Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oskarżona mewa srebrzysta. Internauci! Wydajcie wyrok

Redakcja
Oskarżona to mewa srebrzysta
Oskarżona to mewa srebrzysta
Zdania są podzielone. Są tacy, którzy twierdzą, że te ptaki nadają kolorytu nadmorskim miejscowościom. Ale są też opinie, że to szkodniki i że jest ich za dużo. Dziś otwieramy przewód sądowy, w którym oskarżoną jest mewa srebrzysta.

Personalia oskarżonej

Imię i nazwisko: Mewa srebrzysta, łacińska nazwa: Larus argentatus.

Rysopis: Osobniki dorosłe mają grzbiet i skrzydła popielate, czarne końce skrzydeł, upierzenie na reszcie ciała jest białe. Dziób mocny, żółty, z czerwoną plamką na żuchwie. Młode ptaki mają upierzenie brązowe. Długość ciała może dochodzić do 70 cm, rozpiętość skrzydeł - do półtora metra, waga - do 1,5 kg.

Wiek: Stwierdzono, że mewa srebrzysta dożywa nawet 30 lat. W Holandii znaleziono osobnika, który w momencie śmierci miał 34 lata i 9 miesięcy.

Miejsce zamieszkiwania: cała półkula północna. Dawniej gnieździła się na skalistych wybrzeżach Europy Północnej, ale od lat 70. XX wieku intensywnie kolonizuje także wybrzeża południowego Bałtyku. W Polsce notowana od 1968 roku, pierwsza duża kolonia mew srebrzystych powstała na Wyspie Kamiennej na jeziorze Gardno, a pierwsze zasiedlone przez mewę srebrzystą miasto to Ustka. Teraz gnieździ się na dachach domów w wielu innych miastach, m.in. w Słupsku.

Źródła utrzymania: Jest wszystkożerna i żarłoczna. Zjada ryby, płazy, małe ssaki, wykrada jaja i pisklęta innym ptakom. Inteligentna: zaobserwowano, że wygrzebując z mułu małże, zrzuca je z wysoka i wyjada zawartość po roztrzaskaniu się skorupy. W miastach preferuje jednak odpadki i padlinę.

Zarzuty
Mewa srebrzysta oskarżana jest o to, że:
- jest intruzem w naszym regionie, gatunkiem obcym i ekspansywnym;
- zakłóca porządek publiczny przez to, że od świtu hałasuje, wydając z siebie głośne, bardzo emocjonalne okrzyki, nie zważając na to, że do godziny 6 rano formalnie obowiązuje cisza nocna;
- narusza nietykalność cielesną, czasami powodując przy tym bolesne obrażenia u osób, które zbliżą się do ich gniazd na dachach albo do piskląt;
- kradnie jedzenie pozostawione nawet tylko na chwilę na stolikach w ogródkach gastronomicznych;
- zanieczyszcza swoimi odchodami pranie wywieszone na balkonach, karoserie samochodów, ubrania przechodniów, przy czym odchody te są znacznej objętości i żrące, mogące powodować trwałe zniszczenia;
- zanieczyszcza chodniki i ulice, rozgrzebując zawartość kubłów na śmieci i rozrzucając odpadki;
- morduje młode innych ptaków i wyżera im jaja, przez co w miejscowościach przez nią skolonizowanych gwałtownie maleje liczba innych ptaków, w tym rodzimych, mniejszych i sympatyczniejszych mew śmieszek oraz gołębi, które są symbolem pokoju między narodami świata.

Argumenty obrony
Ornitolog Jacek Antczak, Pracownia Badań i Analiz Przyrodniczych "Tringa" w Starej Dąbrowie koło Słupska:
- Tak, mewa srebrzysta jest intruzem! Ale kolonizuje Polskę w sposób naturalny. Nikt jej tu sztucznie nie introdukował.

- Odgłosy ptaków to odgłosy natury. Także kosy słychać często przed godziną 6 rano i nikt się na to nie skarży. Większość ptaków aktywna jest i zaczyna wydawać odgłosy już od świtu.

- Fakt: mewy srebrzyste sporadycznie atakują osoby zbliżające się do ich młodych albo do gniazd, ale wynika to z obrony koniecznej i sądzę, że większość ludzi doskonale to rozumie.

- Co do mewich odchodów, sądzę, że zanieczyszczają przestrzeń nie bardziej niż psy wyprowadzane przez ludzi na spacery. Odchodów psich na ulicach, wagowo rzecz ujmując, jest kilkanaście razy więcej.

- W przypadku zarzutu, że mewy rozwłóczą po ulicach odpadki z koszy na śmieci, okolicznością łagodzącą jest to, że wspłówinni są sami ludzie. Często nie zabezpieczają tych pojemników i w ten sposób tworzą okazję dla mew poszukujących po prostu pożywienia. Segregacja i odpowiednie zabezpieczenie odpadków organicznych zlikwidowałyby albo ograniczyły ten problem.

- Zarzut wpływu mewy srebrzystej na zmniejszenie populacji innych gatunków ptaków uważam za nieudowodniony. Na pewno nie ma ona wpływu na liczebność mew śmieszek, bo one nie gnieżdżą się w miastach. Śmieszki tępi norka amerykań­ska, przywleczona na nasze tereny przez człowieka. A "mordowanie" gołębi to przejaw naturalnego funkcjonowania w środowisku drapieżnika, jakim bez wątpienia jest moja klientka

Możesz wydać werdykt
Wyrok w sprawie mewy srebrzystej wydadzą internauci i czytelnicy "Głosu Pomorza", głosując w naszej sondzie na gp24.pl klikając odpowiednio na opcję "winna" albo "niewinna".

W przypadku wydania wyroku skazującego zwrócimy się oficjalnie do władz o podjęcie działań w celu ograniczenia populacji mewy srebrzystej.

Sonda znajduje się na stronie głównej www.gp24.pl po prawej stronie pod działem "Wideo".


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza