Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne jak marzenie

Agata Kowalczyk
Najbliżej brzegu powinny się znaleźć rośliny bagienne, które rosną nie tyle w wodzie co w wilgotnej ziemi.
Najbliżej brzegu powinny się znaleźć rośliny bagienne, które rosną nie tyle w wodzie co w wilgotnej ziemi.
Najprostszym i najtańszym sposobem jest wykorzystanie gotowych form z tworzyw sztucznych.

W sklepach są dostępne modele o różnych kształtach i kolorach. Mniejsze i tańsze są produkowane z utwardzonego polietylenu.

Większe, które muszą być bardziej, wytrzymałe wykonane, są poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym.

Gotowe formy można kupić w postaci jednoczęściowego pojemnika lub kilku elementów, które trzeba złożyć w większe układy np. strumienie. Jednoczęściowe oczka mają od 100 do 5000 litrów pojemności co odpowiada powierzchni od 1,5 do 12 m kw.

Pojemniki zawierają półki na kosze dla roślin i wnęki dla roślinności bagiennej. Pozwalają one sadzić gatunki wymagające różnej głębokości.

Wybieramy miejsce

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin musimy posadowić formę oczka. Najlepiej umieścić ją w części ogrodu, w której lubimy odpoczywać. Idealne dla jakości wody i rozwoju roślin jest miejsce nasłonecznione przez około 11 godzin, a ocienione w godzinach między 11 a 15.

Powinno być oddalone od dużych drzew, zwłaszcza liściastych, które zanieczyszczają wodę spadającymi liśćmi. Oczko nie może znajdować się w strefie korzeni, które mogą uszkodzić formę lub ją wysadzić. Nie odpowiednia będzie lokalizacja w niecce terenu, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych.

Ustawiamy formę

W wybranym miejscu ustawiamy formę i palikami oznaczamy jej górna krawędź. Odstawiamy ją. W otrzymanym zarysie robimy wykop nieco większy / 20-30 cm szerszy i 10 cm głębszy/ niż rozmiary formy. Dno wyrównujemy, ubijamy je i wysypujemy warstwę piasku / 10 cm/.

Formę umieszczamy w wykopie i poziomujemy. Wlewamy do zbiornika wodę, około 1/3 pojemności i stopniowo zasypujemy wykop sprawdzając czy forma trzyma poziom. Każdą usypaną warstwę /około 30 cm/ ubijamy lub zagęszczamy polewając piasek wodą.

Po zasypaniu wykopu i napełnienia oczka wodą pozostawiamy ją do odstania na około 10 dni. Po tym czasie możemy wprowadzić rośliny wodne.

Jakie rośliny?

Najbliżej brzegu powinny się znaleźć rośliny bagienne, które rosną nie tyle w wodzie co w wilgotnej ziemi. Do najpopularniejszych należą tatarak, kosaciec, knieć błotna czyli kaczeniec i sitowie. Pałka wodna lub trzcina są zwykle zbyt ekstremalnym gatunkiem do sadzenia w małych oczkach.

Typowe rośliny wodne rosną na dnie w ustawionych tam koszach,a ich liście i kwiaty pływają po powierzchni wody. Do tej grupy należą popularne lilie wodne czyli grzybienie. Wśród nich są gatunki i odmiany o różnych wymaganiach co do głębokości zanurzenia. Lilie miniaturowe potrzebują 15-25 cm zanurzenia, a silnie rosnące od 40 do 90 cm a nawet 120 cm.

Do oczka można też wprowadzić rośliny podwodne. Może wyglądają one mało ciekawie, ale pełnią istotną role w utrzymaniu biologicznej równowagi w wodzie.

Rośliny mogą bardzo szybko zarosnąć cały zbiornik. Dlatego najlepiej sadzić je w koszach lub perforowanych pojemnikach. Ograniczają one nadmierny wzrost i rozwój roślin, a także ułatwiają ich przesadzanie. Zmniejsza się także ryzyko zabrudzenia wody ziemią. W handlu dostępne są różne kosze, najczęściej z nie gnijącego plastiku. Kolor czarny jest najbardziej neutralny.

Ziemia z koszy może być wypłukiwana więc należy je wysłać jutą, która pęczniejąc w wodzie zatrzymuje podłoże. Gdy juta się rozłoży ziemia będzie już dobrze związana z korzeniami roślin.

Z wpuszczeniem rybek trzeba poczekać do czasu ustabilizowania się środowiska wodnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza