Obchody jubileuszu 70-lecia II LO w Słupsku [zdjęcia, wideo]

Zbigniew Marecki

Wideo

W towarzystwie orkiestry dętej organizatorzy i uczestnicy obchodów jubileuszu 70-lecia II LO im. Adama Mickiewicza przeszli w piątek w zwartej kolumnie od siedziby szkoły do budynku filharmonii, gdzie odbyły się wcześniej zaplanowane uroczystości. - Dziękuję za radość , którą sprawiliście słupszczanom - mówiła prezydent Słupska.

Zanim jednak kolumna złożona głównie z uczniów, nauczycieli i gości wyruszyła w drogę, w odnowionym i odświętnie udekorowanym budynku odbyła się uroczysta rada pedagogiczna, w której uczestniczyli dwaj byli dyrektorzy szkoły (Stanisław Kwarciak i Romuald Machaliński) oraz goście z Flensburga, od 30 lat zaprzyjeźnieni ze szkołą.

Potem uczniowie wkopali tuż za nowym boiskiem wielofunkcyjnym piętnaście jeszcze bardzo młodych cisów, podarowanych przez Nadleśnictwo Warcino, które po latach mają przypominać obecnym uczniom szkoły piątkowe wydarzenie.

Natomiast przed budynkiem szkoły trzej dyrektorzy - obecny Mariusz Domański i dwaj już wymienieni odsłonili z głaz z tablicą z napisem „1949-2019 Pro memoria”, który ma upamiętniać 70 lat historii szkoły. Symbolicznie zakończyli także sadzenie dębu, który z kolei ma symbolizować siłę szkoły.

Życzę sobie i Państwu, aby przyszłość II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku była równie piękna jak jej przeszłość - napisał w  słowie wstępnym do jubileuszowego wydawnictwa Mariusz Domański, obecny dyrektor placówki. Z pewnością będą je mogli przeczytać  ci, któzy wezmą udział w uroczystościach, które zakończą się w niedzielę na balu absolwenta. Zobaczcie historię II LO na zdjęciach.

70 lat słupskiego II LO im. Adama Mickiewicza (zdjęcia archiwalne)

W budynku filharmonii zebrani zajęli większość siedzeń na widowni. Pojawili się goście na czele z senatorem Kazimierzem Kleiną, byłą senator Anną Bogucką-Skowrońską, posłem Zbigniewem Konwiński oraz radną wojewódzką Danutą Wawrowska i Krystyną Danilecką -Wojewódzką, prezydent Słupska.

Na uroczystość nie przyjechał Piotr Müller, absolwent II LO, a obecnie poseł i rzecznik rządu Zjednoczonej Prawicy, ale w jego imieniu list do zebranych przeczytał słupski radny Jacek Szaran. W liście Müller wspominał swoją wychowawczynię - polonistkę Irenę Dębowską oraz Stanisława Stefanowskiego, nauczyciela historii, któremu wiele zawdzięcza. Jednocześnie zapewniał, że będzie wspierał różne rozwojowe przedsięwzięcia szkoły.

Poza tym w budynku filharmonii pojawiło się wielu dyrektorów słupskich szkół oraz dawnych i obecnych nauczycieli szkoły. Część z nich specjalnie na tę okazję przyjechała do Słupska. Główne przemówienia podczas uroczystości wygłosili dyrektor Domański i prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

- Odnoszę wrażenie, że dzisiaj wzruszają się nawet zacne stare mury naszej szkoły - mówił dyrektor Domański, podkreślając, że II LO nigdy n ie było zwykłą szkołą, ale instytucją, wokół której gromadziły się otwarte umysły, poszukujące kreatywnych rozwiązań i otwarte na potrzeby młodzieży. Według niego szkoła wytworzyła już swoją tradycję, własny klimat i połączyła kilka pokoleń ludzi. Podkreślał także, że dumą szkoły są zawsze jej absolwenci, a przy okazji wymienił najważniejsze osiągnięcia szkoły, które sytuują ją wśród najlepszych ogólniaków w kraju.

Mniej oficjalna była mowa Krystyna Danileckiej-Wojewódzkiej, prezydent Słupska, która zaczęła od przypomnienia, że jej pierwszy chłopak był uczniem II LO.

- Z Markiem Balickim, późniejszym ministrem zdrowia trzymaliśmy się tylko za ręce. I zawsze żałuję, że na tym się skończyło - zdradziła.

Ponieważ przez kilka lat była dyrektorem I LO w Słupsku, więc w naturalny sposób zaczęła wspominać wydarzenia, które miały miejsce, gdy szkoły konkurowały, ale mówiła także o osobach łączących obydwie szkoły. W tym kontekście wymieniła matematyka z I LO Tadeusza Piwońskiego, którego żona była wicedyrektorką II LO. Obydwie szkoły łączy także historyk Marcisław Machura, który ukończył I LO, a teraz jest wicedyrektorem II LO.

- Do tej pory nie wiem, dlaczego wybrał II LO - zauważyła mimochodem.

Na koniec szkole podarowała obraz Edwarda Dwurnika, projektor multimedialny dla uczniów, a dyrektorowi Domańskiemu ( m.in. za cudny luz), wicedyrektorowi Machurze oraz nauczycielce Marii Rządkowskiej ( za kreatywność) wręczyła nagrody prezydenta miasta.

Dalszą część uroczystości wypełnił koncert absolwentów, podczas którego wystąpili m.in. absolwenci - pianiści Patrycjusz Lorek i Karolina Krzyżanowska, zebrani obejrzeli pokaz biżuterii z odpadów przygotowanej przez aktualnych uczniów II O oraz Marcina Giebułtowskiego , absolwenta z 1981 roku, który specjalnie na jubileusz przyleciał z Londynu. Na koniec zebrani zjedli okolicznościowy tort.

Natomiast dzisiaj w budynku szkoły odbędzie się Zjazd Absolwentów, wmurowanie kapsuły czasu. Zebrani zrobią sobie także wspólne zdjęcie, a potem spotkają się na balu absolwenta.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie