Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obiekt Przystań Łeba to nie jest ani pensjonat, ani hotel

Sylwia Lis [email protected]
Przystań Łeba Resort & Restaurant to ani pensjonat, ani hotel.
Przystań Łeba Resort & Restaurant to ani pensjonat, ani hotel. Sylwia Lis
Czytelnik twierdzi, że Pensjonat Przystań Łeba bezprawnie używa nazwy. Po interwencji Urzędu Marszałkowskiego nazwę zmieniono. Teraz jest to: Przystań Łeba Resort & Restaurant.

- Pensjonat Przystań Łeba nie może używać w swojej nazwie słowa pensjonat, bo nie ma do tego prawa - pisze nasz czytelnik. - Zarówno hotel, jak i pensjonat to nazwy zastrzeżone tylko dla obiektów skategoryzowanych, spełniających określone ustawą wymogi. W Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich znaleźć możemy tylko jeden pensjonat w Łebie i jest to Pensjonat Angela.

Postanowiliśmy sprawę wyjaśnić. Okazało się, że nie jesteśmy jedyni, którzy z tą informacją zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Pracownicy Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego już przed kilkoma dniami zwrócili uwagę na sposób przedstawiania informacji o obiekcie noclegowym w Porcie Jachtowym w Łebie - mówi Ludmiła Jezierska z biura prasowego marszałka. - Na stronie www.port.leba.eu w menu głównym widniała nazwa Pensjonat Przystań Łeba, w tekście posługiwano się nazwą rodzajową hotel.

Tymczasem nazwy hotel i pensjonat są nazwami rodzajowymi, prawnie chronionymi. By móc się nimi posługiwać, należy zwrócić się do marszałka województwa w sprawie zaszeregowania do właściwego rodzaju i nadania kategorii.

Obiekt Przystań Łeba, mieszczący się w Łebie przy Porcie Jachtowym, nie posiada decyzji administracyjnej marszałka województwa pomorskiego i nie widnieje w wojewódzkiej ewidencji obiektów skategoryzowanych, prowadzonej przez marszałka. Obiekt powinien być umieszczony w ewidencji prowadzonej przez gminną administrację samorządową, a w tym konkretnym przypadku przez Urząd Miasta Łeba. Jest on również organem, który ma prawo kontrolować obiekty hotelarskie, w których są świadczone usługi hotelarskie.

Po interwencji pracowników urzędu marszałkowskiego nazwy rodzajowe prawnie chronione pensjonat i hotel zniknęły ze stron internetowych www.port.leba.eu.

Obecnie przedsiębiorca posługuje się tylko nazwą własną Przystań Łeba Resort & Restaurant.
Bezprawne świadczenie usług hotelarskich, jak również używanie nazw rodzajowych i oznaczeń obiektów hotelarskich, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny, zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń.

Sprawę komentuje Justyna Rutecka, menedżer Przystań Łeba Resort & Restaurant.

- W grudniu miasto wypowiedziało umowę dotychczasowemu dzierżawcy lokalu i przejął go port jachtowy - mówi kobieta. Rzeczywiście doszło do małego nieporozumienia. Myśleliśmy, że z działalnością ruszymy później i do tego czasu zdążymy załatwić wszelkie formalności związane z kategoryzacją obiektu. Stało się inaczej, ruszyliśmy wcześniej, mamy małe grupy turystów. Jednocześnie autor stron internetowych zamieścił loga ze słowem pensjonat. Musieliśmy to zmienić, bo zrobiło się zamieszanie.

Justyna Rutecka zapowiada jednak, że do końca roku obiekt wystąpi o kategoryzację.

Problem w porcie drugi raz

ABW sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości podczas przetargu na dzierżawę hotelu przy Porcie Jachtowym w Łebie.

Zarzuty poświadczenia nieprawdy przedstawiono już dawnemu prezesowi spółki Pawłowi K. Już w ubiegłym roku Prokuratura Rejonowa w Lęborku, na podstawie materiałów przekazanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wszczęła śledztwo w sprawie działania na szkodę spółki Port Jachtowy przez członków kolejnych zarządów i rad nadzorczych w latach 2005-2010. Osoby te miały zawierać niekorzystne dla spółki umowy najmu i dzierżawy oraz przekraczać uprawnienia oraz nie dopełniać obowiązków, mimo że były zobowiązane do utrzymania spółki w dobrej kondycji finansowej.

Chodzi o czyn z art. 585 §1 ksh w związku z art. 296 §1 kk przy zastosowaniu art. 11 §2 kk i art. 12 kk, który jasno mówi o tym, że osoba, która będąc zobowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową oraz biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej, lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie. Prokuratorskie dochodzenie ma zakończyć się w marcu-kwietniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza