Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lipca można wydrukować w domu księgę wieczystą

Piotr Polechoński [email protected]
Od lipca można wydrukować w domu księgę wieczystąOd lipca można wydrukować w domu księgę wieczystą
Od lipca można wydrukować w domu księgę wieczystąOd lipca można wydrukować w domu księgę wieczystą archiwum
Od lipca można wydrukować w domu księgę wieczystą i pójść z nią na przykład do banku. To najważniejsza zmiana ułatwiająca dostęp do ksiąg przez internet. Jednak start nowego systemu zaliczył wpadkę - współpracy odmówiły serwery.

Nie masz czasu chodzić po sądach, aby dostać odpis księgi wieczystej? Już nie musisz. Teraz każdy może - za pośrednictwem internetowej przeglądarki - uzyskać dostęp do odpisu księgi w formie PDF i wydrukować go bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko założyć internetowe konto, wpisać numer księgi i uiścić opłatę 20 zł przelewem bankowym (aktualnie działa jeden bank informacji online, zawierający elektroniczne wersje ksiąg wieczystych z sądów z całego kraju - Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych).

Jednak nie sama możliwość wydrukowania jest tutaj kluczową zmianą, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. - Najważniejsze dla ludzi jest to, że tak pozyskana księga ma moc dokumentu wydanego przez sąd, jak tradycyjny odpis. Innymi słowy można go na przykład przedłożyć w banku, gdy zajdzie taka konieczność, jak zwykłe odpisy, które do tej pory otrzymywaliśmy na miejscu, w sądzie - mówi Agata Skrzypczak z wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Koszalinie. Przypomina też o innej ważnej kwestii - że księgi wieczyste są różnej objętości. A tym samym, że ich wydrukowanie w domu nie zawsze będzie oznaczać niewielkie koszty wydruku.

- Wielkość ksiąg zależy od tego jaka to jest nieruchomość, ile zmian było do nich w międzyczasie wprowadzonych. Niektóre księgi mają kilkanaście stron, inne kilkadziesiąt, a są też takie, które tych stron liczą kilkaset. Tak więc to sam zainteresowany musi zdecydować, czy taki odpis drukować, czy nie, bo rzecz jasna koszty druku ponosi on sam - podkreśla nasza rozmówczyni.

To nie koniec zmian. Nowe przepisy umożliwiają także składanie online wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej w postaci papierowej. To ukłon wobec tych wszystkich, którzy za pośrednictwem internetu wolą jednak dostać odpis tradycyjny zaopatrzony w pieczęcie i podpis pracownika CIKW. Taki odpis zostanie przesłany pocztą na adres wskazany przez wnioskodawcę. Koszt i w tym przypadku jest niewielki: 30 złotych.

Każdy zainteresowany korzystaniem z internetowych usług w kwestii ksiąg wieczystych może to zrobić za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Wystarczy kliknąć na adres: ekw.ms.gov.pl. Tutaj znajdziecie czytelnie przedstawioną procedurę składania wniosków o wydanie potrzebnego dokumentu, bardzo ważną zakładkę, dzięki której będziecie mogli skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych, jak i inne wszelkie informacje, które w bardzo prosty sposób objaśniają wszystkie funkcje i możliwości, jakie daje korzystanie z nowych usług.

Jednak przez pierwsze dwa dni był bardzo duży kłopot z wejściem na stronę ministerstwa. Zmieniło się to wczoraj. - To prawda, mieliśmy techniczne problemy - mówi Paweł Małek z serwisu ministerstwa obsługującego stronę z księgami wieczystymi. - Przez pierwsze godziny korzystanie ze strony było praktycznie niemożliwe. Okazało się, że zainteresowanie nowymi usługami jest tak duże, że nasze serwery zwyczajnie tego nie udźwignęły. Ale już wszystko jest ok, strona działa bez zarzutu - zapewnia nasz rozmówca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza