Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od września lekcje mogą się kończyć o godz. 17

Zbigniew Marecki
Najstarsze klasy od września mogą raz w tygodniu w naszej szkole kończyć lekcje o godz. 17 - nie ukrywa Barbara Zakrzewska, dyr. Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

We wrześniu do miejskich liceów, techników i szkół branżowych trafi podwójny rocznik, bo w ławkach zasiądą zarówno ostatni absolwenci gimnazjów, jak i pierwsi absolwenci klas ósmych, którzy wkrótce opuszczą zreformowane podstawówki. Jakimi szkołami są zainteresowani i jak do ich przyjęcia przygotowują się szkoły?

Już wiadomo, że absolwenci gimnazjów i podstawówek będą się uczyć w odrębnych klasach, bo muszą realizować inne programy nauczania. Na przykład w liceach gimnazjaliści będą się uczyć trzy lata, a absolwenci podstawówek cztery lata.

- Z tego powodu przygotowaliśmy cztery pierwsze klasy dla absolwentów podstawówek i trzy dla gimnazjalistów, bo ten rocznik jest mniej liczny - mówi Mariusz Domański, dyr. II LO w Słupsku.

Z danych, które otrzymaliśmy ze słupskiego ratusza, wynika, że absolwenci gimnazjów ze Słupska i powiatu słupskiego są najbardziej zainteresowani V LO, gdzie elektronicznie zarejestrowało się 154 chętnych, którzy będą walczyć o 120 miejsc. Wśród gimnazjalistów drugie miejsce zajmuje elektryk. O przyjęcie do technikum w tej szkole ubiega się już 153 kandydatów, a czeka na nich 128 miejsc. Trzecie miejsce zajmuje wśród gimnazjalistów mechanik. Tam do technikum chce się dostać 146 osób, a szkoła przygotowała dla nich 120 miejsc. Czwarte miejsce wśród gimnazjalistów zajmuje II LO, gdzie 123 kandydatów zabiega o 93 miejsca.

Z kolei absolwenci podstawówek przede wszystkim postawili na ofertę elektryka. Tam 181 osób walczy o 128 miejsc. Drugie miejsce zajmuje V LO, gdzie już złożono 129 wniosków o przyjęcie, a szkoła oferuje 120 miejsc. Z kolei w mechaniku 117 ósmoklasistów chce zająć 120 miejsc przygotowanych przez szkołę. Zaskakująco małe jest zainteresowanie absolwentów podstawówek ofertą II LO, bo tam o przyjęcie ubiega się 96 zainteresowanych, a miejsc przygotowano dla nich 124. Natomiast w I LO zarejestrowało się 128 chętnych, a czeka na nich 128 miejsc w pierwszych klasach dla absolwentów podstawówek.

Tak przynajmniej wynika z symulacji, którą przygotowała w związku z tym, że od września w mechaniku zaczną się uczyć jednocześnie absolwenci ostatnich klas gimnazjów oraz pierwsi absolwenci klas ósmych w zreformowanej podstawówce.
- Ponieważ chcemy chronić uczniów klas pierwszych, to uczniowie ostatnich roczników prawdopodobnie będą musieli od września kończyć raz w tygodniu lekcje o godz. 17. Oni są bowiem bardziej dojrzali i często dojeżdżają do szkoły własnymi samochodami - wyjaśnia dyr. Zakrzewska.

Uważa, że generalnie poradzi sobie z zapewnieniem nauczycieli dla wszystkich klas w ramach obecnego grona pedagogicznego.
- Moje obawy dotyczą jedynie przedmiotów zawodowych. Dlatego ciągle poszukuję pasjonatów, którzy chcieliby nauczać u nas mechaniki samochodowej. Nie jest to łatwe, bo w tej branży dobrze się zarabia, więc nie ma zbyt wielu chętnych, którzy chcieliby się zająć dydaktyką - dodaje.

Wydłużenia czasu nauki nie spodziewa się natomiast Mariusz Domański, dyr. II LO w Słupsku. - Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że w naszym zespole działało gimnazjum. W rezultacie klasy gimnazjalne zostaną zastąpione przez klasy pierwsze dla absolwentów gimnazjów. Zdecydowaliśmy, że klas pierwszych dla tej kategorii uczniów powołamy o jedną mniej niż dla absolwentów klas ósmych. Dzięki temu rozwiązaniu nie będą musiał zatrudniać dodatkowych nauczycieli spoza dotychczasowego grona pedagogicznego, bo to mocno utrudniłoby układanie planu lekcji - mówi dyr. Domański.

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, absolwenci gimnazjów i klas ósmych muszą się zarejestrować w ramach elektronicznego naboru do 18 czerwca. 5 lipca dyrektorzy wywieszą wstępne listy przejętych. Potem przez tydzień zainteresowani będą musieli dostarczyć do szkół oryginały swoich dokumentów. Po tygodniu dyrektorzy szkół zaprezentują ostateczne listy przyjętych. W tych szkołach, gdzie będą jeszcze wolne miejsca, nabór uzupełniający będzie trwał do końca wakacji.

Rzemieślnicy uruchomili swoją szkołę w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza