Opony letnie - charakterystyka
Przed wymianą opon warto zainteresować się, czym powinny charakteryzować się opony letnie. Czym różnią się opony letnie od zimowych? Przede wszystkim składem mieszanki, z której są wykonane. Opony letnie są twardsze od opon zimowych. Jak sama nazwa wskazuje, opony letnie, przystosowane są do jazdy latem, a dokładniej do temperatury powyżej 7°C. Co się dzieje z oponami, kiedy temperatura spadnie poniżej 7°C? Opony letnie zimą stają się bardzo twarde, nie są przystosowane do niskich temperatur, co zdecydowanie utrudnia jazdę, a przede wszystkim hamowanie na śliskiej powierzchni.
Oprócz mieszanki ważna jest rzeźba bieżnika opon. W przypadku opon letnich nie musi być on tak głęboki, jak w przypadku opon zimowych. Ponieważ opony letnie mają być przystosowane do jazdy po suchej lub mokrej nawierzchni, ich bieżnik jest tak skonstruowany, aby z łatwością mógł odprowadzać wodę. Dodatkowo ważny jest również komfort jazdy, więc opony letnie nie będą tak hałasować, jak zimowe przy wysokich temperaturach. Polskie prawo wymusza jednak trzymanie się pewnych zasad. Bieżnik opony nie może być płytszy niż 1.6 mm. W praktyce okazuje się, że i to jest za mało. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych opon.
Oczywiście opony letnie różnią się również między sobą. Producenci opon przedstawiają szereg właściwości konkretnych opon. Na co warto zwrócić największą uwagę? Wybierając opony letnie kierujmy się takimi kryteriami jak: opór toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz hałas zewnętrzny.
Produkty do samochodu
Opony zimowe - jakie wybrać?
Analogicznie, jak z oponami letnimi, zimowe sprawdzą się tylko w odpowiednich warunkach, czyli poniżej 7°C. Przy wyższej temperaturze opony będą się zbyt szybko rozgrzewać, co przyspieszy ich zużycie. Również hamowanie na oponach zimowych przy wyższych temperaturach będzie mniej skuteczne. Natomiast przy niskich temperaturach opony zimowe sprawdzą się niewiarygodnie dobrze. Przeprowadzone badania pokazały, że droga hamowania przy niskich temperaturach na oponach zimowych jest ponad dwukrotnie mniejsza, niż przy oponach letnich.
Bieżnik w oponach zimowych jest zdecydowanie głębszy niż w przypadku opon letnich, oraz ma większą liczbę nacięć. Gwarantuje to lepszą przyczepność w zimowych warunkach. Głównym zadaniem opon zimowych jest radzenie sobie ze śniegiem lub błotem. Zapobieganie zlepiania się śniegu i przyklejania go do opon możliwe jest dzięki odpowiedniej miękkości opon, która umożliwia łapanie śniegu i pozbywanie się go.
Na co zwracać uwagę przed wymianą opon zimowych? Wybierając opony zimowe kierujemy się tymi samymi kryteriami, co w przypadku opon letnich, uwzględniając jednak fakt, że wymagania są różne. Co oznacza, że inny opór toczenia uznamy za najlepszy w przypadku opon zimowych, a inny w przypadku opon letnich.
Produkty do samochodu
Opony całoroczne - czy warto założyć?
Na rynku dostępne są opony całoroczne, inaczej zwane oponami wielosezonowymi, które zapewniają pewien kompromis. Musimy powiedzieć sobie szczerze, że opony całoroczne nie spełnią wysokich oczekiwań, tak jak opony letnie oraz zimowe, ale wybór opon wielosezonowych ma swoje plusy. Zacznijmy porównanie od drogi hamowania. W warunkach letnich opony całoroczne poradzą sobie lepiej niż opony zimowe, ale nie dorównają oponom letnim. W warunkach zimowych analogicznie, opony wielosezonowe poradzą sobie lepiej od opon letnich, ale nie dorównają oponom zimowym. Chociaż różnica pomiędzy sezonówkami a całorocznymi nie będzie ogromna. Dlatego jazdę na oponach całorocznych, jak najbardziej możemy uznać za bezpieczną. Warto pamiętać jednak, że są różnice w drogach hamowania.
Kolejnym kryterium, które możemy wziąć pod uwagę jest głośność jazdy na oponach całorocznych. Tu nie miejmy złudzeń, opony całoroczne w lato będą głośniejsze od opon letnich, ponieważ bieżnik mają bardziej zbliżony do opon zimowych. Tak, jak już napisaliśmy opony całoroczne to pewien kompromis pomiędzy oponami letnimi a zimowymi, także ich miękkość oraz bieżnik plasować będą się gdzieś pośrodku.
Kiedy więc warto zdecydować się na wymianę opon na opony całoroczne? Jeśli samochód służy nam jedynie do krótkich tras lub poruszania się po mieście, innymi słowy, nie robimy samochodem w skali roku zbyt wielu kilometrów, wtedy opony całoroczne świetnie się sprawdzą. Opony całoroczne będą bardziej oszczędne od opon sezonowych, nie będziemy musieli wymieniać ich w ciągu roku. Decydując się na zakup opon całorocznych warto pamiętać, że ich klasyfikacja nie jest ujednolicona. Dlatego przeglądając opony różnych producentów, możemy spotkać się z innymi oznaczeniami opon całorocznych. Warto dokładnie wczytać się w ich specyfikację, żeby się nie rozczarować.
Pomocne przy parkowaniu samochodu
Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach i sieciówkach.