Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj stopy masażyście

Małgorzata Budnik-Żabicka
Bóle kręgosłupa, choroby skóry, stres to tylko niektóre schorzenia, które leczyć można przy pomocy refleksoterapii. Metoda znana od tysięcy lat znów staje się modna.

Poszczególne organy naszego ciała są ze sobą powiązane kanałami. Oddziaływanie na jeden punkt, czyli tak zwany refleks wywołuje reakcję drugiego konkretnego organu w ciele. Impulsy przekazywane są kanałami. Specjaliści od refleksoterapii twierdzą, że jeśli chora jest jedna część ciała, to zaburzona jest praca całego organizmu. - Masując stopy w określonym miejscu pobudzam pracę innych narządów - mówi słupska refleksoterapeutka Mirosława Prasowska. - Poprzez masaż dużego palca stopy w odpowiednim miejscu można usunąć bóle karku.

Masaż jest bezpieczny

Refleksoterapię stosować mogą ludzie w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Może być ona uzupełnieniem prowadzonego, konwencjonalnego leczenia. - Ten masaż na przykład pomaga uregulować nadciśnienie - wyjaśnia refleksoterapeutka. - Po kilku seansach chory, mierząc sobie ciśnienie widzi, że wróciło ono do normalnych wartości. Po konsultacji z lekarzem może ograniczyć lub nawet odstawić leki.
Nie ma przeszkód, by takiemu masażowi poddawane były niemowlęta i małe dzieci. - Refleksoterapia pomaga przy typowo dziecięcych dolegliwościach jak zaparcia czy kolki - mówi Prasowska. - Po odpowiednim masażu organizm dziecka zaczyna przyswajać pokarmy i lepiej je wchłaniać oraz trawić, a bolesne dolegliwości ustępują.
Zabiegowi poddać się mogą również osoby po amputacji jednej lub obu stóp. Wówczas masuje się ich dłonie lub uszy. - Tam również znajdują się punkty odpowiedzialne za konkretne narządy - mówi refleksoterapeutka. - Te osoby nie muszą wyrzekać się masażu. Zwykle refleksoterapeuta masuje receptory na stopach, ponieważ tam są one największe. Ale jeśli jest to niemożliwe, odnajdzie stosowne punkty w innym miejscu i przyniesie ulgę choremu.

Bezbolesne leczenie

Niewiele jest terapii, które są bezbolesne i mogą kojarzyć się z relaksem. Niektórzy pacjenci refleksologów wspominają, że musieli przezwyciężyć silniejsze u nich odczucie łaskotania. Kiedy pierwsze wrażenie łaskotania minie, dalszy zabieg jest przyjemny. - Nawet jeśli pacjent odczuwa pewien nacisk, to jest on do zniesienia, a z czasem w ogóle się na niego nie zwraca uwagi - mówi Prasowka.
Refleksoterapeuci tłumaczą, że w zakończeniach nerwowych stóp mogą pozostawać ziarniste złogi wapnia, które powodują niewielki ból odczuwalny podczas leczenia. Złogi przekształcają się w kryształki kwasu utrudniające krążenie krwi. Oprócz wapnia mogą osadzać się również toksyny. Kryształki te można rozpuścić poprzez odpowiedni masaż. Resztki usunie krążącą krew.

Również dla urody

Według refleksologów organizm funkcjonuje normalnie, jeśli prądy energii Yin i Yang przepływają swobodnie przez drożne kanały energetyczne. Jeśli któryś z kanałów jest zamknięty lub punkt zablokowany, przepływ energii jest zaburzony i powstają dolegliwości. - Stąd biorą się choroby - mówią zajmujący się refleksoterapią.
- Wystarczy tylko udrożnić kanały lub odblokować refleksy, by zniwelować działanie choroby.
W trakcie kuracji refleksologicznej pacjent może mieć okresowo wypryski skórne. - Nie należy się tym przejmować - mówi Prasowska. - Podczas masażu i po nim organizm uwalnia się od toksyn. One wychodzą również przez skórę, dając wypryski. To z czasem minie, te zmiany są pozytywnym objawem, to znak, że masaż przynosi efekty.
Również trądzik czy inne zmiany skórne są spowodowane brakiem równowagi energetycznej organizmu. Je również można załagodzić czy wyleczyć odpowiednim masażem stóp.
- Dzięki nim możemy poprawić nasz wygląd, a co za tym idzie, samopoczucie - mówi refleksoterapeutka.
Refleksoterapia pomocna jest również przy odchudzaniu.
- Po miesiącu zaczyna być widoczna poprawa, a pacjent traci regularnie jeden do dwóch kilogramów, wracając do właściwej wagi - zapewnia Prasowska.
Refleksoterapeuci dowodzą, że masaż stóp może pomóc każdemu. - Na pewno nie zaszkodzi, a w wielu stanach chorobowych może przynieść znaczną ulgę - mówi słupska refleksoterapeutka. - Natomiast stosowany regularnie przyczynia się do zlikwidowania stanu chorobowego.

Kciuk miarą narządów

Refleksoterapii nauczyć się może każdy. Wystarczy tylko poznać topografię stóp i opanować rodzaje uciskania i stymulowania receptorów. Miarą właściwą każdemu człowiekowi jest jego kciuk. Przy jego pomocy można określić na stopach wielkość konkretnego obszaru, odpowiadającego narządom czy odległość między organami.

Godzinny seans

Na jeden zabieg refleksoterapii trzeba poświęcić godzinę. Refleksoterapeuci podkreślają, że pacjent do zabiegu podejść powinien rozluźniony z pozytywnym nastawieniem. Idealny masaż to taki, który nie jest przerywany dźwiękiem telefonu komórkowego pacjenta.
Jednak żeby refleksoterapia przynosiła efekty musi być wykonywana regularnie. - Myli się ten, kto sądzi, że wystarczy 60 minut masażu i dolegliwości miną bezpowrotnie - mówi refleksoterapeutka. - W przypadku schorzeń przewlekłych potrzeba więcej zabiegów, dopiero wówczas pojawią się efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza