MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiem zarzutów prokuratorskich dla byłego słuchacza Szkoły Policji w Słupsku

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Jakub P. doprowadzany do Prokuratury Rejonowej w Słupsku w sierpniu 2023 roku
Jakub P. doprowadzany do Prokuratury Rejonowej w Słupsku w sierpniu 2023 roku Łukasz Capar
Nie pięć, lecz już osiem zarzutów przedstawiła Prokuratura Rejonowa w Słupsku 24-letniemu Jakubowi P., z Myśliborza, który jako słuchacz Szkoły Policji w Słupsku naruszył nietykalność dzieci, znieważył i groził funkcjonariuszom publicznym oraz posiadał narkotyki.

Zdarzenia rozegrały się 1 sierpnia 2023 roku. Wówczas to 24-letni obecnie Jakub P., posterunkowy z Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu, uczestnik szkolenia zawodowego podoficerskiego Szkoły Policji w Słupsku, wybrał się z kolegami na wycieczkę do Ustki. Późnym wieczorem po przyjeździe do Słupska, już po obowiązkowej godzinie 21.30 powrotu do szkoły, zaczął się dziwnie zachowywać. Koledzy weszli na teren Szkoły Policji, Jakub P. został na ulicy. To zarejestrował monitoring.

W tym czasie obok Szkoły Policji na boisku podstawówki przesiadywała grupa chłopców. Jakub P. zaczął zaczepiać i szarpać dwóch nastolatków. Jednego z nich uderzył w twarz. Gonił też innych, jadących na rowerach. Sam upadł na twarz, przechodząc przez płot. Aż w końcu rozebrał się do naga.

Na miejsce przyjechała karetka i radiowozy, ze Szkoły Policji wybiegli funkcjonariusze. Agresywny posterunkowy bluzgał, krzyczał, że jest podoficerem policji. Naubliżał ratownikom medycznym i policjantom. Został zatrzymany. Okazało się, że miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Natomiast w etui razem z legitymacją służbową - woreczek z psychoaktywną substancją 3-CMC. Później przeprowadzono również przeszukanie w miejscu jego zamieszkania.

Prokuratura Rejonowa w Słupsku po przesłuchaniu świadków przedstawiła Jakubowi P. zarzut spowodowania obrażeń u jednego z chłopców i naruszenie nietykalności drugiego. Również zarzut znieważenia chłopców oraz czterech ratowników medycznych. Kolejnym zarzutem było posiadanie 0,84 grama substancji psychotropowej. Jednak wówczas podejrzany nie przyznał się do zarzutów. Dostał dozór policji, zakaz kontaktów i zbliżania się do pokrzywdzonych, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Po kilku miesiącach śledztwa osobiście prowadzonego przez prokuratora, bez udziału policji, doszły kolejne zarzuty.

- Było pięć, jest osiem – informuje Lech Budnik, słupski prokurator rejonowy.

- Po zgromadzeniu i analizie materiału dowodowego oraz opinii biegłego lekarza prokurator prowadzący śledztwo zdecydował o zmianie i uzupełnieniu zarzutów. I tak: został zmieniony zarzut spowodowania obrażeń u chłopca na naruszenie jego nietykalności, ponieważ obrażenia były nieznaczne. Jednak kolejne dwa nowe zarzuty dotyczą gróźb pozbawienia życia kierowanych wobec dwóch ratowników medycznych, a trzeci nowy zarzut - znieważenia czterech interweniujących policjantów.

Prokurator dodaje, że sprawy czynów, o które jest podejrzany Jakub P., są zazwyczaj prowadzone na wniosek pokrzywdzonego lub z oskarżenia prywatnego. Jednak w tej sytuacji interes społeczny przemawiał za tym, by prokuratura ścigała je z urzędu.

- W sprawie trwają ostatnie czynności, a my czekamy na efekt mediacji, ponieważ na pewnym etapie śledztwa sprawy dotyczące dwóch pokrzywdzonych osób zostały skierowane do mediatora – mówi prokurator Lech Budnik.

- Na razie nie wiemy, czy strony do niej przystąpią. Mediacje są bardzo rzadko stosowane w postępowaniach karnych. Mogą doprowadzić do pojednania, ale nie mają wpływu na zakończenie postępowania, na przykład umorzeniem warunkowym. Pojednanie się stron sąd może uwzględnić przy wymiarze kary. Wszystko wskazuje na to, że ta sprawa zakończy się aktem oskarżenia.

Jakub P. w policji służył dwa lata. Po zdarzeniu w Słupsku zachodniopomorska policja wdrożyła procedurę usunięcia go ze służby.

Jakubowi P. grozi kara do trzech lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza