Opolscy badacze wyróżnieni medalami państwowymi. Wzruszający prezent dla wybitnego profesora

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
90-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych oraz wojewódzkich. Zasłużeni badacze otrzymali medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego”.
90-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych oraz wojewódzkich. Zasłużeni badacze otrzymali medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego”. Mirela Mazurkiewicz
90-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych oraz wojewódzkich. Wzruszającą niespodziankę przygotowali współpracownicy, przyjaciele i uczniowie zasłużonego, opolskiego badacza prof. Michała Lisa.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie nie tylko twórczości artystycznej czy działalności kulturalnej, ale również ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Decyzją ministra dwójka badaczy z Instytutu Śląskiego w Opolu otrzymała to prestiżowe wyróżnienie:

  • prof. Michał Lis został odznaczony srebrnym medalem,
  • natomiast prof. Stanisława Sochacka medalem brązowym.

Medale w imieniu minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczył dr Marcin Komosa oraz dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego.

Prof. Sochacka oraz prof. Lis otrzymali również od marszałka Andrzeja Buły Odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego”, przyznawane osobom lub podmiotom, które istotnie przyczyniły się do rozwoju regionu.

Prof. Stanisława Sochacka jest filologiem, językoznawcą i slawistką. Wniosła wielki wkład w rozwój wiedzy o polskiej kulturze i języku polskim na Śląsku. Prof. Michał Lis natomiast jest historykiem, politologiem i śląskoznawcą. Jego współpracownicy, przyjaciele i uczniowie – w dowód uznania za zasługi – przygotowali wzruszający prezent: księgę wspomnień zatytułowaną Michał Lis - „Profesor, Kolega, Mistrz”.

Michał Lis - Profesor, Kolega, Mistrz

Badaczka stosunków międzynarodowych, prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus, napisała w księdze:

„Profesor Michał Lis to śląskoznawca, historyk, politolog i nauczyciel akademicki. Jest dla wielu opolskich ludzi nauki – mistrzem, opiekunem naukowym, inspiratorem i niedoścignionym wzorem. Powszechnie poważany w krajowych i zagranicznych środowiskach naukowych, jako niekwestionowany autorytet i ekspert w wielu dziedzinach. Trudno wymienić wszystkie domeny oraz obszary pracy naukowej i działalności Profesora, a także wszystkie dokonania i osiągnięcia naukowe, organizacyjne oraz dydaktyczne. Bibliografia Jego prac liczy ponad 700 pozycji”.

W książce znalazły się również wzruszające wspomnienia syna i córki profesora. Opolska dziennikarka Małgorzata Lis-Skupińska wspomina m.in. jak od niemowlęctwa spędzała czas w instytucie, a czasami smacznie śpiąc w wózku przed nim, gdy jej tata – wzór i autorytet – oddawał się pracy naukowej.

- W pamięci mam jazdę pociągiem, potem kilkukilometrowy spacer przez pola, i fujarkę w zadziwiający dla mnie sposób „wyczarowaną” z kory zdjętej z gałązki wierzby, i uczenie jazdy na rowerze, i wspólne wyjście do kina na film W pustyni i w puszczy po lekturze książki – zanotował z kolei syn, ks. prof. Marek Lis, dziś uznany filmoznawca.

Kto dostał nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków

90-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu było też okazją do wręczenia po raz 33. nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska. Otrzymał ją mgr Mikołaj Chmieliński za pracę „Fotografia krajobrazowa jako reprezentacja miejsca. Pejzaż w fotografii artystycznej na Górnym Śląsku w latach 1950–1992” (praca została obroniona na Uniwersytecie Warszawskim, a promotorem był prof. Marcin Lachowski).

Kapituła przyznała też dwa wyróżnienia. Otrzymały je mgr Katarzyna Hetmańczyk za pracę „Przemysł 4.0 – nowa ścieżka rozwojowa dla (po)górniczych miast tracących funkcje?” (Uniwersytet Jagielloński, promotor prof. Krzysztof Gwosdz) oraz mgr Sylwia Kalemba za pracę „Problematyka konserwacji i aranżacji wystawienniczej chrzcielnicy z 1576 roku, pochodzącej z kościoła św. Mikołaja w Brzegu” (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, promotor: dr Mariusz Wrona).

- Seksualność seniorów jest piękna i ma w sobie coś niesamowitego - mówi Ewa Miketa. – Oni również chcą być seksowni i zmysłowi, choć może nie zawsze głośno o tym mówią.

Życie na emeryturze wcale nie musi być nudne! Zmysłowe zdjęc...

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska