Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organy już gotowe, muzycy także. W czwartek inauguracja festiwalu w Słupsku

MARA
Organista Jan Mroczek
Organista Jan Mroczek Materiały promocyjne
30 czerwca w Słupsku rozpocznie się 39. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej organizowany przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Koncerty odbywać się będą w kościele pw. Najświętszej Marii Panny i kościele pw. św. Jacka - zawsze w czwartki o godzinie 19.15. Wstęp wolny.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w kościele Mariackim. Na program pierwszej części wieczoru złoży się recital organisty Jana Mroczka, który wykona utwory organowe m.in. Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Cesara Francka. W drugiej części zabrzmi Msza dziecięca (Mass of the Children), oratoryjna kompozycja współczesnego angielskiego kompozytora Johna Ruttera. Wezmą w niej udział soliści: Marzena Ostryńska – sopran, Adam Szramski – baryton, połączone chóry: Chór ZNP Academia Musica i Młodzieżowy Chór Kantele z I LO w Słupsku przygotowany przez Jolantę Otwinowską oraz orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. Całością będzie dyrygował Maciej Banachowski. Koncert opatrzy słowem Andrzej Zborowski.

O wykonawcach:

Jan Mroczek - podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Prof. Józefa Serafina odniósł pierwsze sukcesy, zdobywając nagrody na konkursach organowych (Rumia, I nagroda, 2003 rok oraz Castellana Grotte, II nagroda, 2004 rok). Kolejnym wirtuozem i pedagogiem, który wywarł ogromny wpływ na jego artystyczną drogę jest Prof. Daniel Roth – organista tytularny kościoła St. Sulpice w Paryżu. Pracował pod jego kierunkiem najpierw jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Jest organistą Kościoła Rektorackiego w Częstochowie, a także prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego. W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie.Dotychczas występował jako solista w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.

Marzena Ostryńska - od 2007 roku związana z Operą Bałtycką w Gdańsku. Obecnie studentka śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Wiesławy Maliszewskiej. Na swoim koncie ma liczne koncerty z repertuarem zarówno operowym, jak i rozrywkowym. Wykonywała m.in. partie Słowika i Księżniczki w operze "Dziecko i czary" Maurice’a Ravela, Simone w operze „Olimpia z Gdańska” Zygmunta Krauze, Pazia w „Rigolettcie” Verdiego. W latach 2016-2018 była odtwórczynią roli Giulietty w cyklu spektakli edukacyjnych dla dzieci „Opera Tu! Tu!” na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Adam Szramski - śpiew solowy ukończył w 2020 r. na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Swój głos kształcił podczas mistrzowskich kursów wokalnych m.in. u Andrzeja Dobbera, Andrzeja Lamperta i Marcina Bronikowskiego. Podczas studiów debiutował rolą Podczaszyca w spektaklu akademickim “Hrabina” Stanisława Moniuszki w Operze na Zamku w Szczecinie, z którym to teatrem związany jest do dzisiaj. Śpiewał pod kierownictwem znakomitych dyrygentów, takich jak Sylvain Cambreling oraz Charles Dutoit. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz Filharmonią Zielonogórską. W swoim dorobku ma partie operowe oraz oratoryjno-kantatowe, które wykonuje w Polsce i za granicą: w Niemczech (Elbfilharmonie oraz Laeiszhalle w Hamburgu), Danii oraz w Emirates Palace Auditorium w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Chór ZNP Academia Musica - pod dyrekcją Jolanty Otwinowskiej powstał w 2005 roku jako reaktywacja Chóru Nauczycielskiego po ponad dwudziestoletniej przerwie. Poprzednio był prowadzony przez profesora Henryka Stillera.
Zespół ma w dorobku udział w wielu konkursach oraz wiele zdobytych czołowych nagród. W trakcie trwania pandemii COVID-19 nie zaprzestał swojej działalności, mimo zawieszenia prób. W tym czasie powstały cztery nagrania (dwa utwory sakralne i dwie kolędy). Utwory te zostały zamieszczone na platformie Youtube. Chór chętnie bierze udział w koncertach charytatywnych m.in. dla Słupskiego Hospicjum oraz ostatnio w ramach solidarności z Ukrainą w Koncercie pt. "Mówimy: Nie!". Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego Academia Musica to nie tylko nauczyciele, ale również przedstawiciele różnych zawodów, takich jak: farmaceuci, mikrobiolodzy, lekarze, masażyści, spedytorzy i inni.

Młodzieżowy Chór Kantele z I LO w Słupsku - powstał w 1987 roku z inicjatywy pierwszej dyrygentki chóru - Zofii Kurowskiej. Obecnie, od 2005 roku, chórem zajmuje się Jolanta Otwinowska. Chór na swoim koncie ma liczne nagrody.
Współpracował m.in. z Chórem ZNP Academia Musica, Dziecięco-Młodzieżowym Chórem Fantazja, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara oraz ze Słupską Sinfoniettą.

Maciej Banachowski - pochodzący ze Słupska dyrygent i aranżer. Od pięciu lat prowadzi młodzieżową orkiestrę „Słupska Sinfonietta”, której jest założycielem. Zespół realizuje zarówno programy rozrywkowe, jak i klasyczne. Maciej Banachowski współpracuje również jako dyrygent z Polską Filharmonią „Sinfonia Baltica” im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Ponadto, jako aranżer, podejmował współpracę z wieloma instytucjami na terenie kraju (między innymi Filharmonią Pomorską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Bałtycką, oraz Operą Nova).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza