Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Optymalna konstrukcja ścian

Rafał Czabrowski
Warstwę osłonową stanowi elewacja.
Warstwę osłonową stanowi elewacja.
Współczesne technologie budowy domów jednorodzinnych zmierzają w kierunku optymalnego wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów budowlanych, pozwalających na zredukowanie kosztów eksploatacji.

Przykładem tego jest ściana trójwarstwowa, oparta na zastosowaniu materiałów ceramicznych.

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja ściany trójwarstwowej obejmuje trzy warstwy, różniące się między sobą rodzajem materiału budowlanego, a tym samym funkcją pełnioną w całej strukturze. Warstwa nośna wznoszona jest z poryzowanych pustaków ceramicznych. Część środkową stanowi wełna mineralna lub rzadziej płyty styropianowe, odpowiedzialne za właściwy poziom izolacji termicznej. Zewnętrzną warstwę, określaną jako osłonową, tworzy elewacja. Materiałem stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Ten komplementarny system gwarantuje optymalne parametry w zakresie termoizolacyjności budynku, czyli inaczej mówiąc, zapewnia przyjemną temperaturę w okresie letnim oraz minimalizuje straty ciepła w czasie jesienno-zimowym.

Ściana nośna, odpowiedzialna za przenoszenie ciężaru budynku na fundamenty, wznoszona jest najczęściej z poryzowanych pustaków ceramicznych. Wybór tego materiału podyktowany jest wysokimi właściwościami ceramiki poryzowanej w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, wytrzymałością oraz korzystnym wpływem na poziom wilgotności panujący w pomieszczeniach. Co więcej, na rynku dostępne są również pustaki szlifowane, których gładka powierzchnia umożliwia murowanie na zaprawę klejową. - Zastosowanie pustaków szlifowanych POROTON znacznie ogranicza występowanie mostków termicznych, które są jedną z przyczyn utraty ciepła z wnętrza pomieszczeń - mówi Grzegorz Żałobka, właściciel firmy ogólnobudowlanej z Koszalina. - Szlifowana powierzchnia ułatwia precyzyjne układanie poszczególnych bloków, co umożliwia uzyskanie jednorodnego muru z minimalizacją strat ciepła dzięki zaprawie klejowej łączącej pustaki.

Warstwę osłonową stanowi elewacja. Jej podstawową funkcją jest ochrona wewnętrznej konstrukcji przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Ponieważ jest to zewnętrzna część całej konstrukcji, poza wymaganiami z zakresu właściwości technicznych, elewacja pełni także rolę ozdobną. Materiałem najczęściej stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Charakteryzuje się ona znaczną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych oraz stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Budowa ściany trójwarstwowej uważana jest za technologię droższą od rozwiązań alternatywnych, takich jak ściany wznoszone z jednej lub dwóch warstw. Nie jest to do końca prawdą. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ceny materiałów budowlanych, faktycznie będziemy potrzebować tu większych nakładów finansowych. Jednak gdy uwzględnimy późniejsze koszty eksploatacji, okaże się, że technologia ściany trójwarstwowej przekłada się na znaczne oszczędności. Wysokie parametry pod względem termoizolacyjności wpływają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz energię. Co więcej, wieloletnia trwałość ceglanej elewacji pozwala uniknąć kosztownych renowacji, koniecznych przy ścianach otynkowanych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza