Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O muzeum i pamiątkach na razie w Miastku tylko się mówi

Andrzej Gurba
Dariusz Zabrocki z miastecką pocztówką z 1902 wystawioną na internetowej aukcji.
Dariusz Zabrocki z miastecką pocztówką z 1902 wystawioną na internetowej aukcji. Fot. Andrzej Gurba
Miastko nie ma muzeum, porządnej historycznej izby. Nie ma stowarzyszeń, które pomagałyby budować lokalną tożsamość. Pora to zmienić.

Człowiek bez korzeni, to człowiek ułomny. Miasto jest praktycznie pustynią tradycji i historycznych odniesień. Od lat mówi o konieczności zorganizowania lokalnego muzeum i na mówieniu się kończy.

Lokalne środowiska, stowarzyszenia nie przejawiają specjalnie chęci, poza kilkoma inicjatywami, aby przybliżać mieszkańcom dawne i mniej dawne dzieje.

- Niestety, tak jest - przyznaje ze smutkiem Janusz Gawroński, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku.

Sam był współinicjatorem kilku przedsięwzięć, które jednak nie wypaliły. Swojego czasu w miasteckim liceum miała zostać zorganizowana izba poświęcona tkactwu, z którego Miastko w XIX i XX wieku słynęło. Izby nie ma. Od lat nikt nie pokusił się o napisanie nowej książki o historii Miastka. Jest co prawda przewodnik Ireny Kiedrowskiej, ale bardziej traktuje on o turystyce. Poza tym dużo do życzenia pozostawia jakość jego wydania. W mieście nie ma żadnych dokumentów, zdjęć, pocztówek z przedwojennego i starszego Miastka (przedtem Rummelsburga), które można byłoby obejrzeć, pomijając, że nie ma gdzie.

To znaczy, może i one są, ale w domowych archiwach. Już kilka lat temu pisaliśmy o dokumencie odkrytym w toruńskim archiwum, gdzie jest pierwsza udokumentowana wzmianka o Miastku. W mieście nie ma nawet kopii dokumentu pochodzącego z 1368 roku.

- Pora zmienić ten historyczny marazm. Zaczynamy skupować dawne pamiątki z Miastka. Kilka dni temu na internetowej aukcji pojawiła się pocztówka z 1902 roku. Przedstawia fragment dzisiejszej ulicy Armii Krajowej. Dużo takich pamiątek jest w posiadaniu dawnych mieszkańców Miastka, dzisiejszych obywateli z Niemiec - mówi Dariusz Zabrocki, przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku.

Roman Ramion, burmistrz Miastka przyznaje, że w corocznym inwestycyjnym ferworze zapominają o muzeum, pamiątkach. - Szkoda też, że nie ma oddolnej inicjatywy w tej sprawie - mówi Ramion.

Dodaje, że zaczątkiem muzeum może Brama Kaszubskiego Pierścienia, która powstanie w przyszłym roku. - Jest tam przewidziana sala wystawiennicza - informuje. Samorządowcy, po naszej namowie, zorganizują spotkanie z nauczycielami, kolekcjonerami, radnymi, pasjonatami, dawnymi mieszkańcami Miastka i wszystkimi, którzy chcieliby pomóc w powstaniu lokalnego muzeum, zbieraniu pamiątek i dokumentowaniu historii miasta i gminy.

- Niech to będzie burza mózgów. I może to będzie początek nowego stowarzyszenia, które zajmie się przygotowaniem książki o historii Miastka i pomocą w organizacji muzeum - kończy Ramion.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza