Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obelisk dawniej znany, teraz nieco zapomniany. Był spór o głaz (STARE ZDJĘCIA)

Konrad Remelski
Obelisk przy ul. Słupskiej w Miastku
Obelisk przy ul. Słupskiej w Miastku Konrad Remelski
Obelisk znajdujący się na wzgórku przy ul. Słupskiej w Miastku ma swoją historię. Olbrzymi głaz przez lata całe stał na dawnym cmentarzu poniemieckim w podmiasteckiej Piaszczynie. W 1987 roku znalazł się nagle na skraju tzw. Lasku Słupskiego w Miastku. Prezentujemy zdjęcia z odsłonięcia z 1988 r.

To ówczesne władze zabrały kamień po to, by w następnym roku uczcić 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na frontonie obelisku poza tablicą pamiątkową z informacją, że głaz ufundowany został przez społeczeństwo ziemi miasteckiej - nad nią znalazł się orzeł, oczywiście wtedy jeszcze bez korony. W uroczystości, co widać na zdjęciach wzięły udział partyjne władze wojewódzkie z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego Zygmuntem Czarzastym na czele. Od tego czasu pod obeliskiem świętowano każdą rocznicę odzyskania niepodległości. Po upadku poprzedniego ustroju uroczystości te kończyły się przemarszem do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odbywały się msze święte w intencji ojczyzny.

W 2002 roku nowe władze doprowadziły do zmiany tablicy. Na nowej pojawił się orzeł w koronie z inskrypcją - Bóg, Honor, Ojczyzna i napisem - Społeczność Miastka w hołdzie tym, którzy ufając Bożemu Miłosierdziu walczyli o niepodległą Polskę. Pojawił się też dopisek - Pośród nich był proboszcz miastecki ks. gen. Bernard Witucki. Dodatkowo na tablicy umieszczono zdjęcie księdza generała. W pobliżu głazu stanął drewniany okazały krzyż jako wotum wdzięczności za Sanktuarium Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki. Uroczystość odsłonięcia nowej tablicy i postawienia krzyża odbyła się 11 listopada 2002 roku.

W 2005 roku strażacy ochotnicy z OSP Piaszczyna wzięli się za porządkowanie starego poniemieckiego cmentarza. Dotarli do dawnych zdjęć i dokumentów, z których wynikało, że na kopcu w centrum cmentarza stał okazały głaz. Niestety w 1987 roku decyzją władz gminy przeniesiono go do Miastka. - Chcieliśmy, by Miastko nam kamień zwróciło, bo stanowi on nieodłączną część kopca - mówił wówczas reporterowi Głosu radny Leszek Sztobnicki. - Władze Miastka twierdzą jednak, że to niemożliwe. W takim razie chcemy w zamian podobnej wielkości inny kamień. A na dodatek niech samorząd zapłaci za wykonanie tablicy pamiątkowej - dodał.

Burmistrz Miastka Roman Ramion kategorycznie stwierdził wówczas, że do powrotu tego samego głazu do Piaszczyny ręki nie przyłoży. - Przyznaję, że w 1987 roku moi poprzednicy popełnili błąd, zabierając kamień z cmentarza. Teraz sprawy zaszły już za daleko. Mieszkańcy Piaszczyny dostana inny głaz - zapewnił. I tak się stało.

Przez kilkanaście lat miastecki głaz z nową tablicą służył mieszkańcom, którzy gromadzili się przy nim w Dzień Niepodległości. Kiedy 3 maja 2012 roku w parku miejskim odsłonięto Pomnik Narodu Polskiego, wszystkie uroczystości patriotyczno-religijne zaczęły odbywać się w centrum miasta. Tymczasem obelisk przy ulicy Słupskiej stracił na znaczeniu. Dziś stoi jakby zapomniany przez społeczeństwo. Z rzadka odbywają się przy nim patriotyczne uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza