Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni w więzieniu w Czarnem szkolili się na opiekunów chorych i seniorów [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Do kursu zakwalifikowano 12 osadzonych. Całość wzbogacono o zajęcia z aktywizacji zawodowej oraz udzielania pierwszej pomocy.
Do kursu zakwalifikowano 12 osadzonych. Całość wzbogacono o zajęcia z aktywizacji zawodowej oraz udzielania pierwszej pomocy. ZK Czarne
Skazani osadzeni w zakładach karnych nie tylko odbywają karę za przestępstwa, ale także uczestniczą w programach resocjalizacyjnych. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Czarnem mogli wziąć udział w szkoleniu na opiekunów chorych i seniorów.

Umiejętne opiekowanie się osobą w podeszłym wieku, schorowaną czy niepełnosprawną, to nie tylko godne uznania zachowanie, ale również sposób na zarobkową pracę.

W Zakładzie Karnym w Czarnem skorzystano w funduszy europejskich Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w projekcie „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Projekt realizowany przez polskie więziennictwo jest w ponad 80 proc. finansowany ze środków unijnych.

W tym roku osadzeni odbywający karę w zakładzie w Czarnem, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w zajęciach, mogli poznać podstawy stolarstwa, urządzania terenów zielonych czy też przeprowadzania remontów pomieszczeń. Końcowym elementem tego projektu był kurs na opiekuna osób chorych, niepełnosprawnych oraz seniorów. Do kursu zakwalifikowano 12 osadzonych. Całość wzbogacono o zajęcia z aktywizacji zawodowej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Jak informuje major Robert Trembowelski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Czarnem, zorganizowanie kursu opiekuna osoby starszej czy niepełnosprawnej, to odpowiedź na zjawisko starzejącego się społeczeństwa, a co za tym idzie na zapotrzebowanie na wykwalifikowanych asystentów osób starszych.

Na zakończenie projektu miejscem zajęć był więzienny szpital, w którym przebywają osadzeni przewlekle chorzy.

- Uczestnicy kursu dowiedzieli się między innymi jak zmierzyć ciśnienie podopiecznemu, jak go bezpiecznie wykąpać, nakarmić, pomóc w przygotowaniu leków dla pielęgniarki środowiskowej, przygotować mu łóżko, czy bezpiecznie przenieść na wózek inwalidzki – informuje ppor. Dorota Łosińska, pielęgniarka oddziałowa, prowadząca zajęcia. - Uczestnicy zdawali sobie sprawę, że jest to dla nich szansa na podjęcie zatrudnienia na wolności w domach opieki społecznej, hospicjach, placówkach opieki paliatywnej, domach samopomocy. Perspektywą jest też wyjazd za granicę. Ponadto, jeszcze w trakcie odbywania kary, ukończenie takiego kursu daje pierwszeństwo przy zatrudnieniu na potrzeby szpitala.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza