Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nurkowie poszukiwali dzwonu zatopionego w jeziorze (zdjęcia, wideo)

Andrzej Gurba
Wczoraj dwóch nurków zaczęło przeczesywać dno jeziora. Dzwonu nie udało się odnaleźć.
Wczoraj dwóch nurków zaczęło przeczesywać dno jeziora. Dzwonu nie udało się odnaleźć. Andrzej Gurba
Wczoraj nurkowie przez niemal trzy godziny szukali dzwonu zatopionego w jeziorze zaraz po drugiej wojnie światowej .
Słosinko - poszukiwanie zabytkowego dzwonu

Słosinko - poszukiwanie zabytkowego dzwonu

Dzwon pochodzi z kościoła wybudowanego w Słosinku (niemiecki Reinfeld) w 1590 roku, który został później przebudowany. Świątynię zburzono zaraz po drugiej wojnie światowej. Po starym kościele zostały jeszcze fundamenty.

- Z relacji starszych mieszkańców wynika, że dzwon został zdemontowany i wrzucony do jeziora niedaleko brzegu niedługo po zakończeniu wojny. Osoby, które tam nurkowały, potwierdzają, że dzwon jest w jeziorze. Znajduje się na głębokości około trzech metrów - mówił przed rozpoczęciem akcji poszukiwawczej Robert Bezłada, sołtys Słosinka.

Na podstawie informacji mieszkańców określił, że dzwon powinien znajdować się maksymalnie do 20 metrów od brzegu. Wczoraj z samego rana dwóch nurków zaczęło przeczesywać dno jeziora w Słosinku na wyznaczonym obszarze. - Widoczność jest na 1,5 metra. Dno jest muliste - relacjonowali nurkowie. Niestety, nie natrafili na ślad dzwonu.

- Być może cały dzwon jest w mule i dlatego go nie widać - komentowali mieszkańcy. Sołtys Bezłada nie krył rozczarowania, że dzwonu, który może liczyć sobie kilkaset lat, nie udało się wczoraj odnaleźć. Nurkowie wyszli z jeziora po trzech godzinach. - Akcję ponowimy - oznajmia sołtys.

Sołtys jest w kontakcie z muzealnikami ze Szczecina, którzy po wyciągnięciu dzwonu, mają się nim zająć.

- Jeśli uda nam się wydobyć dzwon, to znajdzie on swoje honorowe miejsce w naszej wsi, przy nowym kościele - mówi Bezłada. Dodaje, że udało mu się już odzyskać świeczniki i krzyż ze starego kościoła, a także Biblię z 1938 r. oraz modlitewnik z 1897 r., kórych używano w starym kościele. Mieli je w domach mieszkańcy wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza