Odpady promieniotwórcze. Wystawa tematyczna na Akademii Pomorskiej w Słupsku [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Krzysztof Piotrkowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W holu budynku Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego w Słupsku otwarto wystawę poświęconą bezpieczeństwu przechowywania odpadów promieniotwórczych oraz jubileuszu 60-lecia krajowego składowiska tego typu odpadów.

Wystawę „Jak bezpiecznie przetwarzane i składowane są w Polsce odpady promieniotwórcze czyli 60-lat funkcjonowania Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie" zorganizował Instytutu Prawa i Administracji oraz Departament Energii Jądrowej.

- Temat energii jądrowej jest coraz częściej poruszany w debacie publicznej. Chodzi między innymi o kwestię planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Wydaje się, że to jest to coś przyszłościowego i ważnego w naszym kraju – mówi prof. dr hab. Przemysław Dąbrowski, zastępca dyrektora ds. Nauki Instytutu Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Wystawę otworzył dr hab. Marek Łukasik, prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, zaś zadania i funkcjonowanie Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie omówił jej dyrektor Krzysztof Madaj. Obecny był również dr Tomasz Nowacki, adiunkt w Instytucie Prawa i Administracji oraz dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie (KSOP) istnieje od 1961 r. i jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Składowisko jest zlokalizowane na terenie byłego fortu wojskowego w Różanie (wybudowanego w latach 1905 – 1908) na północno-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego. Obiekt został specjalnie dostosowany do zadań, które obecnie spełnia.

Składowanie odpadów promieniotwórczych odbywa się na podstawie specjalnych aktów prawnych. Podstawowym dokumentem, który to reguluje jest Ustawa prawo atomowe z 29 listopada 2000 roku. Zgodnie z zapisami, odpady promieniotwórcze to materiały ciekłe, stałe lub gazowe zawierające substancje promieniotwórcze lub skażone tymi substancjami.

Skąd w ogóle biorą się odpady promieniotwórcze w Polsce, skoro w naszym kraju nie ma elektrowni jądrowej? Głównym źródłem ciekłych odpadów niskoaktywnych jest reaktor Maria działający w Instytucie Energii Atomowej w Otwocku, skąd pochodzi ok. 90 procent wszystkich promieniotwórczych ścieków. Ciekłe odpady średnioaktywne powstają przy produkcji źródeł promieniotwórczych i w niektórych przypadkach podczas dekontaminacji (usunięciu i unieszkodliwieniu substancji toksycznych i niebezpiecznych) skażonych powierzchni. Odpady stałe powstają także w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w reaktorze Maria oraz w Ośrodku Radioizotopów POLATOM.

Pozostałe 60% stałych odpadów promieniotwórczych pochodzi ze szpitali, klinik i innych instytucji wykorzystujących techniki izotopowe. Odpady powstałe podczas stosowania substancji promieniotwórczych do celów medycznych to przede wszystkim ampułki po preparatach promieniotwórczych, a także strzykawki, lignina, folia, odzież ochronna, zużyte elementy wyposażenia oraz odpady z dekontaminacji.

Na kilkunastu ilustrowanych tablicach poglądowych, na które składa się wystawa prezentowana na Akademii Pomorskiej, zaprezentowana jest m.in. historia i działalność KSOP, zabezpieczenia, jakie są stosowane przy składowaniu odpadów promieniotwórczych, w jaki sposób są one transportowane oraz jakie jest zastosowanie izotopów promieniotwórczych.
Wystawa jest otwarta dla każdego zainteresowanego. Można ją obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 budynku Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego 22a. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ruszyła machina aby w Polsce nie budować elektrowni.

Podobnie było z gazem łupkowym.
Dodaj ogłoszenie