Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Operacje zmniejszania żołądka po przerwie zostały wznowione w słupskim szpitalu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Szpital planował wykonać około 150 operacji bariatrycznych w tym roku. Ze względu na epidemię, będzie ich mniej
Szpital planował wykonać około 150 operacji bariatrycznych w tym roku. Ze względu na epidemię, będzie ich mniej Fot. WSS Słupsk
W tym tygodniu w Oddziale Chirurgii Ogólnej wznowiono operacje bariatryczne, czyli polegające na zmniejszaniu żołądka. Planowano wykonać ich w tym roku 150. Ze względu na epidemię, będzie ich mniej. Każdy pacjent najpierw będzie musiał wykonać test na Covid 19.

Osoby zakwalifikowane do leczenia chirurgicznego zostaną o tym poinformowanie telefonicznie przez sekretariat Oddziału Chirurgii celem wyznaczenia terminu.

- Póki co umawiamy pacjentów, którzy zostali już wcześniej zakwalifikowani. Nowych będziemy zapisywać prawdopodobnie w czerwcu, kiedy wznowią prace poradnie specjalistyczne - mówi dr Jarosław Feszak, chirurg, jeden z inicjatorów powstania w Słupsku Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. - Przygotowanie pacjenta do operacji trwa od 3 do 6 miesięcy i wiąże się z wieloma wizytami u specjalistów, dietą, ruchem, ćwiczeniami z fizjoterapeutami, specjalistycznymi badaniami i szeregiem konsultacji. Dochodzi przygotowanie psychologiczne pacjenta, gdyż musi on być w pełni świadomy tego, na co się decyduje - podkreśla lekarz.

Tłumy chętnych na operacje

Pierwsze operacje po przerwie wykonano w poniedziałek, 11 maja. Pierwszym etapem kwalifikacji jest ankieta na temat covid-19 wypełniania telefonicznie. Pacjenci, którzy otrzymają termin przyjęcia, dzień wcześniej zgłaszają się do szpitala celem wykonania testu w kierunku covid-19. Po uzyskaniu wyniku ujemnego, w kolejnym dniu w godzinach porannych odbywa się przyjęcie do oddziału. Szczegółowych informacji udziela sekretariat Oddziału. Jednocześnie lekarze uprzedzają, że w związku ze stanem epidemii w każdej chwili operacje mogą zostać wstrzymane.

Pani Małgorzata schudła 64 kilo!

- W zeszłym roku wykonaliśmy sto takich operacji, w tym roku planowaliśmy około 150. Teraz już wiemy, że będzie ich mniej, myślę, że około stu - mówi dr Feszak. - Wypadły nam trzy miesiące, odkąd poradnie są nieczynne.
Procedura jest coraz powszechniejsza i pacjentów chętnych coraz więcej. - Stajemy się społeczeństwem coraz bardziej otyłym. A otyłości towarzyszy wiele współistniejących chorób, często nawet zagrażających życiu. To nadciśnienie, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, zwyrodnienia stawów. Wymieniać można długo - mówi dr Feszak.

Pacjent już w czasie okresu przygotowawczego musi stracić od 8 do 10 proc. swojej nadwagi.- To dobrze rokuje z dwóch powodów. Po pierwsze pacjent jest przygotowany psychologicznie, wie, z jakim rygorem wiąże sie dieta, która go czeka takze po zabiegu. Uświadamia sobie, że jego życie p zabiegu sie zmieni, musi przyzwyczaić do ruchu, do unikania przyjemności zwiazanych ze spożywaniem pustych węglowodanów. po drugie, dziekii temu, że pacjent straci kilogramy przed operacją, oznacza, że zmienią się warunku w czasie operacji. Łatwiej jest zespołowi operacyjnemu wykonać zabieg bariatryczny - tłumaczy lekarz.

https://gp24.pl/zespol-specjalistow-zajmie-sie-pacjentem-z-duza-otyloscia/ar/13781559Zespół specjalistów zajmie się otyłością

Jak się zakwalifikować ?
Celem kwalifikacji do programu chirurgicznego leczenia otyłości w ramach Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej należy zgłosić się ze skierowaniem do poradni chirurgii ogólnej od lekarza rodzinnego (z rozpoznaniem icd 10 E66 otyłość) i zarejestrować do jednej z wymienionych poradni: poradnia chirurgii ogólnej Przychodnia MSWiA ul. Lelewela 58 - dr Jarosław Feszak, poradni chirurgii ogólnej WSS Słupsk ul. Hubalczyków 1 - dr Michał Duszewski lub poradni chirurgii ogólnej Centrum Medyczne Legionów ul. Legionów Polskich 18, Lębork - lek. Mateusz Wityk.
Operacje i wizyty refundowane przez NFZ.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa tygodnia. Dowiedz się wszystkiego o chirurgicznym leczeniu otyłości w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza