Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium astronomiczne powstanie w Darłowie

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Obserwatorium w Darłowie ma mieć około 100 metrów kwadratowych powierzchni.
Obserwatorium w Darłowie ma mieć około 100 metrów kwadratowych powierzchni.
- Kiedy podliczyliśmy ile to nas będzie kosztowało, aż się zdziwiłem. Takie obserwatorium mogłoby powstać w każdej gminie - mówi podekscytowany burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

W tym roku gotowy ma być projekt, w przyszłym już otwarte dla wszystkich nowoczesne, w pełni profesjonalne obserwatorium astronomiczne w Darłowie. Wczoraj burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Andrzej Protasewicz przedstawili nam konkretny plan budowy obserwatorium.

- W całym naszym województwie nie ma takiego obiektu. To będzie więc nie lada atrakcja turystyczna, ale także, a może przede wszystkim, obiekt, który zachęci młodzież do zgłębiania tajników przedmiotów ścisłych - opowiada Andrzej Protasewicz, dyrektor SP nr 3 w Darłowie, na terenie której obserwatorium ma stanąć.

Skąd pomysł? - Dowiedziałem się, że w województwie kujawsko-pomorskim wprowadzany jest w życie nowatorski program samorządu wojewódzkiego. Polega na tym, że ma tam powstać aż 14 małych obserwatoriów. Nadałem ten temat panu dyrektorowi. I dziś mamy efekty jego pracy - mówi burmistrz Klimowicz.

Obserwatorium w Darłowie ma mieć około 100 metrów kwadratowych powierzchni. Kopuła, w której znajdzie się potężny teleskop MEADE LX200 AF 16'' (406 MM) F/10 wielkości dorosłego człowieka, a wyposażony w zaawansowany system optyczny podobny do zastosowanego przez NASA w teleskopie Hubbla, będzie miała około 6 metrów średnicy. Wszystko ma być zautomatyzowane, obraz z teleskopu będzie przesyłany światłowodem i dostępny w internecie w każdym zakątku świata.

Obserwatorium ma być dostępne dla wszystkich. Zatrudnione mają być tylko dwie osoby.

- Chcemy, by nasze obserwatorium przede wszystkim obsługiwali wolontariusze. Dlatego już teraz zaczniemy w każdej szkole uruchamiać koła zainteresowań, powołamy też do życia stowarzyszenie miłośników astronomii. Chodzi o to, by obudzić w mieszkańcach miłość do astronomii - mówią burmistrz Klimowicz i dyrektor Protasewicz.

Pieniądze? - Koszty takiej inwestycji są porównywalne z kosztem budowy średniej długości osiedlowej uliczki - mówi Klimowicz.

- Wstępnie wyceniliśmy tę inwestycję na pół miliona złotych. Dla naszego samorządu to nie jest ogromna kwota. A korzyści będą nieocenione.

Czytaj też> Gmina Darłowo> Unia nie da kasy na kanalizację

 

Dotacja? Kredyt? - Niekoniecznie. Pół miliona złotych to kwota, którą możemy wydać z własnego budżetu. Dobrze sprzedają się nieruchomości - odpowiada jeszcze burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza