MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Westerplatte z objazdem. Korek rozładuje gmina?

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Gmina Słupsk wydłuży ulicę Inwestycyjną w ramach uzbrajania kolejnych 15 ha w strefie inwestycyjnej Płaszewko
Gmina Słupsk wydłuży ulicę Inwestycyjną w ramach uzbrajania kolejnych 15 ha w strefie inwestycyjnej Płaszewko Łukasz Capar
Nową drogę, które może stać się alternatywą dla zatykającej się ulicy Bohaterów Westerplatte wybuduje gmina Słupsk. Samorząd ma w planach wydłużenie istniejącej ulicy Inwestycyjnej w strefie ekonomicznej i połączenie jej z ulicą Gdyńską w Słupsku. Pieniądze właśnie się znalazły.

Gmina Słupsk przymierza się do budowy nowej drogi w podstrefie ekonomicznej Płaszewko, która sąsiaduje z obwodnicą i osiedlem Westerplatte. Wybudowana kilka lat temu ulica Inwestycyjna przy której stanęły już hale produkcyjne i centra logistyczne zostanie wydłużona. Droga skręci w stronę Słupska i pobiegnie śladem dawnej drogi czołgowej aż do ulicy Gdyńskiej w Słupsku, z którą zepnie się w miejscu pętli autobusowej.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz korzystał z alternatywnej drogi?

- Trzy czwarte ulicy będzie biec na terenie naszej gminy - precyzuje Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. - Pozostała część znajduje się już po stronie Słupska, ale na terenie, który kupiliśmy w tym celu od miasta. Obok budowy samej drogi, skomunikowania ją z ulicą Gdyńską mamy też wzmocnienie istniejącej pętli autobusowej. Liczymy, że wydłużoną ulicą inwestycyjną w przyszłości pojadą autobusy.

Budowa ulicy to część przedsięwzięcia, na które podsłupski samorząd pozyskał unijne dofinansowanie. Chodzi o unijny grant oceniony i przyznany przez marszałka województwa pomorskiej w kwocie około 7,3 miliona złotych. Jest o co stanowi około 85 proc. kosztów, różnicę gmina dokłada z budżetu. Na razie gmina czeka na podpis marszałka, po którym ogłosi przetarg i wybierze wykonawcę.

Przy dobrych wiatrach nowa droga, która w pewnym sensie może odciążyć i stać się alternatywą dla korkującej się w szczycie ulicy Bohaterów Westerplatte zostanie oddana w połowie przyszłego roku.

Od Gdyńskiej nową drogą tylko osobówką

Teren inwestycyjny w Płaszewku przeznaczony jest pod przyszłe składy, magazyny i produkcję. Oznacza to ciągłe dostawy i samochody ciężarowe, które jednak ulicą Gdyńską nie pojadą. Gmina daje na to słowo i przymierza się do budowy. Budować będzie też Słupsk, ale pod drugiej stronie i inaczej.

- Chcemy, aby wjazd od ulicy Gdyńskiej był przeznaczony tylko dla aut osobowych - mówi Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. - Samochody ciężarowe będą wjeżdżać od strony węzła w Głobinie. Chodzi o to, aby nie obciążać ulicy Gdyńskiej.

Gmina ma już potrzebną dokumentację, a przetarg ogłosi po sfinalizowaniu dokumentów związanych z dotacją unijną przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Za kwotę 7,3 miliona złotych obok nowej drogi uzbrojony zostanie teren pod przyszłe duże inwestycje. W sumie to dodatkowe 15 hektarów pod zakłady, hale i magazyny. Samorząd liczy, że po raz kolejny uda mu się przyciągnąć inwestorów, a grunty sprzeda z zyskiem. Przypomnijmy, że kilka lat temu, również przy wsparciu zewnętrznym wybudowano obecną ulicę Inwestycyjną.

Również miasto Słupsk będzie budować ulicę do terenów inwestycyjnych. Nowa droga pobiegnie przy węźle Głobino w kierunku ulicy Gdańskiej po śladzie gruntowym do terenów, które miasto sprzedało i zamierza wystawić na sprzedaż. Ulica ma zostać wykonana do końca czerwca i kosztować 1,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu. Jeszcze w ubiegłym roku słupski ratusz informował, że koszt wyniesie 3 mln zł, ale suma po decyzjach rady miasta stopniała do 2,1 mln zł. Różnicę pokryć miał prywatny inwestor, który kupił pokaźną nieruchomość od miasta za 5 mln zł, choć wcześniej wycenioano ją na 12 a później 7 mln zł. Mowa o firmie Perla Polska, przedsiębiorstwo z Głobina. Firma ma pokryć część wydatków związanych z budową drogi.

Dotacja po którą sięgnęła gmina Słupsk była ostatnią tego typu w tym rozdaniu środków.

Zobacz także: Otwarcie uzbrojonych terenów inwestycyjnych w Płaszewku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza