MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony pałacyk na ulicy Przemysłowej w Kościerzynie - dziś mocno zrujnowany, a dawniej piękny | ZDJĘCIA

Joanna Surażyńska
Opuszczony pałacyk na ulicy Przemysłowej w Kościerzynie
Opuszczony pałacyk na ulicy Przemysłowej w Kościerzynie archiwum
To wyjątkowy budynek, który z pewnością mógłby być wizytówką Kościerzyny. Mowa o pałacyku, który znajduje się na ulicy Przemysłowej w Kościerzynie. To miejsce dawniej należało do Starostwa Powiatowego w Kościerzynie. Dzięki archiwalnym zdjęciom z tamtego czasu można zobaczyć, jak wygląda wnętrze tego budynku. Trzeba dodać, że od lat wygląda podobnie. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Pałacyk na ulicy Przemysłowej w Kościerzynie

O historii tego budynku można znaleźć wzmianki w publikacjach na temat Kościerzyny. Jak wynika z opracowań, pałacyk powstał prawdopodobnie w 1925 roku. Należał do Henryka Menarda. Rodzina Menardów była wówczas jedną z najbogatszych w Kościerzynie. Miała młyn, wspomniany pałacyk, a także dom na Rynku i sklep.

- Do maja 1997 roku budynek był własnością Gminy Miejskiej Kościerzyna - mówi Alicja Żurawska, starosta kościerski. - Od 28 maja 1997 roku nieruchomość stanowiła własność Skarbu Państwa z przeznaczeniem na adaptację bazy miejscowej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. W okresie od 1997 do 1999 roku Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie sprawował nad tym miejscem trwały zarząd. W latach 2000 - 2002 przedmiotowa nieruchomość była własnością Powiatu Kościerskiego.

Najstarsze zachowane na terenie Kościerzyny domy pochodzą z pierwszej poł. XIX w. Wśród nich dominują oczywiście budynki ceglane. Do tych najstarszych należał m.in. dom przy ulicy Tkaczyka w Kościerzynie.

Do nielicznych należą już obiekty drewniane powoli odchodzące z krajobrazu miasta. Jeszcze na początku XIX w. spośród 151 domów mieszkalnych znajdujących się na terenie miasta tylko 6 było masywnych krytych dachówką.

Wszystko wskazuje na to, że obecnie budynek na ul. Przemysłowej w Kościerzynie jest własnością prywatną.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza