Opublikowano listę poradni, które otrzymały kontrakty z NFZ

Monika Zacharzewska monika.zacharzewska@mediaregionalne.pl
Opublikowano listę poradni, które otrzymały kontrakty z NFZ
Opublikowano listę poradni, które otrzymały kontrakty z NFZ sxc.hu
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę poradni specjalistycznych, które otrzymały kontrakty na leczenie od 1 lipca. Nie ma na niej wielu poradni z naszego regionu.

Na liście nie ma słupskiej hematologii, nie ma też poradni medycyny sportowej, a także onkologii w Miastku.

Pacjenci cierpiący na choroby krwi doczytali, że na liście opublikowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia brakuje poradni hematologicznej. O tym, że mimo iż nie wygrała ona konkursu na świadczenie usług, a nadal będzie funkcjonowała w Słupsku, zapewniała niedawno dyrektor szpitala.

- I tak będzie. Będzie ona finansowana z kontraktu onkologicznego, ale to tylko formalność. Dla pacjenta nic się nie zmieni. Będą w niej przyjmowali ci sami lekarze co dotychczas i na takich samych zasadach - uspokaja dyrektor Ryszard Stus.

Potwierdza to Mariusz Szymański, rzecznik NFZ.

- Po prostu nie ma możliwości, by poradnia nazywała się hematologiczną, jeśli nie wygrała w postępowaniu przetargowym. Jednak leczenie hematologiczne będzie w Słupsku kontynuowane, jeśli tylko podpisane zostaną odpowiednie dokumenty.

Dyrektor słupskiego szpitala twierdzi też, że mimo iż NFZ odrzucił odwołanie szpitala w sprawie nieudzielenia mu kontraktów na poradnie neonatologiczną i kardiologii dziecięcej, sprawa ich zamknięcia wcale nie jest przesądzona.

- Dowiedziałem się, że na poradnie dziecięce będą dodatkowe kontrakty. W tej sprawie obowiązuje nas dalszy tryb odwoławczy, mam więc nadzieję, że okres zawieszenia działalności specjalisytki dziecięcej będzie jak najkrótszy. Z racji tego, że specjalistka proktologiczna i chirurgii onkologicznej będzie realizowana w ramach dużego kontraktu na chirurgię ogólną, najgorzej wygląda sytuacja z przyszpitalną poradnią kardiologiczną, którą zlikwidowano całkowicie. To tam odbywała się m.in. kontrola wczepionych w szpitalu rozruszników serca czy stentów. Mam nadzieję, że takich przypadkach lekarze z oddziału będą zapewniali pacjentom opiekę nieformalną. No i działają w Słupsku trzy inne poradnie kardiologiczne - mówi dyrektor Stus.

Kolejną złą informacją jest zamknięcie poradni medycyny sportowej, która rocznie wydawała około 200 orzeczeń młodym sportowcom, że mogą uprawiać wybrane dyscypliny. Odwołanie szefostwa przychodni w tej sprawie zostało odrzucone. Zresztą jak prawie 400 innych odwołań.

- My nie wygraliśmy konkursu, bo nie mamy specjalisty w tej dziedzinie, ale mamy lekarza ortopedę, który zdobył certyfikat uprawniający do wystawiania zaświadczeń medycyny sportowej. Dla NFZ to za mało - mówi Ewa Ilnicka, kierownik przychodni.

Wierzy ona, że zapewnienie dyrektor gdańskiego NFZ, iż przyjrzy się ona jeszcze mapie świadczeń specjalistycznych w województwie, może jeszcze zmienić tę sytuację. W innym wypadku młodzi sportowcy będą zmuszeni jeździć kilkakrotnie, bo i na badania, i na konsultacje, do ośrodków w Wejherowie lub Chojnicach.

- Szkoda nam tych dzieci i ich rodziców. To dodatkowy czas i wydatki - mówi Ewa Ilnicka. - Dlatego na razie postanowiliśmy, że od przyszłego tygodnia będziemy u nas odpowiednie zaświadczenia wydawali, ale odpłatnie.

W sprawie likwidacji poradni dostaliśmy wczoraj list od członków Krajowej Partii Emerytów i Rencistów i słupskiego Stowarzyszenia Wychowanków i wychowawców Domów Dziecka Rodzina, skierowany do NFZ:

- My, emeryci i renciści nie możemy godzić się na szukanie pomocy w innych placówkach szpitalnych. Nie musimy chyba uświadamiać NFZ, że jako osoby starsze mamy wiele schorzeń i sporo wydajemy na leki, by choć trochę ulżyć cierpieniom. Przeżyliśmy okropności II wojny światowej, powojenną biedę, a teraz zamiast spokojnej starości skazani jesteśmy na zamykanie nam drogi do specjalistycznego leczenia. To barbarzyństwo i ukartowana eutanazja! - uważają autorzy listu.

Po 10 latach zabrali poradnię w Miastku

Od 1 lipca w Miastku nie działa już poradnia onkologiczna, która przyjmowała pacjentów od 10 lat. Powód? Brak kontraktu. Mieszkańcy są zbulwersowani.

- Zwracam się z prośbą o pomoc w ratowaniu Poradni Onkologicznej NZOS Sides - Miastko, która nie otrzymała z Narodowego Funduszu Zdrowia kontraktu na dalszą działalność. Od 1 lipca 2013 roku nie przyjmuje już pacjentów - mówi Zofia Bronowicka, czytelniczka z Miastka. - Poradnia w Miastku funkcjonowała ponad 10 lat. Fachową opieką onkologiczną objęci byli mieszkańcy gminy Miastko, jak również gmin przyległych.

Poradnię obsługiwało dwoje lekarzy: dr Renata Kurek-Szewczyk, specjalista onkologii klinicznej i chemioterapii nowotworów, oraz dr Grzegorz Sowicz, specjalista onkologii i radioterapii nowotworów. Lekarze przyjmowali pacjentów raz w tygodniu. Poczekalnia zawsze była pełna. Co mają teraz zrobić chorzy, starsi pacjenci mający często niewielkie emerytury lub renty?

Uważam, że chyba łatwiej lekarzowi pokonać około 60 kilometrów do całej rzeszy chorych niż chorym do Słupska, Lęborka, Chojnic, Tczewa czy Gdańska (od 60 do 160 km - dop. autora). Nie zawsze połączenia komunikacyjne są dogodne. Nie wszyscy mogą jechać własnym samochodem, bo go po prostu nie mają. A co z czasem oczekiwania na fachową poradę lekarską, skierowanie na odpowiednie badanie specjalistyczne lub wypisanie recepty na niezbędne leki? - dodaje pacjentka.

Grzegorz Sowicz mówi, że nie dostali kontraktu, bo NFZ chce, aby poradnie specjalistyczne były czynne minimum trzy razy w tygodniu, w tym raz w godzinach popołudniowych. - Nasza poradnia była czynna raz w tygodniu. Pacjentom to odpowiadało. NFZ wcześniej godził się na taki tryb pracy, teraz już nie. A więc formalnie nie spełniamy kryteriów. Nie ma potrzeby, aby w Miastku poradnia była czynna trzy razy w tygodniu. Odwołaliśmy się, ale nic to nie dało. Przykro mi, że teraz pacjenci będą musieli dojeżdżać do poradni w Słupsku - oznajmia Sowicz.
Przez 10 lat z miasteckiej poradni onkologicznej skorzystało około 3,5 tysiąca pacjentów.

Pacjenci z Miastka napisali list w sprawie poradni do Narodowego Funduszu Zdrowia. W sprawę zaangażowali się też miejscowi radni i burmistrz. Trudno jednak liczyć na jej pozytywny finał po słowach Mariusza Szymańskiego, rzecznika prasowego pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Był konkurs i określona pula pieniędzy. Część poradni nie spełniało kryteriów, w tym miastecka. Sprawa jest więc jasna - mówi Szymański. - W konkursie były brane pod uwagę kryteria cenowe, jak i pozacenowe. Oczywiście staraliśmy też, aby nie było tzw. białych plam w dostępności do poradni. I jeśli jakieś zmiany są możliwe, to tylko z tego punktu widzenia.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bajker
W dniu 02.07.2013 o 20:02, Eutanazja napisał:

Co tam chorzy onkologiczie czy emeryci i rencisci..wazne by zostala odpowiednia pula pieniedzy na wynagrodzenia dla urzednikow..

I radnych sejmiku!

G
Gość

Banda  kanalii (politycznych spadów) przy  korycie pajacując zarządza(trwoniąc) ludzkimi pieniędzmi ze składek uważając się za bogów i panów życia i śmierci. Kochani politycy swe reformy zmajstrowaliście pod siebie i pazernych lekarzy. Garniturki, sukieneczki dla żoneczki, winko, cygarka , karty paliwowe to jest życie pewnego magistra historyka i jego kliki. To Wy wprowadziliście termin ekonomizacja leczenia/umierania. To wszystko tłumaczy. Zekonomizujcie się najpierw sami robiąc na pamiątkę fotkę fotoradarem .

w
wyr

Nic tylko głosować na PO, a jeszcze gorzej na PiS. Jeden warty drugiego. Polskę tylko zaorać posadzić kartofle, a ludzi do plewienia.

w
wyr

A głupi naród dalej płaci składki, płaci i płacze, a mafia działa i będzie działać. Pozdrawiam NFZ!

G
Gość
W dniu 03.07.2013 o 06:46, gość napisał:

KTO  i  KIEDY  odpowie  w  Słupsku  za narażenie życia  i zdrowia  pacjentów  ? dotyczy  artykułu w GP  z dn. 02-07-2013 r.   pt " Jak się leczyć drogi NFZ-ecie "PYTAM, po co było budować nowy szpital, wkładać tam miliony  złotych skoro nie ma i tak leczenia oraz  likwidować stare szpitale ?   PYTAM kiedy  winni zaniedbań  zostaną odwołani i ukarani  ?  Po co nam w Słupsku szpital  jeśli dla  chorych nie ma poradni kardiologicznej  w szpitalu. Żądam  odpowiedzi  gdzie mają zgłaszać się pacjenci  ci którzy mają  wstawione  rozruszniki i stenty / wiadomo, że ci ludzie  są starzy, schorowani i nie są w stanie dojechać  do Gdańska / ? OCZEKUJE  od  prezydenta  Kobylińskiego  reakcji na zaistniała  sytuację.  Żądam likwidacji  NFZ w Słupsku / nie potrzebna jest nam armia  urzędników tam zatrudnionych skoro likwidowane są  przychodnie /.W Lęborku, Chojnicach jest o wiele lepsza sytuacja  jak w Słupsku, nie wiem co się dzieje ? Oczekuję  zainteresowania i odpowiedzi od posła Konwińskiego  z PO    jak będzie wyglądało dalej leczenie w Słupsku ? Czas  rozliczyć  z  5 lat  rządów  PO  do czego doprowadzono  służbę zdrowia w Słupsku ? Oczekujemy , że  TUSKOBUS  z panem Tuskiem i panią Kopacz może wreszcie  dojedzie  do Słupska i zapozna się z dramatyczną  sytuacja  jaka dzieje się  u nas w służbie zdrowia .To co dzieje się teraz to  jest ZAPAŚĆ  i KATASTROFA !  TO  EUTANAZJA  CHORYCH  i skazywanie ich na ŚMIERĆ / pozbawienie  chorych właściwej opieki medycznej i ciągłe  podwyżki leków /. Tj  niedopuszczalne, nie wiem za co Polscy płaca  składki ? Co na to UNIA ,  czy wie jak są traktowani chorzy w Polsce ? Panie Marecki, zwracamy się z prośbą do Pana  o wyczerpującą  informację , gdzie możnarejestrować się  do lekarzy drogą email`ową.  Proszę  o podanie  email` i  do szpitali , przychodni i poradni  gdzie można się tą drogą na terenie Słupska rejestrować.Ostatnio w TV jeden z profesorów, powiedział, że tą  drogą   każdy  chory  i potrzebujący  pomocy   powinien być  zarejestrowany  i  powinien  mieć  wyznaczony termin  wizyty.Rejestracja telefoniczna nie wchodzi w grę, ponieważ  przychodnie tłumaczą się  tym, że nie wiedzą kiedy i jaki otrzymają  limit  z NFZ  i  nie rejestrują  telefonicznie.  Nie zostaje po rozmowie telefonicznej  żaden ślad, że pacjent chciał się  zapisać  do lekarza.

 

Takie protesty można olać, trzeba wyjść na ulice i porzucać koszami jest to jedyny skuteczny sposób, oczywiście koszy coraz mniej bo na koszach też oszczędzają więc trzeba się spieszyć.

g
gość

KTO  i  KIEDY  odpowie  w  Słupsku  za narażenie życia  i zdrowia  pacjentów  ?

dotyczy  artykułu w GP  z dn. 02-07-2013 r.   pt " Jak się leczyć drogi NFZ-ecie "

PYTAM, po co było budować nowy szpital, wkładać tam miliony  złotych skoro nie ma i tak leczenia oraz  likwidować stare szpitale ? 

 

PYTAM kiedy  winni zaniedbań  zostaną odwołani i ukarani  ? 

Po co nam w Słupsku szpital  jeśli dla  chorych nie ma poradni kardiologicznej  w szpitalu.

Żądam  odpowiedzi  gdzie mają zgłaszać się pacjenci  ci którzy mają  wstawione  rozruszniki i stenty / wiadomo, że ci ludzie  są starzy, schorowani i nie są w stanie dojechać  do Gdańska / ?

OCZEKUJE  od  prezydenta  Kobylińskiego  reakcji na zaistniała  sytuację. 

 

Żądam likwidacji  NFZ w Słupsku / nie potrzebna jest nam armia  urzędników tam zatrudnionych skoro likwidowane są  przychodnie /.

W Lęborku, Chojnicach jest o wiele lepsza sytuacja  jak w Słupsku, nie wiem co się dzieje ?

Oczekuję  zainteresowania i odpowiedzi od posła Konwińskiego  z PO    jak będzie wyglądało dalej leczenie w Słupsku ?

Czas  rozliczyć  z  5 lat  rządów  PO  do czego doprowadzono  służbę zdrowia w Słupsku ?

Oczekujemy , że  TUSKOBUS  z panem Tuskiem i panią Kopacz może wreszcie  dojedzie  do Słupska i zapozna się z dramatyczną  sytuacja  jaka dzieje się  u nas w służbie zdrowia .

To co dzieje się teraz to  jest ZAPAŚĆ  i KATASTROFA ! 

 

TO  EUTANAZJA  CHORYCH  i skazywanie ich na ŚMIERĆ / pozbawienie  chorych właściwej opieki medycznej i ciągłe  podwyżki leków /. Tj  niedopuszczalne, nie wiem za co Polscy płaca  składki ?

Co na to UNIA ,  czy wie jak są traktowani chorzy w Polsce ?

 

Panie Marecki, zwracamy się z prośbą do Pana  o wyczerpującą  informację , gdzie można

rejestrować się  do lekarzy drogą email`ową. 

Proszę  o podanie  email` i  do szpitali , przychodni i poradni  gdzie można się tą drogą na terenie Słupska rejestrować.

Ostatnio w TV jeden z profesorów, powiedział, że tą  drogą   każdy  chory  i potrzebujący  pomocy   powinien być  zarejestrowany  i  powinien  mieć  wyznaczony termin  wizyty.

Rejestracja telefoniczna nie wchodzi w grę, ponieważ  przychodnie tłumaczą się  tym, że nie wiedzą kiedy i jaki otrzymają  limit  z NFZ  i  nie rejestrują  telefonicznie.  Nie zostaje po rozmowie telefonicznej  żaden ślad, że pacjent chciał się  zapisać  do lekarza.

 

 

 

E
Ewa H

Dlaczego wszystkie zmiany dotyczące lecznictwa są załatwiane kosztem biednych schorowanych luydzi , czy naprawdę władza jest ślepa, że my normalni zjadacze chleba mamy coraz mniej pieniędzy na leczenie , wokół same podwyżki my nie mamy głosu nikt nas nie zauważa , za mało patologi jest i nieszczęść co jeszcze musi się wydarzyć żeby posłuchano ludu ledwo dychającego.Nasz miastecki szpital to cały czs jak bytów przejął go to przechodzi reformę rozbioru, rozkradania  a p. Dyrektor nowa robi to co jej jej zwierzchnik nakazuje zwalnia degraduje itd  jak długo to będzie trwało.

E
Ewa H

Dlaczego wszystkie zmiany dotyczące lecznictwa są załatwiane kosztem biednych schorowanych luydzi , czy naprawdę władza jest ślepa, że my normalni zjadacze chleba mamy coraz mniej pieniędzy na leczenie , wokół same podwyżki my nie mamy głosu nikt nas nie zauważa , za mało patologi jest i nieszczęść co jeszcze musi się wydarzyć żeby posłuchano ludu ledwo dychającego.Nasz miastecki szpital to cały czs jak bytów przejął go to przechodzi reformę rozbioru, rozkradania  a p. Dyrektor nowa robi to co jej jej zwierzchnik nakazuje zwalnia degraduje itd  jak długo to będzie trwało.

g
gosc

Kolesie od rudego musza kaske sobie szyko nabic. Czuja ze koniec bliski.

S
Smerf Maruda

Pewna pani z PO mówiła , że będą kręcone lody na szpitalach i NFZ,

zapomniałem nazwiska , kto to był???

ć
ćwok
W dniu 02.07.2013 o 21:06, Ja napisał:

a ja jestem pewna, że to robota  pisiaków, robią sobie kampanię.Chcą udowodnić ,ze obecny rząd jest nieudolny

barania głowo pisiak jest twoim marzeniem ,przewrotna

G
Gość
W dniu 02.07.2013 o 21:06, Ja napisał:

a ja jestem pewna, że to robota  pisiaków, robią sobie kampanię.Chcą udowodnić ,ze obecny rząd jest nieudolny

 

O!

Jaki fajny leming !!  :D :D :D

J
Ja

a ja jestem pewna, że to robota  pisiaków, robią sobie kampanię.Chcą udowodnić ,ze obecny rząd jest nieudolny

 

ć
ćwok

Baranie głowy , działająca poradnia chirurgii naczyniowej ustala obecnie terminy wizyty na maj 2015 r .Dwa lata oczekiwania .To czy kontrakt jest czy nie ma , jest bez znaczenia .Lekarz i tak nie przyjmuje zgłaszających się , baranie głowy ,o czym ta dyskusja ?

K
Ktoś

  Ktoś.

  Po co taki krzyk o badania profilaktyczne, a póżniej nie można dostać się do specjalist i być godnie leczonym. Lepiej umierać w nieświadomości.

Dodaj ogłoszenie