozwój regionu odbędzie się w środę, 12 lutego w auli Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku przy ul. Kozietulskiego. Początek o godz. 11.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza