Obligacje skarbowe w pigułce – jak w nie inwestować?

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Obligacje Skarbu Państwa są uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji. Stanowią one tzw. instrument dłużny – oznacza to, że jedna ze stron (w tym przypadku – Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów) zobowiązuje się zwrócić dług drugiej stronie (nabywcy) wraz z odsetkami. Wykup jest dokonywany ze środków państwowych, przez co ryzyko utraty kapitału jest minimalne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Co to są obligacje?

Obligacje są rodzajem papieru wartościowego, który potwierdza dług emitenta względem właściciela obligacji, nazywanego obligatariuszem. Emitent musi po określonym czasie spłacić zaciągnięte zobowiązanie (lub – w przypadku obligacji wieczystych – zapewnić bezterminowy przepływ środków) wraz z odsetkami. Jest to zatem pewnego rodzaju pożyczka. Wysokość odsetek może być ustalana m.in. według inflacji lub aktualnych stóp procentowych dla pożyczek. Same obligacje są z kolei dostępne w kilku rodzajach, które różnią się okresem wykupu i skalą oprocentowania, a ponadto mogą pochodzić od różnych emitentów.

Kto może inwestować w obligacje skarbowe?

„Minimalna wartość inwestycji w przypadku obligacji skarbowych to 100 złotych. Klient może lokować każde 100 złotych cyklicznie, codziennie, co miesiąc w kolejnej serii obligacji. Z racji nominału nie trzeba posiadać większych środków na koncie, żeby rozpocząć inwestowanie w obligacje detaliczne. Odbiorcami mogą być właściwie wszyscy, z małym wyłączeniem osób, które mają bardzo krótki horyzont inwestycyjny i nie mogą pozwolić sobie na lokowanie nawet części swoich oszczędności na minimum trzy miesiące.” – mówi Marcin Wlazło, dyrektor Biura Maklerskiego Pekao.

Dlaczego warto inwestować w obligacje skarbowe?

Spośród wielu różnych rodzajów obligacji dużą popularnością cieszą się obligacje skarbowe, dostępne od października zeszłego roku w ofercie Biura Maklerskiego Pekao. Wysokie zainteresowanie wynika m.in. z niewielkiego ryzyka – zainwestowane środki są gwarantowane przez Skarb Państwa, co pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko utraty swoich pieniędzy. Również ryzyko stopy procentowej jest ograniczone, z uwagi na precyzyjne określenie w liście emisyjnym warunków, na których możliwe jest dokonanie przedwczesnej sprzedaży.

Dodatkowym atutem jest niski próg wejścia: aktualnie wystarczy nawet 100 zł, by nabyć obligację skarbową. Co więcej, Skarb Państwa zapewnia sporą różnorodność w kwestii oprocentowania tego typu instrumentów finansowych – inwestorzy mogą postawić na zmienne lub stałe stopy, jak również na obligacje indeksowane inflacją. W połączeniu z różnymi okresami inwestycji (od 3 miesięcy do 10 lat) sprawia to, że obligacje skarbowe zapewniają szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych przy jednoczesnym zachowaniu niskiego ryzyka. W obligacje skarbowe w Pekao dotychczas zainwestowało ponad 50 tys. klientów, którzy przez 12 ostatnich miesięcy wykonali ponad 125 tys. dyspozycji zakupu.

Warto także zaznaczyć, że posiadacze obligacji mogą zakończyć inwestycję przed terminem wykupu. W takiej sytuacji odsetki są jednak zmniejszone o opłatę określoną w liście emisyjnym – dokumencie opisującym szczegółowe warunki emisji poszczególnych papierów wartościowych.

Jak kupić obligacje skarbowe w Banku Pekao?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić m.in. za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao. Klienci mogą zrobić to na kilka różnych sposobów – przez stronę internetową, z wykorzystaniem infolinii, stacjonarnie (w Punktach Sprzedaży Obligacji), a także z użyciem aplikacji PeoPay. Aktualnie cały proces może odbyć się w formie elektronicznej. Nie trzeba być klientem Banku Pekao, żeby kupić obligacje. Wystarczy podpisać umowę o obsługę obligacji detalicznych, co także można zrobić zdalnie. Kanały zdalne ułatwiają zarządzanie i ułatwiają dostęp do wszystkich dyspozycji przez całą dobę.

Oferta Biura Maklerskiego Pekao obejmuje kilka wariantów obligacji – różnice pomiędzy poszczególnymi propozycjami dotyczą przede wszystkim okresu wykupu i sposobu wyliczania odsetek. Biuro Maklerskie Pekao weryfikuje, czy dany rodzaj obligacji skarbowej odpowiada cechom, celom i potrzebom inwestycyjnym klienta oraz czy produkt jest adekwatny do jego profilu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Banku Pekao, jak również na portalu Ministerstwa Finansów.

Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obligacje skarbowe w pigułce – jak w nie inwestować? - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza