Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czwartku Biały Spichlerz otwarty dla zwiedzających

Daniel Klusek
Wszystkie dzieła Witkacego znajdujące sie w zbiorach muzeum zobaczymy już w czwartek
Wszystkie dzieła Witkacego znajdujące sie w zbiorach muzeum zobaczymy już w czwartek Łukasz Capar
W czwartek otwarty zostanie najnowszy obiekt Muzeum Pomorza Środkowego - Biały Spichlerz przy ul. Szarych Szeregów 12.

Na pierwszym piętrze Białego Spichlerza zobaczymy wystawę czasową „Witkacy inaczej...”, na której zaprezentowano część kolekcji dzieł Witkacego - ponad 100 prac, głównie portretów pastelowych, uzupełnionych publikacjami.

„Witkacy. Obrazy - rysunki - grafiki + archiwalia” to w historii słupskiego muzeum trzecia wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednocześnie to jedyna wystawa monograficzna Witkacego w Polsce. Zobaczyć ją można na drugim piętrze.

Prace w Białym Spichlerzu idą pełną parą. Trwają przygotowania do otwarcia największej wystawy prac Witkacego. Przypomnijmy, że we wrześniu 2018 roku odbyła się uroczystość otwarcia budynku Spichlerza Białego położonego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów. Słupskie Spichlerze Sztuki to projekt stworzony i realizowany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, którego celem jest ocalenie i rewitalizacja dwóch wyjątkowych zabytkowych budynków: Białego Spichlerza powstałego w latach 1804-1811 oraz Czerwonego Spichlerza z 1900 r.Otwarcie wystaw planowane jest na czerwiec 2019 roku.<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/6d3e6c84-7ccb-0301-cdf3-620a027007e3,0edf28f5-f5b4-c642-a11d-fd00e0a2800e,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Witkacy w Białym Spichlerzu. Trwają przygotowania [zdjęcia]

Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Archiwalia i książki skonfrontowane są z dziełami plastycznymi, nie tworzą osobnej części ekspozycji. Na wystawie znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego).

Wystawa podzielona jest na dwie części. Osobne miejsce przeznaczone jest na prezentację zagadnień konserwatorskich, gdzie obejrzeć można np. szybę z drobinami pastelu i portret, który znajdował się za nią.

Szklane ściany magazynu dzieł Witkacego pozwalają zajrzeć do tych części muzeum, które zazwyczaj ukryte są przed okiem zwiedzających.

Na piętrach trzecim i czwartym oraz w magazynie na piątym piętrze znajduje się wystawa stała „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Koncepcja ekspozycji polega na wybraniu osiemnastu motywów z twórczości oraz biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego i porównaniu ich z identycznymi tematami skomponowanymi lub zaprojektowanymi przez artystów i twórców od XIX w.

Na wystawie znajduje się około 200 obrazów, grafik, plakatów, rysunków, tkanin artystycznych, rzeźb, mundurów wojskowych i obiektów technicznych. Znajdziemy tu dzieła czterech grup artystów tzn. klasyków - poprzedników Witkacego, jemu współczesnych, formistów oraz urodzonych po śmierci artysty. Wśród twórców warto wymienić: Jana Matejkę, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika, Magdalenę Abakanowicz.

Na zasadzie kontrastu ukazano sztukę abstrakcyjną, którą Witkacy znał, ale się tej dziedzinie nie poświęcił, przypomniano też dwóch pomorskich artystów Otto Freundlicha i Ignacego Bogdanowicza.

Piąte piętro: „Słupsk - miasto i ludzie” to wystawa stała stworzona z myślą o mieszkańcach miasta, osadnikach, którzy po II wojnie światowej przybyli do Słupska. Wystawa jest opowieścią o ludziach i o mieście, do którego przyjechali. Opowieść o mieście stworzona została poprzez zestawienie dawnych i współczesnych fotografii, które przedstawiają, jakie przemiany zaszły w nim od 1945 roku. Opowieść o ludziach, która powstała na podstawie powojennych wspomnień, utrwalonych w formie wywiadów. Wiele eksponatów to dary mieszkańców. Częścią wystawy są też materialne świadectwa tamtych czasów.

Biały Spichlerz otwarty zostanie w czwartek. Bilety kosztują 22 i 16 zł. Wystawy będzie można zobaczyć w poniedziałki w godz. 11-15, od wtorku do niedzieli w godz. 10.30-18.

Zobacz także: Witkacy w Białym Spichlerzu. Trwają przygotowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza