Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Operacja mundial", czyli jak Katar zawłaszczył świat futbolu. Dzieje mistrzostw świata w niezwykłym ujęciu [SPORTOWA PÓŁKA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
12 października, na 40 dni przed inauguracją mistrzostw świata w Katarze, ukazała się "Operacja mundial", niezwykła książka o tematyce piłkarskiej. Niezwykła, bo skupiająca się nie na opisach meczów, lecz wielkiej grze z udziałem polityków, dyplomatów i biznesmenów, którzy - tak jak piłkarze - też walczą o wielkie pieniądze, sławę i uznanie.

"Operacja mundial" 2022. Historia mistrzostw świata w nowym ujęciu

Analiza powodów przyznania prawa organizacji „pustynnemu krajowi wielkości średniego polskiego województwa” stanowi punkt wyjścia reporterskiej publikacji, w której autorzy z wielką skrupulatnością drążą związki na styku futbolu i geopolityki, historii i dyplomacji, finansów i korupcji, dewaluując wyświechtany slogan „oddzielmy sport od polityki”.

Krzysztof Kawa - obecnie szef działu sportowego „Dziennika Polskiego i „Gazety Krakowskiej” oraz Remigiusz Półtorak - wydawca Wiadomości w Wirtualnej Polsce relacjonowali wspólnie lub osobno wszystkie mundiale od 1998 roku i po latach w barwny sposób opisują znane im z autopsji wydarzenia oraz przybliżają w detalach – na podstawie rozmów z wieloma osobami ze świata futbolu i wertowania tysięcy stron książek – historie świadczące o tym, „jak bardzo piłkarska impreza może być uzależniona od polityków i dyplomatów”. Sięgają też do zamierzchłych dziejów FIFA, począwszy od inauguracyjnych zawodów w 1930 roku w Urugwaju.

Ich fascynacja pozaboiskową otoczką mundialu, docieranie do mało znanych faktów i dogłębna analiza zjawisk skutkują przedstawianiem historii mistrzostw świata w niespotykanym dotąd ujęciu. Autorzy ujawniają np. jak trener Michel Hidalgo uniknął… porwania, kto pierwszy użył określenia „ręka Boga”, jaką akcję w trakcie meczu Polska – ZSRR w Barcelonie przeprowadził „Mamuśka”, jaki był „najżałośniejszy mecz w historii piłki nożnej”, a jaki toczył się w towarzystwie snajperów rozmieszczonych wokół stadionu.

Dodatkową wartością książki jest kompletne zestawienie wyników wraz ze strzelcami i składami finalistów wszystkich turniejów MŚ oraz obszerna bibliografia.

„Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026”. Autorzy: Krzysztof Kawa i Remigiusz Półtorak. Wydawnictwo: Znak. Liczba stron: 380. Cena okładkowa: 49,99 zł.

„Operacja mundial
Wydawnictwo Znak

Operacja mundial - prawdziwa gra toczy się poza boiskiem

Czy wiesz, że prezydent FIFA bał się o życie podczas mistrzostw organizowanych we Włoszech Mussoliniego, a na turnieju w Niemczech na stadionie otoczonym snajperami zagrali przeciwko sobie piłkarze jednego narodu?

Odbywający się co cztery lata mundial rozpala wyobraźnię, budzi kontrowersje, wyzwala emocje, których nie sposób porównać z niczym innym. Tak też będzie podczas najbliższych mistrzostw świata Katar 2022. Autorzy poświęcają temu wydarzeniu dwa obszerne rozdziały, ale książka zawiera znacznie więcej niezwykłych historii, które opisali krakowscy reporterzy.

"Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930–2026" - reportaż Krzysztofa Kawy i Remigiusza Półtoraka.

Kim są autorzy?
Krzysztof Kawa – były dziennikarz „Tempa” i „Przeglądu Sportowego”, obecnie szef działu sportowego „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”; korespondent na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich 1994 (Lillehammer), 2000 (Sydney), 2004 (Ateny), 2006 (Turyn) i 2012 (Londyn) oraz piłkarskich MŚ 2002 (Korea/Japonia), 2010 (RPA), 2014 (Brazylia) i MŚ U-20 2007 (Kanada), a także Euro 2012 (Polska/Ukraina) i 2016 (Francja). Prowadził zajęcia z dziennikarstwa sportowego w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor cykli felietonów Kawa na ławie i Cafeteria.

Remigiusz Półtorak – były dziennikarz „Tempa” i „Dziennika Polskiego”, obecnie wydawca Wiadomości i reporter Wirtualnej Polski; relacjonował wiele meczów i turniejów piłkarskich, w tym MŚ 1998 (Francja), 2014 (Brazylia) i 2018 (Rosja), Euro 2008 (Austria/Szwajcaria), 2012 (Polska/Ukraina) i 2016 (Francja), Copa America 2015 (Chile), finał Ligi Narodów 2019 (Portugalia), Klubowe Mistrzostwa Świata 2019 (Katar). Prowadził zajęcia z dziennikarstwa sportowego w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza