MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odczuwasz suchość w ustach? To może być odwodnienie, ale też sygnał ostrzegawczy. Suchość w ustach może oznaczać poważną chorobę

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Czy zdarza ci się czasem nerwowo przełykać ślinę, kiedy czujesz suchość w ustach? Czasami jest to spowodowane odwodnieniem, kacem, lekami lub paleniem papierosów. Jednak czasami może to być oznaka poważnej choroby. Poznaj 5 schorzeń, których sygnałem ostrzegawczym może być suchość w ustach.

Spis treści

Czego objawem jest suchość w ustach? 5 chorób, które sygnalizuje sucha jama ustna

Suchość w ustach możesz odczuwać podczas upałów, po wypiciu kilku drinków poprzedniego wieczora albo w trakcie przyjmowania niektórych leków. Pewnie nie zastanawiasz się nad stanem swojej śliny – raz jest jej więcej, raz mniej. Okazuje się, że ilość śliny zmniejsza się wraz z wiekiem.

– Starzenie się wpływa na gruczoły ślinowe i zmienia ilość (szybkość przepływu) i jakość (np. skład jonów i białek, reologię, trybologię) śliny. W związku z tym osoby starsze mogą cierpieć na suchość w ustach, zaburzenia smaku i słabą higienę jamy ustnej, co znacznie wpływa na jakość ich życia – czytamy w badaniu opublikowanym w Journal of Texture Studies.

Zbliżenie na suche usta kobiety
Utrzymująca się suchość w ustach może być często oznaką, że coś dzieje się nie tak w innych częściach ciała. chameleonseye/Getty Images

Nie wiąże się to jednak tylko z wiekiem, chrapaniem czy kacem. Uporczywa suchość w ustach może być oznaką wielu poważnych schorzeń.

Suchość w ustach może być oznaką:

  • cukrzycy,
  • udaru mózgu,
  • HIV,
  • choroby Alzheimera,
  • zespołu Sjogrena.

Od czego żółkną zęby? Dentysta wskazuje dwa najczęstsze błędy, które to powodują

Jakie choroby może wykryć dentysta?

Do dentysty najczęściej zgłaszasz się z bólem zęba, ale na fotelu dentystycznym lekarz może rozpoznać też objawy chorób niezwiązanych z uzębieniem.

– Kiedy odwiedzasz dentystę, dbamy nie tylko o twoje zdrowie jamy ustnej. Jesteśmy również przeszkoleni w zakresie wykrywania pewnych szerszych problemów związanych z ogólnym stanem zdrowia. Ważne jest, aby uważnie obserwować własne zdrowie, a jeśli zauważysz utrzymujące się objawy suchości w ustach, musisz zwrócić na to uwagę swojemu lekarzowi rodzinnemu – powiedział dla Mirror dr Azad Eyrumlu.

Ludzki organizm to system naczyń połączonych, a zły stan zdrowia jamy ustnej może być też sygnałem ostrzegawczym dla poważnych i potencjalnie zagrażających życiu chorób. Jak mówi dr Azad Eyrumlu, utrzymująca się suchość w ustach może być często oznaką, że coś dzieje się nie tak w innych częściach ciała.

– Suchość w ustach może być oznaką, że coś jest nie w porządku w innym miejscu. Może to objawiać się takimi objawami, jak uczucie lepkości w ustach, suchość lub ból gardła, trudności w żuciu lub połykaniu, a nawet nieświeży oddech – powiedział dr Eyrumlu. – Niektóre schorzenia, takie jak udar, cukrzyca lub choroba Alzheimera, mogą objawiać się w ten sposób, podczas gdy objawy te mogą być również wskaźnikiem zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak HIV lub zespół Sjogrena.

Odwiedzaj dentystę dwa razy w roku. Sprawdzi nie tylko stan twoich zębów i dziąseł, ale będzie mógł zauważyć niepokojące zmiany w jamie ustnej, które mogą sygnalizować chorobę. Suchość w ustach może być oznaką poważniejszego schorzenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza