Od środy rozpocznie się systematyczna nauka online w polskich szkołach

Zbigniew Marecki
Fot. pixabay
Od momentu zamknięcia szkół w oświacie trwa okres przejściowy. 25 marca na poważnie ruszy nauka online. Potrwa co najmniej do 14 kwietnia.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa, które wejdą w życie 25 marca, nauczyciele będą musieli prowadzić zajęcia online i wystawiać uczniom oceny, a uczniowie będą musieli w tych zajęciach uczestniczyć i na bieżąco odrabiać zadania wyznaczone przez nauczycieli. Rozporządzenie ministra edukacji ma związek z przedłużeniem przerwy w działalności szkół i przedszkoli do 14 kwietnia i ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii.

Odpowiedzialność za organizację kształcenia na odległość minister oświaty przerzucił na dyrektora szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka. Nauczyciele mają natomiast możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor ma też określić formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów ze sprzętu elektronicznego. Chodzi np. o ograniczenia czasowe w korzystaniu z komputera, telewizora czy telefonu i ich dostępności w domu. Pod uwagę trzeba wziąć także wiek i etap rozwoju uczniów oraz sytuację rodzinną uczniów. Chodzi na przykład o to, czy mają w domu komputer, albo czy z jednego komputera nie muszą korzystać wspólnie z rodzeństwem albo rodzicami pracującymi zdalnie.W sytuacji, gdy wystąpią trudności w organizacji zajęć na odległość minister poleca dyrektorowi, by ten "określił inny sposób ich organizowania".

Trwa głosowanie...

Czy przeprowadzanie zajęć online to skuteczna metoda nauczania?

Dyrektor szkoły ma też obowiązek ustalić z nauczycielami, w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów publicznej telewizji i radia.W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

- Obecnie pracujemy nad tym, jak zorganizować nauczanie online. Problemów jest wiele. Jednym z nich jest sytuacja taka, gdy w domu jest kilku uczniów, którzy mogą korzystać z jednego komputera. Czasem na dodatek pracują jeszcze na nim rodzice. Kłopot mają także nauczyciele, gdy swój komputer domowy muszą dzielić z własnymi dziećmi, które chodzą do szkoły i też powinny się uczyć online - mówi Barbara Zakrzewska, dyr. Zespołu Szkół Mechanicznych w Słupsku.

Z kolei Gabriela Bereżecka, prezes słupskiego oddziału ZNP zapewnia, że choć nowa sytuacja pokazała wiele problemów, to wszyscy się starają, aby sobie w niej poradzić, choć ona jest trudna nie tylko dla szkół, ale i dla uczniów i rodziców.

Jak informuje MEN, na platformie www.epodreczniki.pl są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli.

W obecnej sytuacji zajęcia w ramach kształcenia zawodowego będą prowadzone przede wszystkim w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz w ograniczonym stopniu również w zakresie zajęć praktycznych wyłącznie wtedy, gdy z programu nauczania danego zawodu wynika taka możliwość.

W rozporządzeniu wprowadzono zapisy, które pozwalają na modyfikację programu nauczania zawodu, w taki sposób, aby część niemożliwa do zrealizowania podczas nauki zdalnej, mogła być realizowana w kolejnych latach nauki, a część zajęć przewidzianych do realizacji na kolejne lata była zrealizowana zdalnie w tym roku szkolnym.

Uczniowie technikum i szkoły policealnej będą mieli możliwość realizacji praktyk zawodowych do końca roku szkolnego 2019/2020. Do 10 kwietnia ograniczony jest obowiązek świadczenia pracy przez nauczycieli na terenie szkoły, chyba że jest to niezbędne do realizowania zajęć z uczniami zdalnie. Jeśli więc nauczyciel nie ma w domu komputera, powinien pojawić się w szkole i korzystać z dostępnego tam sprzętu.

- Uczniowie, którzy nie mają komputera lub internetu, materiały do zdalnego uczenia się otrzymają ze szkoły w formie papierowej; przesłane zostaną do nich do domu np. pocztą lub przez kuriera - zapowiedział w minionym tygodniu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Tylko z jakich pieniędzy pokryć te dodatkowe koszty? - zastanawia się jeden ze słupskich dyrektorów.

ZOBACZ TAKŻE: SONDA. Jak koronawirus wpływa na życie codzienne mieszkańców Słupska

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mama
23 marca, 17:48, Gość:

Bez jaj. Mają 500 to jak mogą nie mieć dostępu do internetu? O ile rozumiem, że nie wszyscy mają kilka komputerów w domu, tak nie pojmuję jak można nie mieć jednego komputera i dostępu do internetu mając dziecko w wieku szkolnym.

PS- sama mam dzieci i codziennie z nimi robimy zadania.

500 plus nie ma tu żadnego znaczenia. Jestem mamą i pracuje w domu i to jest nie do ogarnięcia. 15 zadań z jednego przedmiotu na jeden dzień, plus 8 stron innego przedmiotu. Powodzenia dla tych którzy nie rozumieją problemu. Ministerstwo wprowadziło dodatkowy stres i frustrację wśród uczniów i rodziców.

G
Gość
23 marca, 17:48, Gość:

Bez jaj. Mają 500 to jak mogą nie mieć dostępu do internetu? O ile rozumiem, że nie wszyscy mają kilka komputerów w domu, tak nie pojmuję jak można nie mieć jednego komputera i dostępu do internetu mając dziecko w wieku szkolnym.

PS- sama mam dzieci i codziennie z nimi robimy zadania.

Nie każdego stać na komputer,nie każdy może mieć dostęp do Internetu z różnych powodów,czy to finansowych,bytowych,czy też innych.Nie wszyscy muszą żyć tak jak inni,jedni lubia swiat rzeczywisty inni wirtualny.Majac do wyboru przeżycie za kilkaset złotych,a nie kupno laptopa,czy innego sprzętu,wielu ludzi wybierze pierwszą opcję;nawet ,a może zwłaszcza mając dziecko w wieku szkolnym .Nie wszystko co rozwinięte technicznie jest dobre dla mózgu człowieka,zwłaszcza małego dziecka!!!

G
Gość

Od środy!!!

G
Gość

Bez jaj. Mają 500 to jak mogą nie mieć dostępu do internetu? O ile rozumiem, że nie wszyscy mają kilka komputerów w domu, tak nie pojmuję jak można nie mieć jednego komputera i dostępu do internetu mając dziecko w wieku szkolnym.

PS- sama mam dzieci i codziennie z nimi robimy zadania.

Dodaj ogłoszenie