Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od wozowni do świątyni sztuki. Zobacz, jak budowano nową siedzibę Nowego Teatru w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Od wozowni do świątyni sztuki. Zobacz, jak budowano nową siedzibę Nowego Teatru
Od wozowni do świątyni sztuki. Zobacz, jak budowano nową siedzibę Nowego Teatru Łukasz Capar
W minioną niedzielę, 20 grudnia, uroczyście otwarto nową siedzibę Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Niestety, z powodu epidemii, było to wydarzenie online, jedynie z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydent Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Tak samo online odbyła się pierwsza premiera w nowym miejscu - wystawiono "Szewców" Witkacego. Obejrzało ją 1039 widzów.

Jak wyglądało budowanie nowej siedziby pokazał na zdjęciach portal Rewitalizacja Słupsk. Znajdziemy na nim także jej opis.
"Budowę nowego gmachu rozpoczęto w czerwcu 2018 r. od częściowej rozbiórki budynku dawnej wozowni, należącego do Nowego Teatru. Ten 19-wieczny obiekt zaadaptowany był na magazyn i pracownię techniczną teatru, i znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Udało się zachować ciekawą pod względem architektonicznym frontową ścianę dawnej wozowni od strony ul. Lutosławskiego, nawiązującą stylistyką do okresu wczesnego renesansu.

Nowy, okazały gmach posiada 4 kondygnacje nadziemne bez podpiwniczenia, a jego wysokość sięga prawie 16 m.
Sala teatralna mieszcząca niespełna 250 widzów, a także sale warsztatowe, będą służyły m.in. do wystawiania spektakli teatralnych, prowadzenia zajęć warsztatowych, organizacji wystaw, spotkań literackich, recitali, koncertów itp.

Prace na budowie nowej siedziby teatru w Słupsku idą zgodnie z planem

W nowych salach warsztatowych odbywać się będą warsztaty teatralne, muzyczne, choreograficzne i scenograficzne, kierowane w największym stopniu do dzieci i młodzieży oraz osób z różnych powodów wykluczanych, zamieszkujących obszar rewitalizowany.
W górnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia administracyjne i techniczne oraz zaplecze gościnno-noclegowe dla osób przyjezdnych, zaangażowanych w realizację zadań teatru oraz organizacji eventów odbywających się w ramach działalności Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych.

Środki finansowe na realizację zadania zapewniono w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza