MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodowe must have. Polecamy 7 hitów, które naprawdę warto mieć. Te rośliny są modne i rzeczywiście piękne

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Polecamy rośliny, które robią prawdziwą furorę w ogrodach. Są nie tylko modne, ale rzeczywiście piękne i niezbyt trudne w uprawie. Pozwalają urządzić różne zakątki – w słońcu i cieniu, kwitną długo, a niektóre wyglądają atrakcyjnie nawet zimą. Oto 7 ogrodowych hitów.

Spis treści

Modne rośliny do ogrodu. To hity nie tylko sezonu

Moda w ogrodzie nie zmienia się tak dynamicznie, jak w innych dziedzinach. Ogród urządza się na lata, a większość roślin jest trwała. Są jednak takie, które stają się hitami – i to nie tylko sezonu, tylko na lata wpisują się w otoczenie. Obecnie rządzą rośliny, które są niezbyt wymagające, a wyglądają pięknie przez długi czas.

Jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę ich wymagania i sadzić w odpowiednich miejscach, bo inaczej nie będziemy cieszyć się ich urokiem. Dlatego warto na to zwracać uwagę.
Polecamy 7 roślin, które są prawdziwymi hitami – niektóre uwielbiają słońce, inne docenią trochę cienia, możemy je więc dobrać do warunków w naszym ogrodzie i jego różnych zakątków. Poznajcie ogrodowe hity.

Modne rośliny ogrodowe to nie tylko hity sezonu, ale rośliny na lata.
Modne rośliny ogrodowe to nie tylko hity sezonu, ale rośliny na lata. pixabay.com

Budleja Dawida, czyli motyli krzew

Budleja Dawida to krzew, który słynie z tego, że pięknie kwitnie, a jego kwiaty są uwielbiane przez motyle. Budleje zakwitają latem, a ich kwiaty utrzymują się niemal do początków jesieni. Jest też prosty patent, by zachęcić krzew do tworzenia nowych kwiatów przez dłuższy czas. Najbardziej klasyczne kwiaty budlei są fioletowe, ale można spotkać też w różnych odcieniach różu, a także białe. Szczególnie efektownie wyglądają kolorowe połączenia kilku sadzonek, które coraz częściej pojawiają się w sprzedaży.

Ważne jest to, że budleja kwitnie niezawodnie – ale trzeba ją posadzić w zacisznym, słonecznym miejscu, z żyzną, w miarę wilgotną ziemię oraz pamiętać o regularnym cięciu. Ten ostatni zabieg jest szczególnie ważny dla tworzenia kwiatów. Sprawdź, jak i kiedy przycinać budleję. Wprawdzie w zimniejszych regionach Polski budleja może wymagać zabezpieczenia na zimę, ale nie jest to specjalnie kłopotliwe.

Funkie, czyli hosty. Królowe cienia

Funkie, znane też jako hosty, bywają nazywane królowymi cienia i nie ma w tym wielkiej przesady. Z tym że w tym przypadku królowa może być więcej niż jedna, bo te rośliny mają setki odmian. Różnią się wielkością i kolorami. Funkie mają przede wszystkim kolorowe i ozdobne liście. Wprawdzie kwitną, i to ładnie, jednak ich kwiaty mają drugorzędne znaczenie.
Nie sadźmy tych roślin w mocnym słońcu, bo lubią przynajmniej lekki cień i zadbajmy o próchniczą, wilgotną ziemię, a będą w naszym ogrodzie przez lata.

Hortensje. Te krzewy rządzą w ogrodach

Do grona ogrodowych gwiazd niewątpliwie należą hortensje. To przepięknie kwitnące krzewy. Jednak, jeśli chcemy je posadzić, musimy wiedzieć, że hortensje są różne:

  • hortensje ogrodowe – lubią lekki cień i najczęściej wymagają osłaniania przed mrozem,
  • hortensje krzewiaste – mogą rosnąć w cieniu, są łatwe w uprawie i znoszą mróz,
  • hortensje bukietowe – mogą rosnąć nawet w słonecznych miejscach.

Jest też kilka innych gatunków, jak pnące, dębolistne, czy kosmate. W zależności od gatunku przycina się je w różny sposób (sprawdź, jak i kiedy ciąć różne gatunki hortensji).
I jeszcze jedna rzecz, bardzo ważna w uprawie – wszystkie hortensje muszą mieć kwaśną ziemię i wilgotne podłoże. Trzeba je więc podlewać.

Jeżówki – kolorowy zawrót głowy

Jeżówki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów lata, choć kwitną do jesieni. Mają przeróżne kolory: białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe. Mogą też mieć półpełne lub pełne kwiaty. Są dość wysokie (mogą mieć nawet około 1 m wys., choć są również niższe odmiany), więc doskonale widać je na rabacie. Warto je sadzić w grupach przynajmniej po kilka sztuk, bo wtedy wyglądają najbardziej efektownie. Jeżówki uwielbiają słońce i dobrze znoszą suszę. Nie sadźmy ich w cieniu, ani na mokrej ziemi, a będą pięknie i długo kwitły. Trzeba jednak wiedzieć, że te rośliny są niby wieloletnie, ale raczej krótkowieczne. Po 3-4 latach mogą zanikać, dlatego trzeba je odmładzać, albo od czasu do czasu dosadzać nowe.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna bije rekordy popularności i trudno się dziwić, bo trudno znaleźć roślinę, która miałaby więcej zalet i zastosowań. Można ją uprawiać w ogrodzie i w doniczce, wygląda pięknie, relaksuje, pachnie i pomaga w różnych dolegliwościach. Nie lubią jej komary, muchy i mole, a uwielbiają pszczoły, motyle i inne zapylacze. Jest więc pożyteczna nie tylko dla nas.
Jeśli chcemy, żeby lawenda dobrze rosła, koniecznie posadźmy ją w słonecznym miejscu, najlepiej z przepuszczalną, lekko wapienną ziemią. Podlewaniem nie musimy się przejmować, bo lawenda świetnie znosi suszę (wyjątkiem mogą być nowo posadzone rośliny).

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne to prawdziwe szaleństwo. Są popularne w modnych, minimalistycznych ogrodach, ale też bardziej tradycyjnych aranżacjach. Można je sadzić z kwiatami, krzewami, jako obwódki rabat, a nawet jako żywopłoty, niektóre nadają się też do uprawy w doniczkach. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków o różnym pokroju, wielkości, kolorach. Jednak pamiętajmy, że poszczególne mają różne wymagania i niektóre lubią słońce, inne wolą cień. Trawy różnią się też odpornością na mróz i suszę, dlatego wybierając je, kierujmy się nie tylko wyglądem, ale sprawdźmy też, jakie są ich podstawowe potrzeby. Pamiętajmy też, że nie wszystkie są wieloletnie.

Werbena patagońska

Werbena patagońska jeszcze kilkanaście lat temu była rzadkością uprawianą w ogrodach botanicznych. Ale szturmem wdarła się do ogrodów i jedną z bardziej modnych i pożądanych roślin. Choć jest wysoka, ma delikatny, ażurowy pokrój, który sprawia, że wygląda lekko i zwiewnie. Delikatne różowe lub fioletowe kwiaty zdobią ją przez całe lato. To roślina idealna na słoneczne rabaty. Niestety raczej nie zimuje w Polsce (nie jest odporna na mróz), ale raz posadzona chętnie rozsiewa się, można ją także uzyskać z nasion.

Czy modne rośliny mogą rosnąć razem?

Jeśli marzą nam się modne rośliny, pamiętajmy, że nie wszystkie mogą rosnąć w swoim towarzystwie. W szczególności nie sadźmy razem hortensji i lawendy, bo lubią różną ziemię (hortensje kwaśną, a lawenda zasadową), mają też różne zapotrzebowanie na wodę.
Razem możemy sadzić te, które lubią słońce i znoszą suszę, czyli np. jeżówki, budleje, werbeny patagońskie, lawendy i niektóre trawy. Niektóre trawy – te, które znoszą cień, możemy też sadzić razem z funkiami.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza