Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbyły się targi pracy dla uczniów (wideo)

Monika Zacharzewska [email protected]
W targach pracy dla młodocianych uczestniczyło prawie tysiąc uczniów ze słupskich szkół.
W targach pracy dla młodocianych uczestniczyło prawie tysiąc uczniów ze słupskich szkół. Kamil Nagórek
Gdzie mogą pracować uczniowie, jak powinna wyglądać umowa, którą podpisują, jak nie dać się naciągnąć pracodawcom? Tego dowiedziała się słupska młodzież na targach pracy dla młodocianych.

Prawie tysiąc uczniów słupskich gimnazjów i Zespołu Szkół Agrotechnicznych uczestniczyło w targach pracy dla młodocianych, zorganizowanych w tej ostatniej szkole. Większość z nich już zarobiła swoje pierwsze pieniądze.

- Pracowałam przy ziemniakach u sąsiada - mówi Paulina Wołowiec z ZSA, która w czasie targów chciała się dowiedzieć, jak powinna wyglądać umowa, którą powinna podpisać z pracodawcą.

Patryk Środkowski, z klasy technik informatyk przy ZSA, ma dość bogate doświadczenie. - Pracowałem na budowach, w serwisie komputerowym i przy żniwach - mówi chłopak. - Jednak po skończeniu szkoły chcę wyjechać do pracy za granicą jako informatyk. Chcę wiedzieć, czego mogę się spodziewać, gdy tam wyjadę, jakie dokumenty powinienem zabrać.

Takie informacje na targach pracy można było uzyskać od pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, doradców z Ochotniczego Hufca Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Podpowiadamy, gdzie znaleźć bezpiecznie oferty i jak przygotować się do zarobkowego wyjazdu za granicę. Jednocześnie przestrzegamy przed nieuczciwymi oferentami - mówi Emilia Czujko-Baran ze słupskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Bowiem nadal zgłasza się do nas wiele osób, które odpowiadają na mailowe oferty, wpłacają pieniądze za załatwienie zatrudnienia i na tym kontakt z oferentem się urywa.

Targi w słupskim rolniczaku odbyły się po raz drugi. Pierwsze były w czerwcu, przed wakacjami. - I wówczas, i teraz pojawili się na nich również pracodawcy oferujący zatrudnienie młodocianym. Mogą oni zarabiać na przykład rozkładając towar w marketach, promując produkty w sklepach czy rozprowadzając kosmetyki - mówi Beata Szybowska, pedagog i doradca zawodowy w Zespole Szkół Agrotechnicznych.

- Ponadto przygotowaliśmy dla młodzieży pokazy carvingu, czyli rzeźbienia w owocach, pracy w naszym laboratorium, warsztaty robotyki i pracy na programach komputerowych w zakresie ekonomii - dodaje Elżbieta Soroka, nauczycielka w Zespole Szkół Agrotechnicznych.

Targi Edukacji i Pracy w Miastku

Targi pracy dla młodzieży zorganizowało także Młodzieżowe Centrum Kariery w Miastku.

- To pierwsze organizowane przez nas targi. Młodzieżowe Centrum Kariery to jednostka Ochotniczych Hufców Pracy, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego - mówi Katarzyna Szymczak, doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Miastku. - Targi skierowane były do młodzieży poszukującej pracy, uczącej się oraz osób bezrobotnych. Wystawcy to szkoły ponadgimnazjalne, pracodawcy, instytucje rynku pracy, firmy szkoleniowe.

W Miastku były m.in. stoiska: policji, wojska, jednostek OHP, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, Banku Gospodarki Żywnościowej, Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie, firmy Avon, firmy Promedica, Prywatnego Centrum Edukacyjnego Marmołowski.
(ang)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza