Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odliczamy zagraniczne składki

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Istnieją pewne wymogi, które warunkują możliwość odliczenia zapłaconych za granicą składek ubezpieczeniowych.
Istnieją pewne wymogi, które warunkują możliwość odliczenia zapłaconych za granicą składek ubezpieczeniowych.
Rozliczając ubiegłoroczne dochody mamy możliwość odliczania zapłaconych za granicą składek ubezpieczeniowych.

W składanym zeznaniu możemy odliczyć zagraniczne składki ubezpieczeniowe, zapłacone z funduszy własnych. Chodzi tu zarówno o składki na ubezpieczenie społeczne - odliczane od dochodu, jak i o składki na ubezpieczenie zdrowotne - odliczane od podatku.

Odliczeniu jednak podlegają tylko składki ubezpieczeniowe obowiązkowe w państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

- Warunkiem odliczenia tych składek jest istnienie podstaw prawnych wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do wymiany informacji z krajem, w którym składki zostały opłacone - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie.

- Istnieją jeszcze inne wymogi, które warunkują możliwość odliczenia zapłaconych za granicą składek ubezpieczeniowych. Należy pamiętać, o tym aby odliczana składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, która została zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie. Lub nie została odliczona w ramach odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Nie można też odliczyć zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, gdy:

podstawę wymiaru tych składek stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie ustawy o PIT oraz od którego na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku, podstawę wymiaru tych składek stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną.

Wymienione warunki będą miały również zastosowanie wobec składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Jeżeli zostaną spełnione, możliwe będzie ich odliczenie od podatku płaconego w Polsce.

I tu jedna ważna uwaga: odliczenie w przypadku zagranicznych składek zdrowotnych nie będzie mogło przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, obowiązującego w kraju, gdzie zostały zapłacone.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza