MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O zbrodni za zamkniętymi drzwiami. Proces Holendra o zlecenie zabójstwa żony

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Policja/Marcin Kapela
W poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Słupsku rozpoczął się proces Rene P., oskarżonego o zlecenie zabójstwa swojej żony Barbary. Dwaj inni mężczyźni odpowiadają za realizację zlecenia. Rozprawa jest niejawna.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Słupsku zasiadł nad aktami zabójstwa Barbary P. Sąd wyłączył jawność rozprawy nie z powodu koronawirusa, lecz kwestii dotyczących rodziny P., kierując się jej dobrem. Śledztwo w sprawie tragicznych wydarzeń z maja 2019 roku prowadziła Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

45-letnia matka sześciorga dzieci Barbara P. z Janowic koło Lęborka zaginęła 21 maja. Gdy dzieci wróciły ze szkoły do domu, odnalazły ślady krwi, ale matki nie było. Zaginięcie kobiety zgłosił mąż. Rozpoczęła się akcja poszukiwawcza. Policjanci i strażacy przeczesywali gospodarstwo w Janowicach koło Lęborka, należące do rodziny P.

Ciało zamordowanej Barbary P. w zaroślach 4 kilometry od domu znalazł pies, z którym wyszła na spacer sąsiadka ofiary.
W wykrycie sprawców zbrodni zaangażowano kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Gdańska i Lęborka. Jako pierwszy, już 23 maja 2019 roku, został aresztowany obywatel holenderski Rene P., mąż zamordowanej. Wówczas sprawę prowadziła jeszcze lęborska prokuratura rejonowa. Miesiąc później zatrzymano Łukasza B., karanego wcześniej za paserstwo oraz posiadanie narkotyków, oraz Zbigniewa M. W trakcie przeszukań policjanci znaleźli dopalacze, zabezpieczyli kolejne ślady dotyczące zbrodni, pieniądze, telefony komórkowe i inne nośniki danych. Dwaj aresztowani mężczyźni częściowo przyznali się do zarzucanych im czynu.

Na zlecenie

W marcu do Sądu Okręgowego w Słupsku Prokuratura Okręgowa w Słupsku oskarżyła 45-letniego Rene P., 25-letniego Łukasza B. i 35-letniego Zbigniewa M. o zaplanowanie, zlecenie i zabójstwo Barbary P. Każdy z oskarżonych odegrał inną rolę. Według śledztwa najpierw Rene P. zwrócił się do Zbigniewa M., a ten z kolei zlecił zabójstwo Łukaszowi B.

Do zbrodni doszło 21 maja ubiegłego roku w domu małżeństwa P. Łukasz B. wykorzystał moment, gdy kobieta przebywała w domu sama. Obezwładnił ofiarę, bijąc ją i kopiąc po całym ciele, i udusił rękoma za szyję. Zwłoki kobiety przewiózł samochodem na pole i ukrył je w krzakach.

Śledztwo wykazało, że Zbigniew M. pomógł Łukaszowi B. w zatarciu śladów zbrodni. Natomiast Rene P. w tym czasie odbywał podróż w interesach, co prokuratura uznała jako tworzenie alibi. Jednak wszyscy mężczyźni byli ze sobą w kontakcie.

Dodatkowo Łukasz B. został oskarżony o posiadanie znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych - prawie 900 gramów dopalaczy, przechowywanych w domu, oraz o fałszerstwo dokumentów dotyczących sprzedaży samochodu osobowego, którym przewiózł ciało Barbary P.

Mąż nie przyznał się

Motywem zbrodni miały być nieporozumienia między małżonkami P. w sprawach dotyczących wychowania dzieci. Rodziną zajmował się GOPS w Nowej Wsi Lęborskiej. Małżeństwo przeszło nieudaną terapię.

W czasie śledztwa Rene P. stwierdził, że nie miał nic wspólnego z zabójstwem. Zbigniew M. wyjaśnił, że Rene P. poprosił go o znalezienie osoby, która jedynie nastraszy kobietę. Natomiast Łukasz B. stwierdził, że nie miał zamiaru zabić kobiety, a do jej śmierci doszło przypadkowo, ponieważ Barbara P. zaatakowała go nożem, więc on się bronił.

Co oskarżeni powiedzieli w sądzie, nie wiadomo. Jawne będzie tylko ogłoszenie wyroku.

Za zlecenie oraz popełnienie zabójstwa grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza