Ochotnicy z Białorusi walczą na Ukrainie? Zdaniem wywiadu mają o tym świadczyć pogrzeby żołnierzy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
photo.unian.info
Udostępnij:
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ustalił, że wśród rosyjskich najeźdźców walczą ochotnicy z Białorusi. Wywiad donosi, że mają o tym świadczyć pogrzeby poległych żołnierzy w Maryjnej Górce i Osipowiczach.

Wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że ma informacje o białoruskich żołnierzach kontraktowych, którzy zapisali się do rosyjskich oddziałów najemniczych i walczą w wojnie na Ukrainie.

Wcześniej media informowały, że jeszcze przed wybuchem wojny do Kijowa wysłano od 200 do 400 członków tzw. wagnerówców, którzy mieli za zadanie zabicie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i innych ważnych polityków. Przypisuje się im także udział w masakrze mieszkańców Buczy.

Wywiad wojskowy podaje, że w ostatnim czasie w kilku rejonach Białorusi odbywały się pogrzeby ochotników z tego kraju m.in. w Maryjnie Górce (stacjonuje tam brygada sił specjalnych) i Osipowiczach (stacjonują tam jednostki artylerii).

HRU podkreśla jednak, że białoruscy wojskowi nie chcą brać udziału w wojnie Rosji. W związku z tym reżim Łukaszenki nie prowadzi w jednostkach wojskowych agitacji, ani działań propagandowych.

„Wiadomo jednak o przypadkach podpisywania umów z różnymi rosyjskimi grupami najemników, których głównym motywem są obietnice wysokich zarobków. Jednak po serii pogrzebów i doniesień o osobach zaginionych, liczba tych ochotników znacznie się zmniejszyła” – poinformował wywiad wojskowy.

tvp.info

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowy francuski rząd bez wotum zaufania?

Wideo

Materiał oryginalny: Ochotnicy z Białorusi walczą na Ukrainie? Zdaniem wywiadu mają o tym świadczyć pogrzeby żołnierzy - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie