Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ORP „Błyskawica” ponownie udostępniona do zwiedzania!

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
ORP „Błyskawica” dostępna do zwiedzania!
ORP „Błyskawica” dostępna do zwiedzania! Łukasz Kamasz
ORP "Błyskawica", najstarszy, zachowany niszczyciel na świecie, od początku kwietnia został ponownie udostępniony do zwiedzania. Wizytówka Gdyni pozostanie otwarta do 31 października.

Sezon na zwiedzanie ORP „Błyskawicy” wraca po zimowej przerwie

Słynny niszczyciel, jego załoga oraz wystawa Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni czekają na zwiedzających po zimowej przerwie. W kwietniu okręt zwiedzamy w godz. 10-13 i 14-17, a od maja w godz. 10-13 i 14-18. Ostatnie wejście możliwe jest na 45 min przed każdą godziną zamknięcia.

Wystawa historyczna w pomieszczeniach okrętu w nowoczesny i przejrzysty sposób prezentuje dokonania naszego niszczyciela od momentu wodowania po ostatnie lata.

- Osią wystawy są ukazane w chronologicznym porządku najistotniejsze epizody służby okrętu, symbolizowane oryginalnymi zabytkami z muzealnych zbiorów. Sylwetka samolotu wycięta z blachy zestrzelonego pod Narvikiem Heinkla-111, odznaczenie bojowe marynarzy za wojenne czyny, przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia, sylwetki oficerów i marynarzy w różnych wzorach umundurowania, modele, broń strzelecka z okrętowego arsenału, przedmioty pamiątkowe - wszystko tworzy opowieść o okręcie, jego załodze, specyfice służby i zmieniających się historycznych realiach - czytamy na stronie Muzeum Marynarki Wojennej.

Treść wystawy dopełniają fotograficzna galeria wszystkich dowódców „Błyskawicy” w 85-leciu oraz przejmujące smoleńskie memento upamiętniające śmierć dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety.

ORP „Błyskawica” dostępna do zwiedzania!
ORP „Błyskawica” dostępna do zwiedzania! Łukasz Kamasz

ORP „Błyskawica” nadal budzi podziw wśród turystów i mieszkańców Gdyni

ORP „Błyskawicę” zwodowano w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 roku rozpoczęła służbę w Marynarce Wojennej, biorąc udział między innymi w bitwie o Atlantyk oraz operacji „Overlord”. Od 1976 roku okręt jest jednostką reprezentacyjną. Obecnie utrzymywany jest przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt zwiedzić potrafi nawet ponad 100 tysięcy osób rocznie. Łącznie na pokładzie tego muzeum na wodzie gościło już, od 1976 roku, ponad sześć milionów osób.

Oprócz samego okrętu warto również zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B. Tam znaleźć możemy m.in. śruby okrętowe z legendarnego niszczyciela (każda o wadze 6,5 tony), które możemy podziwiać przed muzeum oraz ciekawą ekspozycję zarówno w środku, jak i w plenerze muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza