Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od kiedy i jak długo krowa musi być na pastwisku? Dobrostan zwierząt 2020

Strefa Agro
pixabay.com/Bru-nO
W działaniu Dobrostan zwierząt są 2 warianty, które mówią o wypasie krów mlecznych i wypasaniu oraz dostępie do zewnętrznej powierzchni krów mamek. Te pierwsze powinny spędzać na pastwisku przynajmniej 6 godzin dziennie przez minimum 120 dni w roku. Mamki, cielęta, jałówki i opasy mają być na powietrzu przez jeszcze większą liczbę dni.

Kampania składania wniosków trwa. Od 15 marca do 15 maja 2020 r. rolnicy mogą razem z płatnościami bezpośrednimi, starać się o dopłaty w ramach dobrostanu zwierząt. Przyjrzyjmy się wymogom wariantów dotyczących krów i ich pobytu na pastwisku.

Dobrostan krów mlecznych – wypas. Jak długo krowa ma być na trawie?

Pakiet nr 2, czyli ten mówiący o dobrostanie krów, zawiera wariant 2.1 i dotyczy wypasu krów mlecznych. Wymogiem jest tu wypasanie wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie rolnym krów mlecznych. Muszą przeybwać na zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności, trwałych użytkach zielonych lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne, przy czym dla każdej krowy mlecznej okres wypasu wynosi co najmniej 6 godzin dziennie.

Zanotuj, kiedy krowa była na łące, a jeśli nie - to dlaczego?

Krowy mają przebywać na pastwisku bez uwięzi, a kolejne wymaganie tego wariantu dobrostanu nakłada obowiązek prowadzenia rejestru wypasu krów mlecznych. Taki rejestr rolnik ma za zadanie prowadzić na formularzu udostępnionym przez ARiMR. Wskazuje się tu w odniesieniu do każdej krowy mlecznej dni, w których dana krowa była wypasana, oraz dni, w których nie była wypasana, wraz ze wskazaniem przyczyn jej niewypasania.

Czyli jest to trochę jak szkolny dziennik, gdzie zaznaczamy obecność, a jej brak wymaga "usprawiedliwienia".

Płatność dobrostanowa wyliczana jest na podstawie liczby krów mlecznych utrzymywanych przez rolnika i wypasanych na zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności trwałych użytkach zielonych lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne, wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

To Cię może też zainteresować

Krowa mleczna ma być na pastwisku co najmniej przez 120 dni, przez co najmniej 6 godzin dziennie w okresie

  • od 1 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, do dnia 15 października tego roku – w przypadku gdy ten wniosek został złożony do 1 kwietnia,
  • lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do 15 października roku, w którym został złożony ten wniosek – w przypadku gdy ten wniosek został złożony po 1 kwietnia.

Dobrostan krów – wariant 2.3 Dobrostan krów mamek

W tym wariancie dobrostanu wymagane jest wypasanie bez uwięzi wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie rolnym krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg w typie użytkowym mięsnym lub typie użytkowym kombinowanym o mięsnym kierunku ich użytkowania na trwałych użytkach zielonych lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne.

To Cię może też zainteresować

Wymóg musi być przestrzegany co najmniej przez 140 dni w okresie:
– od 1 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, do 15 października tego roku – w przypadku gdy ten wniosek został złożony do 1 kwietnia,
– od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do 15 października roku, w którym został złożony ten wniosek – w przypadku gdy ten wniosek został złożony po 1 kwietnia,

Zapewnienie dostępu do zewnętrznej powierzchni bytowej (pastwiska, wybiegi lub okólniki) dla krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg w typie użytkowym mięsnym lub w typie użytkowym kombinowanym o mięsnym kierunku ich użytkowania wynoszącej, w przeliczeniu na jedną sztukę, dla:

  • cieląt – co najmniej 6 m2 ,
  • jałówek – co najmniej 12 m2 ,
  • opasów o masie ciała do 300 kg – co najmniej 12 m2 ,
  • krów mamek – co najmniej 18 m2;

- utrzymywanie zwierząt, o których mowa, bez uwięzi.

Wymogi dostępu muszą być przestrzegane od 16 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, do 14 marca kolejnego roku.

Zewnętrzna powierzchnia bytowa (pastwiska, wybiegi lub okólniki) zapewniona dla krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg, ustalona zgodnie z poprzednim pkt, z uwzględnieniem wszystkich krów mamek, cieląt, jałówek i opasów o masie ciała do 300 kg w typie użytkowym mięsnym lub w typie użytkowym kombinowanym o mięsnym kierunku ich użytkowania, utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, nie jest mniejsza niż wielkości tej powierzchni określona w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

Płatność dobrostanowa w zakresie wariantu 2.3. Dobrostan krów mamek wyliczana jest na podstawie średniej liczby krów mamek utrzymywanych przez rolnika w okresie od dnia 16 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, do dnia 14 marca kolejnego roku.

Opracowanie na podstawie informacji ARiMR.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od kiedy i jak długo krowa musi być na pastwisku? Dobrostan zwierząt 2020 - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza