MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalna tajemnicza budowla

Andrzej Gurba
Obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalna tajemnicza budowla
Obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalna tajemnicza budowla Andrzej Gurba
To obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalny wygląd potęguje tajemniczość. Budowla znajduje się w niewielkiej miejscowości Dalimierz. To gmina Polanów w województwie zachodniopomorskim. Ze szczątkowych dostępnych informacji wynika, że obiekt to dawna fabryka. Powstała w latach 20. albo 30. XX wieku. To co widać na współczesnych zdjęciach, które pokazujemy, to tylko jej część.

Tajemniczy obiekt w lesie. Monumentalny wygląd wzbudza ciekawość

Obiekt robi wrażenie ze względu na swój monumentalny kształt. No i pobudza wyobraźnię. Niektórzy chcą w nim widzieć coś innego, niż kruszenie kamieni.

Fabrykę zbudowano z ogromnych żelbetonowych prostopadłościennych brył. Kształtem przypomina nietypową rzeźbę. Ściany mają ponad dwadzieścia metrów wysokości.

Współcześnie w obiekcie nie ma już żadnego wyposażenia. Zostało wywiezione po wojnie, rozkradzione. Są więc same mury, nie licząc metalowych elementów, takich jak np. kotwy.

Czytaj także:

Jeszcze kilka lat temu nie było tak łatwo dotrzeć do pozostałości tej fabryki. Obiekt był schowany w lesie. Teraz bez problemów można tam dojechać, bo jest leśna betonowa droga, między Gołogórą a wsią Dalimierz.

Leśny obiekt. Zachowała się tylko jedna pocztówka budowli

Zachowała się tylko jedna pocztówka z lat 30. XX wieku (Gruß aus Breitenberg, czyli Pozdrowienia z Gołogóry), która przedstawia fabrykę szutru. Breintenberg to dawna niemiecka nazwa Gołogóry. Na pocztówce, poza fabryką, jest sklep kolonialny, droga wiejska, jezioro Płociczno.

CZYTAJ TAKŻE: Musisz odwiedzić to miejsce! Czerwony Most to niezwykła atrakcja turystyczna

W podpisie pod zdjęciem fabryki użyto nazwy Steinberg czyli Kamienna Góra. Wyjaśniamy, że w pobliżu pozostałości fabryki znajduje się Góra Złocień. Jest to najwyższe, naturalne wzniesienie województwa zachodniopomorskiego (231,5 m n.p.m.). Na starych niemieckich mapach góra nosiła nazwę Steinberg.

Kamień, który tu kruszono, wykorzystywano przede wszystkim do budowy dróg i różnych umocnień.

Niewiele jest dostępnych materiałów źródłowych, nie mówiąc już o przedwojennych zdjęciach czy pocztówkach tej fabryki. Liczymy na naszych czytelników. Kto wie, może są do odkrycia jakieś tajemnice. Każda informacja jest ważna. Zapraszamy do kontaktu.

Zobaczcie zdjęcia tajemniczej budowli:

Obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalna tajemnicza budowla

Obiekt w lesie, który budzi ciekawość. Monumentalna tajemnicza budowla

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza