Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w Oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy to obywatele aż 104 państw. Pierwszą piątkę zamykają posiadacze paszportów: Rosji (863), Mołdawii (704) i Gruzji (621). Co ciekawe po raz pierwszy Mołdawianie są liczniejsi od Gruzinów. Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych jest u nas m.in. po trzech obywateli Angoli, Boliwii czy Haiti.
Na koniec lutego zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w na Pomorzu było 41 968 obcokrajowców. Na koniec kwietnia ich liczba spadła do 38 916. To blisko 7,3 proc.
Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę zmniejszyła się nieznacznie. Na koniec lutego było ich ponad 20,3 tys., a na koniec kwietnia nieznacznie ponad 19,9 tys. Co ciekawe, w tym samym czasie przybyło dwóch cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą i w tej chwili jest ich 1197.
- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących na Pomorzu może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też z uwagi na zatrudnienie na umowach nieoskładkowanych - dodaje Krzysztof Cieszyński, pomorski rzecznik prasowy ZUS.
Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.
Zobacz także: Działkowicze kontra koronawirus: zmiana przepisów.
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?