MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orzeczenia i karty parkingowe dla niepełnosprawnych nie stracą ważności. Ustawa o jej wydłużeniu podpisana przez prezydenta

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności nie wygaśnie z końcem września 2024 r. Prezydent podpisał wyczekiwaną ustawę. Dzięki temu osoby te będą dalej mogły korzystać z ważnych świadczeń, w tym z kart parkingowych. Zobacz, jak uzyskać przedłużenie ważności tych orzeczeń.

Spis treści

Do kiedy ważne orzeczenia o niepełnosprawności?

Orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które zostały które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19, tracą ważność 30 września 2024 roku. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), dotyczy to ok. 400 tys. osób.

Mężczyzna na wózku wsiada do samochodu
Niepełnosprawni nie stracą praw do kart parkingowych w związku z upływem ważności oświadczeń didesign021/Getty Images

Rozwiązaniem jest podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Umożliwiają ona zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia.

Dzięki nowym przepisom możliwe będzie złagodzenie skutków upływu terminów ważności tych orzeczeń, które ustawą z dnia 19 grudnia 2023 roku przedłużono do końca września. Ciągłość statusu osoby niepełnosprawnej będzie więc zachowana, co umożliwi korzystanie przez nią z systemu ulg i świadczeń wynikających z posiadanego już orzeczenia.

Dotyczy to m.in. kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach noweli ustawy ich ważność ulega wydłużeniu do 31 marca 2025 r., czyli przez będą one obowiązywać jeszcze przez 6 miesięcy od dnia upływu maksymalnego terminu ważności orzeczeń.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024 r.

Nowelizacja przepisów gwarantuje zachowanie ważności orzeczeń o niepełnosprawności w 2024 roku do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy. Warunek to złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności przez osobę z niepełnosprawnością.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zaproponowano ponadto analogiczne rozwiązanie w przypadku złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, która jest wymagana do ubiegania się o świadczenie wspierające.

Nowelizacja ustawy wydłuża ponadto termin wcześniejszego złożenia wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące. Jeszcze dłuższy czas (3 miesiące) dotyczy przy tym osób poniżej 16. roku życia, które będą ubiegały się o wydanie takiego orzeczenia.

Dłuższy czas na odpowiednie zweryfikowanie wniosku przez zespoły orzecznicze ułatwi ich płynne rozpatrywanie zwłaszcza w okresie przewidywanej kumulacji wniosków we wrześniu 2024 r.

Przyjęte zmiany w przepisach dotyczą również spraw rozpoczętych przed dniem wejścia w życie projektu ustawy, które nie zostały zakończone, a dotyczą postępowań o ustalenie niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności. Wprowadza bowiem przepis przejściowy, według którego w takich przypadkach będą stosowane przepisy omawianej nowelizacji ustawy o rehabilitacji.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza