Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulary przeciwsłoneczne - porady dla kupujących

Marcin Markowski [email protected]
Mała Natalia przymierza okulary przeciwsłoneczne
Mała Natalia przymierza okulary przeciwsłoneczne Fot. Łukasz Capar
Wiele osób uważa okulary przeciwsłoneczne wyłącznie za dodatek. Kupując je, należy jednak pamiętać, że mają ochronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym.

Wraz z pierwszym słońcem na ulicach i nadmorskich promenadach pojawili się sprzedawcy okularów. Za te kupione na bazarowym straganie lub w hipermarkecie trzeba zapłacić od 10 do 30 złotych. To niewiele. Problem w tym, że najczęściej okulary tego typu tylko w niewielkim stopniu chronią nasze oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

- Okulary oferowane w salonach optycznych mają odpowiednie filtry ograniczające dostęp promieni słonecznych do oka - zapewnia Maciej Gawlik, optyk z salonu Pan Hilary w Słupsku. - Te oferowane na straganach - nie zawsze. Najczęściej są one wykonane z cienkiej pleksi.

Zdaniem optyków, okulary sprzedawane na stoiskach mogą oszukiwać nasze oko.
- Plastikowe szkła stosowane w tego typu okularach zaciemniają pole widzenia. Z tego względu rozszerza się źrenica oka, ale soczewki nie zatrzymują promieniowania. Narząd wzroku staje się więc narażony na uszkodzenia - twierdzi Beata Bednarz z salonu Vision Express w Galerii Słupsk.

Wciąż jednak wśród wielu osób panuje przekonanie, że okulary, które naprawdę chronią oczy, muszą być drogie.

- Nic bardziej mylnego - dodaje Beata Bednarz. - Markowe soczewki, takich firm jak Ray-Ban czy Oxydo mogą kosztować kilkaset złotych, ale można też kupić okulary posiadające filtry już w cenie 39 złotych.
Wiele osób nie wie również, jak dobrać odpowiednio tego typu okulary.

- Wyróżnia się kilka stopni zaciemnienia soczewek - 1, 2, 3 lub 4. Dwa pierwsze stopnie najlepiej sprawdzają się w warunkach miejskich. Nie powodują one dyskomfortu widzenia, kiedy wchodzimy w cień - dodaje Maciej Gawlik. - Trzeci świetnie sprawdza się podczas jazdy samochodem. Z kolei ostatni polecany jest na wyprawy w góry, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu.

- Oprócz filtrów, bardzo ważna jest też polaryzacja, która sprawia, że mamy lepszy kontrast widzenia, a promienie odbijają się od soczewki w większym stopniu - twierdzi ekspedientka z salonu Vision Express. - Dobór odpowiednich soczewek wcale nie jest prosty. Niektóre osoby nie tolerują różnych kolorów soczewek. Aby przetestować okulary i sprawdzić, jaki stopień zaciemnienia jest dla nas najlepszy, należy spojrzeć w nich na zaświeconą żarówkę.

Nieprawidłowo dobrane szkła mogą powodować bóle głowy, łzawienie oczu i złe samopoczucie ogólne. W najgorszym przypadkach mogą nawet przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej oka, co prowadzi do pogorszenia widzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza