Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto Strażnicę Pamięci i Patriotyzmu. To inicjatywa Fundacji Nasze Gochy (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
We wsi Laska z inicjatywy Fundacji Nasze Gochy odsłonięto Strażnicę Pamięci i Patriotyzmu. To kolejna taka inicjatywa niestrudzonego Zbigniewa Talewskiego ze Słupska.
We wsi Laska z inicjatywy Fundacji Nasze Gochy odsłonięto Strażnicę Pamięci i Patriotyzmu. To kolejna taka inicjatywa niestrudzonego Zbigniewa Talewskiego ze Słupska. Wiktor Talewski
We wsi Laska z inicjatywy Fundacji Nasze Gochy odsłonięto Strażnicę Pamięci i Patriotyzmu. To kolejna taka inicjatywa niestrudzonego Zbigniewa Talewskiego ze Słupska.

Prawie 80-letni Zbigniew Talewski, prezes Fundacji Nasze Gochy, od lat jest inicjatorem przedsięwzięć, które mają na celu upamiętnienie ludzi, którzy walczyli o polskość i bronili kraju, tak po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., jak i w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r.

Fundacja Nasze Gochy przy pomocy społeczników, samorządów i sponsorów wznosi Strażnice Pamięci i Patriotyzmu oraz stawia pamiątkowe tablice na terenie Kaszub.

Strażnica imienia przodownika Antoniego Mikołajczaka

Laska to niewielka wieś w gminie Brusy, położona kilka kilometrów od gminy Lipnica (powiat bytowski). Strażnica Patriotyzmu i Pamięci Kampanii Wrześniowej 1939 im. st. przodownika Straży Granicznej Antoniego Mikołajczaka, to oficjalna nazwa strażnicy odsłoniętej i poświęconej kilka dni temu.

- Antoni Mikołajczak był strażnikiem granicznym. Zginął 1 września 1939 r. od kul niemieckiego agresora. Podjął nierówną walkę. Był patriotą. Oddajemy mu należną cześć. Strażnica powstała niedaleko miejsca, w którym stracił życie – mówi Zbigniew Talewski.

Antoni Mikołajczak pełnił stanowisko dowódcy placówki II linii komisariatu w Lipnicy. Wcześniej walczył m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej. Był uczestnikiem Bitwy Warszawskiej. Jest Kawalerem Medalu Dziesięciolecia Odzyskania Wolności (odznaczony w 1929 r.) i Brązowego Krzyża Zasługi. Jego szczątki znajdują się na cmentarzu w Borzyszkowach.

Strażnikowi granicznemu szczególnie poświęcona jest pamiątkowa tablica. Cała strażnica upamiętnia udział w kampanii obronnej granic II RP żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej Czersk (85. Batalion Specjalny Wojska Polskiego), powołanego z mieszkańców - rezerwistów z terenu Brus, Chojnic, Czerska i okolic, którzy walczył z Niemcami w pierwszych dniach września 1939 r.

Odsłonięcie strażnicy w Lasce miało podniosły charakter. Poza władzami samorządowymi, w uroczystości uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe, młodzież szkolna. Strażnicę poświęcił ksiądz Jacek Halman, proboszcz parafii w Borowym Młynie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza