Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Miastku

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Miastku.
Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Miastku. Michał Zarychta
Wówczas też był wtorek. W całym regionie zawyły syreny. Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Miastku.

W Miastku uroczyście uczczono 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z upamiętnieniem tej ważnej daty w parku miejskim odbyły się uroczystości, połączone m.in. z pokazem rekonstruktorów przygotowanym przez Towarzystwo Historyczne Regionu Miasteckiego. Przygotowano warsztaty artystyczne dla całych rodzin, odśpiewano również powstańcze pieśni.
Delegacja władz samorządowych, jak też mieszkańcy, złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze pod Pomnikiem Narodu Polskiego.

Władze samorządowe reprezentowali m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Borowski, sekretarz Agnieszka Ringwelska, zastępca burmistrza Dawid Jereczek.

Powstanie Warszawskie

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność), wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Stolicy spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny. Oddziały powstańcze, chociaż liczne, ale bez odpowiedniego uzbrojenia stanęły do walki z regularną, w pełni zmilitaryzowaną armią niemiecką. Niestety, bez pomocy sojuszników nie miały szans na wygraną. Pomoc, na jaką liczyli, nigdy nie nadeszła. Powstanie zakleszczone między dwoma potężnymi armiami sowiecką i niemiecką powoli wykrwawiało się.
Los Warszawy, nazywanej przed wojną „Paryżem Wschodu”, został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera, który brzmiał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Stolica Polski została zniszczona w blisko 85 procentach, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza