Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organy i dwie harfy. Drugi koncert 39. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Manuele Barale
Manuele Barale Materiały prasowe
Wydarzenie organizowane jest przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Festiwal finansuje Miasto Słupsk i Samorząd Województwa Pomorskiego. Koncerty odbywają się w kościołach Mariackim i św. Jacka. Zawsze w czwartki o godzinie 19.15.

Pierwszy koncert, który odbył się 30 czerwca w kościele pw. Najświętszej Marii Panny, okazał się wielkim sukcesem. Świątynie była pełna i zachwycona, zwłaszcza "Mszą dziecięcą" ("Mass of the Children"), oratoryjną kompozycją współczesnego angielskiego kompozytora Johna Ruttera.

W ten czwartek, 7 lipca, koncert odbędzie się w kościele św. Jacka. Mimo że huragan uszkodził dach, msze się odbywają i jest bezpiecznie.

Jak informuje Joanna Kubacka z STSK, koncert rozpoczną dwa utwory napisane przez wybitnych kompozytorów epoki baroku. "Schafe können sicher weiden" to popularna, pogodna i liryczna aria z kantaty "Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd" BWV 208 autorstwa Johanna Sebastiana Bacha. W oryginale jest to dzieło, w którym główna linia melodyczna powierzona jest sopranowi. Spokojem i dostojeństwem charakteryzuje się "Two in One Upon a Ground", dzieło autorstwa angielskiego twórcy, Henry’ego Purcella. Kompozytor ten cieszył się tak wielkim uznaniem ze strony współczesnych, że określili go oni mianem brytyjskiego Orfeusza.

Wykonanie "Prélude, Fugue et Variation" op. 18 Césara Francka przeniesie publiczność do muzyki epoki romantyzmu. Ta napisana w 1862 roku kompozycja jest łagodna i pełna liryzmu.

W zupełnie inny świat zabiorą słuchaczy dwa krótkie dzieła hiszpańskiego kompozytora Enrique Granadosa. "Oriental" i "Andaluza" pochodzą ze zbioru "Doce danzas españolas", w którym twórca w nadzwyczaj udany sposób włączył elementy muzyki hiszpańskiej do swego języka muzycznego. Z kolei "Intermezzo" to najbardziej znany fragment orkiestrowy z opery "Rycerskość wieśniacza". Autorem tego utworu jest Pietro Mascagni, jeden z czołowych przedstawicieli weryzmu w muzyce włoskiej przełomu XIX i XX wieku. Chociaż wspomniane dzieło było jego pierwszą operą, to z miejsca zyskało ogromną popularność, której nie udało się osiągnąć żadnemu z innych utworów tego kompozytora.

Zabrzmi także suita "Moja matka gęś" Maurice’a Ravela, czyli jedno z najbardziej znanych dzieł opartych na baśniach, w tym wypadku tych autorstwa Charles’a Perraulta. Składa się ona z pięciu ogniw, których bohaterami są kolejno: Śpiąca Królewna, Tomcio Paluch, Brzydulka oraz Piękna i Bestia. Całość wieńczy barwny i efektowny Zaczarowany ogród.

W programie recitalu znalazły się także tańce z krajów Ameryki Łacińskiej w opracowaniu Montoyi i Wesołowskiego. Na zakończenie koncertu zabrzmi utwór litewskiej kompozytorki Indrė Stakvilė Ehrhardt - "Iso Vuorijärvi".

Wykonawcy: Manuele Barale (Włochy) – organy, duet harfowy Beata Tarnowicz-Kamińska i Juliusz Wesołowski.

Kolejne koncerty

  • 14 lipca, kościół NMP. Sacrum po góralsku. Wykonawcy: Marek Stefański – organy, Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem, Piotr Cyrwus – aktor. W programie: utwory oparte na folklorze góralskim.
  • 21 lipca, kościół św.Jacka. Wykonawcy: Eugenio Maria Fagiani (Włochy) – organy, Kwartet Phantasy Group. W programie: utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Marco Enrico Bossiego, Gaetano Valeriego, Giovanniego Morandi, Wolfganga Amadeusza Mozarta
  • 28 lipca, kościół NMP. Wykonawcy: Jakub Lebioda - organy, Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds, Klaudiusz Jania - dyrygent.
  • W programie: utwory m.in. Giuseppe Verdiego, Franciszka Schuberta, Georga Friedricha Haendla, Marca-Antoine’a Charpentiera, Charlesa Marii Widora.
  • 4 sierpnia, kościół św. Jacka. Wykonawcy: Bogusław Grabowski - organy, Męski Zespół Kalophonia ze Lwowa, Taras Grudovyj - dyrygent (Ukraina). W programie: muzyka cerkiewna Ukrainy - utwory m.in. Dymitra Stiepanowicza Bortniańskiego, Mykoli Łysenki i ks. Mychajła Werbyckiego oraz Paula Sieferta, Andrzeja Rohaczewskiego, Jana Sebastiana Bacha.
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza