Opiekun medyczny i jego nowe kompetencje. Konferencja w słupskim "Medyku"

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
O tym jak ważna jest rola opiekuna medycznego mówili w piątek prelegenci podczas konferencji w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Słupsku. Od niedawna ma on dużo większe kompetencje niż dotychczas, przejmując niektóre kompetencje pielęgniarek. W słupskim „Medyku” kierunek ten cieszy się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza wśród ludzi wykształconych, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

„Człowiek w centrum zainteresowania – rola opiekuna medycznego w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną ” to temat piątkowej konferencji (24.03) w Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Słupsku.

- Nasi prelegenci w wystąpieniach poruszają tematykę chorego i niesamodzielnego, poszanowania jego autonomii, niezależnie od stanu w jakim się znajduje. Jest też mowa o nowych kompetencjach opiekuna medycznego i jego roli w systemie. Ponadto poruszona zostanie kwestia roli samorządu w działaniach na rzecz ochrony zdrowia. Nasi mówcy to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy dzielą się swoją wiedzą  i doświadczeniem z uczestnikami konferencji – mówi Marzena Osuch, dyrektor Pomorskiej Medycznej Szkole Policealnej w Słupsku.

Pomorska Medyczna Szkoła Policealna w Słupsku tzw. "Medyk"   jest szkołą publiczną sponad 70-letnią tradycją, kształcącą w zawodach medyczno-społecznych – takich jak technik masażysta, higienistka stomatologiczna i właśnie opiekun medyczny. Uczniowie praktykują w profesjonalnych pracowniach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Mają nawet prawdziwy gabinet stomatologiczny oraz szpitalną salę z chorymi - w tej roli manekiny.

- Postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym. Branża ta potrzebuje kompetentnych opiekunek i opiekunów, aby ci świadczyli usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne wobec swoich podopiecznych – mówi Marzena Osuch. - Na absolwentów naszej szkoły czekają placówki medyczne w całym województwie. Ogromne zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest w placówkach służby zdrowia i pomocy społecznej.

Opiekun medyczny to osoba, która w profesjonalny sposób zajmuje się pomocą osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu jej podstawowych potrzeb życiowych.
- Jego zadaniem jest udzielanie osobie chorej i niesamodzielnej wsparcia emocjonalnego, pomagania w podtrzymaniu aktywności ruchowej oraz w adaptacji do nowej sytuacji i zmian związanych     z chorobą czy starością – mówi dyrektor. - O tym, jak ważna jest to osoba dla chorego pięknie mówiła Teresa Jerzyk, dyrektor słupskiego hospicjum.

Opiekun medyczny jest częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce – jest to zawód medyczny, który wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, aby móc go wykonywać. Od 1 września 2021r. nastąpiła zmiana w kształceniu na tym kierunku.  Jest to związane z tym, że opiekun ma dużo nowych kompetencji, które dotychczas przypisane były pielęgniarkom – to m.in. tlenoterapia, żywienie dojelitowe, wykonywanie płukania jamy ustnej, gardła, oka i rany i wiele innych.    
                     
Gośćmi i uczestnikami konferencji byli Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydentka Miasta Słupska, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dyrektorzy i przedstawiciele zakładów opieki zdrowotnej, z którymi szkoła współpracuje w zakresie praktycznej nauki zawodu, dyrektorzy, nauczyciele i słuchacze kierunków medycznych z zaprzyjaźnionych szkół i placówek, a także słuchacze i absolwenci „Medyka”, wiele osób zainteresowanych tematyką profesjonalnej opieki nad osobą chorą i niesamodzielną m.in. z Warszawy, Wrocławia, Koszalina, Miastka i Pucka.

Program konferencji

  • • Opiekun medyczny- czy zmieniła się jego rola w systemie? Nowy zakres kompetencji                                                  i regulacja ustawowa zawodu” - Bartosz Mikołajczyk, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów    Medycznych
  • • Bliskość wpisana w definicję zawodu opiekuna medycznego - Teresa Jerzyk, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku.
  • • Radość istnienia? O sensie życia - Rafał Rybka, psycholog w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku
  •            
  • • Zasady prawidłowego żywienia osób starszych - Tomasz Piekarski, dietetyk   
  • • Rola samorządu w działaniach na rzecz ochrony zdrowia. Realizacja słupskich programów profilaktycznych - Beata Pawlicka, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego    w Słupsku
  • • Funkcjonowanie mieszkań chronionych na terenie miasta Słupska - Katarzyna Mulawa, koordynator, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie    w Słupsku
  • • Higiena jamy ustnej osób starszych. Poradnik dla seniora i opiekuna - Anna Maliszewska-Mikołajczak – lekarz stomatolog, nauczyciel Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej w Słupsku

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam pielęgniarz
Opiekun medyczny to taka pół pielęgniarka. Nagle okazuje się, że większe kompetencje to większy prestiż zawodu. Uzasadnienie jest prozaiczne. Pieniądze. Skoro taki opiekun będzie wykonywał to co robiły pielęgniarki to będzie taniej, a biorąc pod uwagę, że średnia wieku pielęgniarek za kilka lat osiągnie wiek kiedy przechodzi się na emeryturę to mamy prawdziwe wytłumaczenie "zwiększenia prestiżu zawodu" przez zwiększenie zakresu obowiązków. Tylko dlaczego za "zwiększeniem prestiżu zawodu" przez zwiększenie zakresu obowiązków nie idzie zwiększenie wynagrodzenia? - oto pytanie zasadnicze.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie