Nowy kodeks pracy: 12.12.2019 r. Wyższy ZUS, zmiany w...

  Nowy kodeks pracy: 12.12.2019 r. Wyższy ZUS, zmiany w urlopach wypłatach za godziny nadliczbowe, dodatek stażowy i za wysługę

  Zdjęcie autora materiału

  Zbigniew Biskupski

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Nowy kodeks pracy: 12.12.2019 r. Wyższy ZUS, zmiany w urlopach wypłatach za godziny nadliczbowe, dodatek stażowy i za wysługę
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal / Polska Press

  Rok 2018 miał wyznaczać rewolucję w polskim prawie pracy. Do rewolucji jednak nie doszło, dojdzie dopiero w 2020 roku, a może w ogóle – raz na zawsze upadnie pomysł zamrażania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe czy dłuższej pracy dla palaczy oraz anulowania niewykorzystanych urlopów czy gorszych dla pracownika zasad korzystania z urlopu na żądanie? Na razie rząd kieruje do Sejmu ustawy regulujące mniej ważne przepisy prawa pracy. Ale najwięcej kontrowersji w 2019 roku wzbudzą szykowane przez rząd zmiany w oZUSowaniu umów cywilnych, nad którymi prace trwają, ale nic nie wiadomo o szczegółowych rozwiązaniach. Na razie jest świetna wiadomość dla pracowników budżetówki: w końcu do Sejmu poszedł projekt ustawy usuwającej dodatki za staż pracy czy wysługę lat z wymiaru płacy minimalnej. Kliknij w galerię, aby dowiedzieć się więcej!
  Jest niemal pewne, że sprawa nowego kodeksu pracy – a jeśli nawet nie formalnie całego kodeksu, to nowych standardowych ustaw – wróci do Sejmu z niemal 100-procentową pewnością wejścia w życie od 1 stycznia 2020 r. wróci zaraz po wyborach. Pod jednym warunkiem – wybory wygra PiS.

  Zobacz galerię

  Kilku prominentnych członków rządu publicznie przyznało, że mają gotowe ustawy, których celem jest m.in. poprawa kondycji ZUS. Co to znaczy?

  Oczywiście w programie wyborczym rządzącej partii nie ma nic o reformie prawa pracy, ale już w rozmowach, nawet oficjalnych, przedstawiciele rządu przyznają, że mają gotowe projekty ustaw. Na pierwszy ogień na pewno pójdzie zrównanie pod względem ZUS wszystkich umów - niewykluczone, że także umowy o dzieło będą objęte obowiązkiem odprowadzania od nich składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

  W 2019 roku było dużo zmian w podatkach. A jak będzie w 2020 roku? Kliknij w ten tekst a poznasz odpowiedź.

  W następnej kolejności pewnie wróci temat wymiany obecnego kodeksu pracy na nowy - a być może nawet na dwa nowe, bo komisja kodyfikacyjna prawa pracy rekomendowała rządowi oddzielne uregulowanie prawa pracy dla pracowników i oddzielne dla pracodawców.

  Sonda

  Boże Narodzenie 2019. Ile pieniędzy na wydasz świąteczne prezenty?

  do 500 zł
  37% głosów
  od 501 do 700 zł
  16% głosów
  od 701 do 1000 zł
  13% głosów
  od 1001 zł do 1500 zł
  11% głosów
  powyżej 1500 zł
  23% głosów


  W 2019 roku było dużo zmian w podatkach. A jak będzie w 2020 roku? Kliknij w ten tekst a poznasz odpowiedź.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo