Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obosieczny gen

Redakcja
Natura pozbywa się zwykle tych genów, które są przyczyną chorób. Do tego celu służy jej mechanizm naturalnej selekcji, która spycha na margines i stopniowo eliminuje osobniki słabsze lub gorzej przystosowane do środowiska.

Dlatego większość chorób genetycznych to dolegliwości stosunkowo rzadkie.
Są jednak takie geny, które występują dość często u ludzi, choć wiadomo, że z ich posiadaniem wiąże się wyższe ryzyko kłopotów zdrowotnych. Dlaczego zatem te kawałki DNA nie zostały wyeliminowane przez ewolucję, która przecież bezwzględnie obchodzi się ze słabeuszami?

Większość naukowców skłania się ku poglądowi, że ocalały, ponieważ równocześnie pełnią jakąś pożyteczną funkcję. Są potencjalnie groźne, ale zarazem na tyle przydatne, że natura nie pozbywa się ich, ponieważ na co dzień korzysta z ich usług.

Hipotezę tę potwierdzili ostatnio niemieccy naukowcy z uniwersytetu w Lubece. Prowadzili oni badania nad genem FVL, który u co 20 osoby rasy białej jest uszkodzony.

- Osoby z takim defektem mają podwyższone ryzyko poronień, przedwczesnych porodów, a także rozwoju zakrzepów w naczyniach krwionośnych nóg. Z naszych obserwacji wynika jednak, że posiadanie tej mutacji przynosi też sporą korzyść, ponieważ dwukrotnie zwiększa szansę zajścia w ciążę - informuje Wolfgang Gobel, który kierował badaniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza