Gniazdo szerszeni, które przyniesiono do siedziby Parku Krajobrazowego Dolina Słupi w Słupsku jest olbrzymie. To bryła w szarym kolorze o nieregularnym kształcie, o półmetrowej wysokości, długa na ponad 70 centymetrów i szeroko na 30 cm. Jak informują pracownicy PK Dolina Słupi, gniazdo było opuszczone i pochodziło z poprzedniego sezonu.
- Mieszkaniec, który przyniósł nam to znalezisko opowiadał, że w poprzednich latach mieszkały w nich szerszenie i on wiedział o tym sąsiedztwie, ale mu to nie przeszkadzało - mówi Elwira Ahmad, starszy specjalista ds. ochrony środowiska w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi. - Dopiero niedawno, podczas porządków na poddaszu, postanowił coś z tym zrobić i przyniósł do nas.
Elwira Ahmad wyjaśnia, że gniazdo powstała z masy papierowej, którą szerszenie produkują ze śliny zmieszanej z cząsteczkami próchniejącego drewna. W takiej budowli może się gnieździć nawet kilkaset owadów.
Szerszeń to gatunek owada z rodziny osowatych, największy z tej grupy występujący w Europie Środkowej. Jest pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Dlatego ich gniazda są często spotykane w szopach, stodołach, budynkach gospodarczych, bądź właśnie na poddaszach. Ich życie społeczne jest podobne do os i choć są do nich trochę podobne, to są od nich większe. Królowa szerszenia osiąga długość 25-35 mm, samiec 21-23 mm, a robotnica 17-24 mm.
W społeczeństwie istnieje obawa przed szerzeniami, których ukąszenie może być niebezpieczne dla człowieka.
- To prawda, ale dotyczy to osób, które są alergikami i są uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Takie osoby powinny uważać. Dla osób zdrowych szerszenie nie stanowią zagrożenia, choć ich ukąszenie do przyjemnych nie należy - stwierdza Elwira Ahmad.
Co zrobić jeśli na naszym domu lub obejściu zagnieżdżą się szerszenie? - Jeśli nie życzymy sobie ich obecności należy wezwać firmę dezynfekcyjną, która usunie gniazdo. Czasem takie gniazda usuwa straż pożarna, ale tylko w przypadkach, gdy szerszenie stanowią zagrożenie dla ludzi - informuje Elwira Ahmad.
Zobacz także: Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w PK Dolina Słupi w Słupsku
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?