„Człowiek w centrum zainteresowania – rola opiekuna medycznego w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną ” to temat piątkowej konferencji (24.03) w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Słupsku.
- Nasi prelegenci w wystąpieniach poruszają tematykę chorego i niesamodzielnego, poszanowania jego autonomii, niezależnie od stanu w jakim się znajduje. Jest też mowa o nowych kompetencjach opiekuna medycznego i jego roli w systemie. Ponadto poruszona zostanie kwestia roli samorządu w działaniach na rzecz ochrony zdrowia. Nasi mówcy to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji – mówi Marzena Osuch, dyrektor Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Słupsku.
Pomorska Medyczna Szkoła Policealna w Słupsku tzw. "Medyk" jest szkołą publiczną sponad 70-letnią tradycją, kształcącą w zawodach medyczno-społecznych – takich jak technik masażysta, higienistka stomatologiczna i właśnie opiekun medyczny. Uczniowie praktykują w profesjonalnych pracowniach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Mają nawet prawdziwy gabinet stomatologiczny oraz szpitalną salę z chorymi - w tej roli manekiny.
- Postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym. Branża ta potrzebuje kompetentnych opiekunek i opiekunów, aby ci świadczyli usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne wobec swoich podopiecznych – mówi Marzena Osuch. - Na absolwentów naszej szkoły czekają placówki medyczne w całym województwie. Ogromne zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest w placówkach służby zdrowia i pomocy społecznej.
Opiekun medyczny to osoba, która w profesjonalny sposób zajmuje się pomocą osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych.
- Jego zadaniem jest udzielanie osobie chorej i niesamodzielnej wsparcia emocjonalnego, pomagania w podtrzymaniu aktywności ruchowej oraz w adaptacji do nowej sytuacji i zmian związanych z chorobą czy starością – mówi dyrektor. - O tym, jak ważna jest to osoba dla chorego pięknie mówiła Teresa Jerzyk, dyrektor słupskiego hospicjum.
Opiekun medyczny jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce – jest to zawód medyczny, który wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, aby móc go wykonywać. Od 1 września 2021r. nastąpiła zmiana w kształceniu na tym kierunku. Jest to związane z tym, że opiekun ma dużo nowych kompetencji, które dotychczas przypisane były pielęgniarkom – to m.in. tlenoterapia, żywienie dojelitowe, wykonywanie płukania jamy ustnej, gardła, oka i rany i wiele innych.
Gośćmi i uczestnikami konferencji byli Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Miasta Słupska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dyrektorzy i przedstawiciele zakładów opieki zdrowotnej, z którymi szkoła współpracuje w zakresie praktycznej nauki zawodu, dyrektorzy, nauczyciele i słuchacze kierunków medycznych z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, a także słuchacze i absolwenci „Medyka”, wiele osób zainteresowanych tematyką profesjonalnej opieki nad osobą chorą i niesamodzielną m.in. z Warszawy, Wrocławia, Koszalina, Miastka i Pucka.
Program konferencji
- • Opiekun medyczny- czy zmieniła się jego rola w systemie? Nowy zakres kompetencji i regulacja ustawowa zawodu” - Bartosz Mikołajczyk, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych
- • Bliskość wpisana w definicję zawodu opiekuna medycznego - Teresa Jerzyk, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku.
- • Radość istnienia? O sensie życia - Rafał Rybka, psycholog w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku
- • Zasady prawidłowego żywienia osób starszych - Tomasz Piekarski, dietetyk
- • Rola samorządu w działaniach na rzecz ochrony zdrowia. Realizacja słupskich programów profilaktycznych - Beata Pawlicka, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku
- • Funkcjonowanie mieszkań chronionych na terenie miasta Słupska - Katarzyna Mulawa, koordynator, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku
- • Higiena jamy ustnej osób starszych. Poradnik dla seniora i opiekuna - Anna Maliszewska-Mikołajczak – lekarz stomatolog, nauczyciel Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej w Słupsku
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?